Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
McDonald's panikledi. Boykota aralıksız devam!
ABD sermayeli McDonald's ile ilgili başlatılan boykot nedeniyle zor günler yaşıyor. Boykot, Kapitalizm ve Siyonzim'in en çok korktuğu eylemdir. Bu nedenle boykota aralıksız devam...

Boykot’tan büyük oranda etkilenen McDonald's İnternet sitesine girdiği açıklamada şu görüşlere yer verdi: "McDonald's'ın herhangi bir politik ya da dini bir bağlantısı yoktur ve bu anlamda herhangi bir ülkeyi ya da bölgeyi kesinlikle desteklemez. Şirketimiz, çabalarını, onu dünya çapında en çok tercih edilen aile restaurantı yapan temel özellikleri olan Kalite, Temizlik, Servis ve Değer unsurlarına yöneltir.

McDoland's Türkiye'de Anadolu Grubu çatısı altında faaliyet göstermekte ve % 100 Türk sermayesi ile yönetilmektedir. Şirketimiz Türkiye'de 3500 kişiyi istihdam etmekte ve yarattığı istihdam olanakları, tedarik ettiği ürünler ve Türkiye'ye kazandırdığı yatırımlar sayesinde, Türk ekonomisine her yıl önemli katkılarda bulunmaktadır. McDonald's restoranlarında kullanılan ürünlerin tamamına yakını Türkiye'de üretim yapan tedarikçilerden karşılanmaktadır."

 

McDonald's Türkiye hakkında bilgiler:

McDonald's Türkiye’nin sahibi: Tuncay Özilhan’dır.

Özellikle Tüsiad başkanlığın nedeniyle yakından tanıdığımız Tuncay Özilhan aynı zamanda CocaCola ve Esef Pilsen’inde sahibidir.

 

2007'de Tarım Bakanlığı'nca yapılan analizlerde CocaCola'da "alkol" tespit edilmişti.

 

Tuncay Özilhan’ın Efes Pilsen’in 2006 yılbaşında üzerlerinde “BİRAULLAH” yazan bardak altlıklarını dağıtarak Allah’a, İslam ve Müslümanlar’a “hakaret” etmişti.

 

O tarihlerde şu görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık: “Efes Pilsen firmasının bira bardakları için bardakaltı olarak hazırlattığı reklâm malzemesinde “Biraullah” sözcüğü kullanılmaktadır. Biraullah sözcüğü bir isim tamlaması olup Türkçe dil bilgisine ve tercüme kurallarına göre, "Allah'ın birası" anlamına gelmektedir. Alkollü içecekler İslâm dinine göre tartışmasız “haram” bir içecektir.

firmalarının mal ve hizmetlerini kesin olarak boykot ederek tüketimi artırmak için yapılan reklamları ile kendilerinin tükeneceğini çok açık olarak göstereceğiz. 


Bira da alkollü içeceklerden biridir. Burada, bir din tarafından günah kabul edilen bir içeceği meşrulaştırma çabasının yanında, Müslüman, Hıristiyan ve Yahudilerce ortak yaratıcı ve ilâh kabul edilen ve en kutsal değer olan Allah’ı hafife alma söz konusudur. Efes Pilsen firması, bu reklâm ile insanlığın ortak kutsalı olan yaratıcıya (Allah’a) hakaret etmektedir.

Bu reklâm ile bir yandan TCY. 125. maddesinde yer alan hakaret suçu işlenirken, diğer yandan TCY. 216. maddesinde “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerin alenen aşağılanması suretiyle halkı aşağılama” suçu gerçekleşmektedir. Bu nedenle adı geçen firma yetkilileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Efes Pilsen firması ve firmanın bağlı bulunduğu Anadolu Grubu, derhal kamuoyundan özür dileyerek, söz konusu reklâmı geriye çektiğini açıklamalıdır. Aksi halde firma yetkilileri hakkında ülkenin dört bir yanında suç duyurusu yapılacak ve Anadolu Grubu’nun imâl ve ithal ettiği mal ve hizmetlerin boykotu gündeme gelecektir.”

 

REKLAM KURULU DURDURDU
Şikayetimiz üzerine Reklam Kurulu, Tuncay Özilhan’ın Efes Pazarlama ve Dağıtım Tic. A.Ş.'ye ait bardak altlıkları üzerinde kullanılan 'Biraullah' ibaresinin bir isim tamamlaması olup 'Allah'ın birası' anlamına geldiğini belirtti ve Alkollü İçki Reklamlarında Uyulacak İlkeler Hakkında Tebliğ hükümlerine aykırı bulunduğunu belirterek 5 bin 491 YTL idari para cezası uygulanması ve reklamın durdurulması yönünde karar vermişti.

 

ANADOLU GRUBU SONSUZA DEK BOYKOT KAPSAMINDA

Boykot’tan etkilenen McDonald's’ı Türkiye’nin patronu “Biraullah” hakaretini unutmuş olabilir. Ancka biz asla unutmadık ve bunu unutmamız da mümkün değildir. Bu yüzden Anadolu Grubu’nun McDonald's, CocaCola (Alkol’lü), EfesPilsen, Fanta, SenSun, Turkuaz su, Damla su, Nestea, Nescafei Burn, Powerade, Schweppes, Sprite, Cappy, Isızu, Kia, Lada, Lombardini, Samsung, Honda, Antor, Antrac, Cooper Tres, Geely, ABank, Adel, Faber-Castel, Graft Von Faber-Castel, Atlas, Kırlangıç Yağ, PorcheDesing, Sezai Ömer Madra, Creativity for Kids,  ASM Anadolu Sağlık Merkezi, Anadolu Vakfı, EfesPilsen Spor Klübü, Correct, Butgetrigth, Mediazone, Consollidater, Mobiz, Selena, EfesTur, Ritmix, Polinas, Anadolu Elektronik ve eklenecek diğer marka ve hizmetleri sonsuza dek boykot kapsamındadır.

 

İnanan inanmayan, alkol tüketen tüketmeyen, herkese çağrımız, toplumsal yapımıza zarar vermeye yönelik bu tür kamu vicdanını derinden sarsıcı, kötü uğraşlara pirim vermemeleridir.

UZMANLAR NE DEMİŞTİ?

Prof Halil ÇİÇEK: "BU ÇİRKİNLİK KABUL EDİLEMEZ"Van 100. Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çiçek, "Biraullah, bir isim tamlamasıdır. Arapça"da buna "İzafe" denir. Biraullah, dil bilgisi ve tercüme kurallarına göre "Allah'ın birası" anlamına geliyor. Burada bir günahı meşrulaştırma çabası görüyoruz. Allah'ı hafife alma söz konusudur. Böyle bir ifade asla kabul edilemez"

Prof Hayri KIRBAŞOĞLU “HEM AYIP HEM SAÇMA!” 
“Efes Pilsen firmasının bardakaltı olarak hazırladığı ve güya dünya karması olarak düşünüldüğü ileri sürülen kompozisyonda yer alan  “BIRAULLAH” kelimesinin tam bir skandal olduğu ortadadır. Ancak mesele sadece bir skandal olarak geçiştirilemeyecek kadar vahimdir. Zira “Allah” gibi İslam’ın en kutsal kavramının bu şekilde uluorta kullanılması, bir bardak altlığı gibi her yere atılabilecek bir nesneye sıradan bir motif veya yazı gibi konulması, ayrıca Biraullah’ın “Allah’ın Birası” anlamına gelmesi meselenin tam bir umursamazlık veyahut ta “kasıt” ile izah edilmesini pekâlâ haklı çıkarabilecek bir durumla karşı karşıya bulunulduğunu göstermektedir. Allah adına, İslam adına, hayır adına, iyilikler ve güzellikler adına bir şeyler yapmazsak Allah’ın huzuruna ne yüzle çıkarız?"

Prof Ahmet AĞIRAKÇA “BOYKOT ETMELİYİZ” 
"Bugünden itibaren Honda Isuzu Lada Kia McDonald’s Coca Cola Turkuaz Su Capy  Shewepps Sprite Fanta Ritmix Efes Pilsen Antor  nadolu Motor  Çelik Motor Lombardini Honda Marine Antrac Samsung Türkiye Adel Faber Castell Graf Von Faber Johann Faber Atlas Ülkü Kırlangıç Yağ Marda Anadolu Reklam Alternatif Yatırım A Bank A Yatırım  A Leasing ABH İnşaat firma ve malları kesin olarak boykot edilecek ve bu mal ve ürünler tüketilmeyecektir. Müslümanların Kırlangıç Yağını ve diğer ürünlerini bile boykot etmeleri bu firmenın batmasına sebep olacaktır. Coca Cola Turkuaz Su Capy  Shewepps Sprite Fanta Ritmix Bugünden itibaren tüketimini izlesinler görecekler nasıl bir hata işlediklerini anlayacaklardır."

 

Prof Dr Muhammet Nur DOĞAN “İNSAN HAKLARINA AYKIRI 
"Burada ise çok daha ciddî bir insan haklarına ve dinî duygulara saygısızlık sayılabilecek bir örnekle karşı karşıyayız. İslâm dininin kesin olarak yasakladığı alkollü bir ürünün tanıtımında "Biraullah" gibi inanılmayacak kadar saçma, yersiz ve milletimizin dinî duygularını rencide edecek uydurma bir sözcüğün kullanılması asla kabul edilemez. Arapça bir tamlama olarak "Allah'ın birası", "Allah birası" gibi hiçbir vicdan sahibi insanın kabul edemeyeceği böyle bir kullanım evrensel insan haklarına, inancın kutsallığına dokunulamayacağı yolundaki temel ahlâk kuralına ve millî ve manevî değerlerin üstünlüğü ilkesine aykırı bir durum ortaya çıkarmış bulunmaktadır."

"Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir." Ali İmran Suresi 104

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Hasan Sarı
    Daha Önce de Yaptılar.
    Bu olay mcdonalds'ın ilk icraatı değil. Yıllar önce de insanlar kabede namazda secde halinde iken fotomontajla kabe resmini çıkarıp yerine hamburger resmi koymuşlardı... Süresiz boykot edilmeli...
    21.10.2013 14:15:03
25.01.2009 03:05:00 Bu haber 12555 defa okundu
McDonald's panikledi. Boykota aralıksız devam!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri