Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kornea nakli ile ilgili bilinmeyenler!
Her ameliyatta olduğu gibi kornea nakli ameliyatında da kanama, mikrop kapma (enfeksiyon) gibi genel bazı riskler söz konusudur.

Op. Dr. Turhan Soylu, kornea nakli ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Kornea nakli ameliyatı en çok bozulmuş olan görmeyi düzeltmek için yapılır" açıklamasında bulunan Soylu, "Ameliyat için gözün retina (sinir tabaka) 'sının sağlam olması gereklidir" dedi.

Kornea nakli nedir?

Gözün bozuk olan korneasının (saydam tabaka) sağlam bir kornea ile değiştirilmesi işlemine ''KORNEA NAKLİ'' veya tıp dilinde ''KORNEA TRANSPLANTASYONU'' ya da ''KERATOPLASTİ'' adı verilir.

Kornea nakli kimlere yapılır?

Kornea nakli, gözün saydam tabakasının saydamlığının bozulduğu veya yokolduğu, ya da şeklinin bozulduğu hastalara yapılır.

Kornea (Saydam Tabaka) hangi durumlarda bozulur?

Kornea naklini gerektiren durumlar şunlardır :

1-      Kornea tabakasına ait yara, iltihapları (örneğin herpetik keratit, mikrobik keratit) sonucu korneanın saydamlığının bozulması

2-      Kornea tabakasının saydamlığının kendiliğinden bozulması (kornea distrofisi denilen hastalıklar)

3-      Kaza sonucu (kesici, delici cisimlerle veya kimyasal maddelerle) kornea tabakasının yaralanmasıyla saydamlığının bozulması

4-      Daha önce geçirilen bir göz ameliyatından sonra (örneğin katarakt ameliyatı) kornea tabakasının su tutarak şişmesi sonucu, kornea ödemi adı verilen durumun ortaya çıkmasıyla kornea saydamlığının bozulması ve görmenin azalması

5-      Kornea saydamlığının bozulmayıp kornea şeklinin ileri derecede bozularak korneanın deforme olması (örneğin keratokonus)

Kornea nakli ameliyatı hangi amaçlarla yapılır?

Kornea nakli ameliyatı değişik amaçlarla yapılabilir. En çok optik amaç, yani bozulmuş olan görmeyi düzeltmek söz konusudur. Burada, hastanın saydam tabakasının bozulması (bulanıklaşması, beyazlaşması veya şekil değiştirmesi) sonucu azalan görmesinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu durumda görmenin artması için gözün retina (sinir tabaka) 'sının sağlam olması şarttır. Ancak bazen retina tabakası sağlam olmadığı halde görme yönünden bir kazanç sağlanamayacağı peşinen bilinerek sadece kozmetik amaçla da bu ameliyat yapılabilir. Yine benzer şekilde, kornea tabakasında kapanmayan yaralar veya delinme riski söz konusu ise tedavi amacıyla kornea nakli ameliyatı uygulanabilir.

Nakil için gerekli kornea nereden alınır?

Kornea nakli için gerekli saydam tabaka (= kornea) ölen kişilerin gözlerinden sağlanmaktadır. Ancak her ölen kişinin korneası bu amaç için uygun olmamaktadır. Öncelikle ölen kişide herhangi bir göz rahatsızlığı bulunmamalı, göz ameliyatı geçirmemiş olmalı, kornea tabakası tamamen sağlam ve saydam olmalıdır. Ayrıca ölen kişide mikrobik, virütik hastalıklar, kanser türü hastalıkların bulunmaması ve uzun süre komada kalmamış olması gerekmektedir.

Kornea nakli riskli midir?

Her ameliyatta olduğu gibi kornea nakli ameliyatında da kanama, mikrop kapma (enfeksiyon) gibi genel bazı riskler söz konusudur. Bunun dışında, ameliyat sonrası dönemde oluşabilecek bu ameliyat için özel bazı problemler olabilir. Bunlardan en sık rastlanılanı, yüksek astigmatizmadır. Ayrıca, doku reddi de karşılaşılabilecek problemlerdendir.

Kornea nakli doku reaksiyonu geri çevrilebilir mi?

Eğer doku reddi reaksiyonu erken yakalanırsa ilaç tedavisi ile geri çevrilebilir. Fakat red reaksiyonu ilerlemiş ve kornea beyazlaşmışsa tekrar kornea nakli ameliyatı yapılmalıdır. Kornea nakli ameliyatının avantajlı bir yönü birkaç kez takrarlanabilmesidir.

(goz.gen.tr)

 

02.02.2009 14:33:00 Bu haber 12709 defa okundu
Kornea nakli ile ilgili bilinmeyenler!
Suç olmasına karşın hastanelerde vefat eden kimselerden genellikle hasta yakınından izin alınmadan sağlam korneası alınmaktadır. Kornea'nın alındığını çoğu kez bilmek zordur.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri