Son Dakika
Çarşamba, 15 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Şeker hastaları için yıllık 3,5 milyar dolar
Türkiye’de 6.5 milyon kişinin mücadele ettiği diyabet hastalığının, sağlık harcamalarındaki payı hızla artıyor. Diyabete kişi başı 400 Euro harcanacak sağlıktaki payı yüzde 11’i bulacak...

Tedavi harcamalarıyla da ekonomik yük oluşturan bu sağlık sorununun 2010’da kişi başı tedavi masrafları 400 Euro’yu bulacak. Türkiye de, bu yıl toplam sağlık harcamalarının yüzde 11’ini diyabete ayıracak. Kapital Medya bünyesinde çıkan Herkese Sağlık dergisinin nisan sayısında yer alan habere göre, dünyada, her yıl diyabet tedavisi için 166 milyar Euro’nun harcandığı tahmin ediliyor. Söz konusu harcamalar, diyabetin ve komplikasyonlarının tanısını ve bakımını kapsıyor.

Harcamanın yüzde 11’i


Dünyada 265 milyon kişinin yakalandığı diyabet hastalığı, bir salgın hastalık gibi yayılırken, ülkeler de yeterli önlem almazsa, 2050’de diyabetli hasta sayısının 350 milyona ulaşabeceği konuşuluyor. Ülkelerin ulusal sağlık bütçesinin yüzde 2.5- 15’lik bölümü diyabet için harcanıyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) 2009 Diyabet Atlası’ndaki tahminlere göre, Türkiye 2010’da sağlık harcamalarının yüzde 11’ini diyabete ayıracak.  Ayrıca diyabetli hastaların sağlık masrafları, bu yıl kişi başına 400 Euro olacak. Türkiye’de diyabetin ekonomik yükünü azaltma amaçlı önlemler, maliyeti azaltmaya dönük müdahaleler oluyor.

Hastalar eğitilmeli

Diyabet hastalığında maliyetin azaltılması için ilaç fiyatlarına odaklanmak yerine, hastalara eğitim vermenin daha başarılı olduğu belirtiliyor. Kalitesiz ve etkisiz hasta bakımının da önlenmesiyle maliyetlerin azaltılacağı kaydediliyor. Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Sağlık İdaresi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehtap Tatar, önlem olarak diyabetteki artışın yavaşlatılabileceğini ve böylelikle maliyetlerin de kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Türkiye’nin diyabet raporu 14 Kasım’da açıklanacak

TÜRKİYE’de 2020 yılına yönelik diyabet vizyonunun, hedeflerinin ve bunlara ulaşmak için gerekli stratejilerinin belirlenmesi amacıyla, yürütülen ‘Diyabet 2020: Vizyon ve Hedefler’ projesi, diyabetin yarattığı ekonomik sorunlara da çözüm arıyor. Bu konuda oluşturulan rapor, Türkiye’nin farklı bölgelerinde, ilgili taraflarca değerlendiriliyor. Tüm değerlendirmelerin sonucunda oluşturulan yeni doküman, Dünya Diyabet Günü olan 14 Kasım 2010’da açıklanacak. (Hürriyet)

10.04.2010 16:15:00 Bu haber 5132 defa okundu
Şeker hastaları için yıllık 3,5 milyar dolar
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri