Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Komşu komşuyu hasta ediyor
Yapılan araştırmada kötü komşuluk ilişkileri olanların müzmin hastalıklara yakalanma ihtimalinin, iyi komşuluk ilişkileri olanlara göre iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

British Columbia Üniversitesi araştırmacılarının yapmış olduğu araştırma ile bir kez daha doğrulandı. British Columbia Üniversitesi araştırmacılarının yapılan araştırmada, 13 yıl boyunca takip edilen 485 hastadan iyi komşuluk ilişkileri olan komşuya sahip, komşusunun sosyoekonomik durumu daha iyi olan, problemsiz ve toplumda sevilen ve sayılan insanlarla komşu olan hastaların daha fazla yaşama ve daha fazla iyileşme şansına sahip olduklarının ortaya çıktı

Bu çalışma kötü komşuluk ilişkileri olan kişilerin müzmin hastalıklara yakalanma ihtimalinin, iyi komşuluk ilişkileri olanlara göre iki kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından bu konu ile ilgili yapılan bir diğer çalışmada da, özellikle 15 yılı geçen komşuluk ilişkilerinde komşuluk ilişkileri iyi olanlara göre komşuluk ilişkileri kötü olanların daha az yaşadığı tespit edildi.

Modern şehirleşme adı veriken dikey büyüme komşuluk ilişkilerini bütünüyle ortadan kaldırmak üzere. Şehircilik uzmanlarının sosyal ve kültürel yapı hakkında göz ardı edilerek yetiştirilmeleri batı tarzı bir yaşam modelini dayatıyor. Buda komşuluk ilişkilerini ortadan kaldırıyor.

Batı tarzım yaşam

Peygambet Efendimiz s.a.v. 'Cebrail bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım' anlayışı nere Batı'nın durumu ve kültür emperyalizmin insanlığı getirdiği yer nere. ABD'de Yetkililer 70 yaşındaki bir kişi, evinde ölümünden bir yıl sonra ancak binada çatlak boru sorunu çıkınca bulunduğunu açıkladı.

ABD'de Yetkililer, televizyonun karşısında otururken doğal nedenlerle öldüğü tahmin edilen Vincenzo Ricardo'nun cesedinin bu hafta, çatlak boru sorunu üzerine bulunduğunu bildirdi.

Tıp uzmanları, Ricardo'nun yüzünün evin havasının kuru olması nedeniyle bozulmadığını ve bir koltukta karşısında oturduğu televizyonunun da hala açık olduğunu söyledi. Bir morg yetkilisi, bir yıl önce ölen 70 yaşındaki Ricardo'nun yüzünün hala görülebildiğini ve başında hala saç bulunduğunu belirtti.

Öldüğü bir yıl boyunca fark edilmeyen Ricardo'nun karısının yıllar önce öldüğü, komşularının da kendisini hastanede ya da özel bir klinikte olduğunu sandığı kaydedildi.

 

06.02.2009 18:42:00 Bu haber 7663 defa okundu
Komşu komşuyu hasta ediyor
Komşulukla ilgili Hadis-i Şerif'ler 1) "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" 2) "Cebrail bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım"
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri