Son Dakika
Çarşamba, 15 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Klonlanmış inek eti piyasaya sürmüşler
Daily Telegraph’ın haberine göre, Gıda Standartları Kurumu, 3 yaşındaki dananın geçen sene kesilerek piyasaya verildiğini ilk kez açıkladı. Peki sözkonusu et hangi ülkede satıldı?

İngiltere'de, klonlanmış bir inekten doğan dananın kesilerek piyasaya verildiği belirtildi.

Daily Telegraph’ın haberine göre, Gıda Standartları Kurumu (FSA), 3 yaşındaki dananın geçen sene kesilerek piyasaya verildiğini ilk kez açıkladı. Sözkonusu etin İskoçya’da satıldığı tahmin ediliyor.

Klonlanmış hayvanın insanlara yedirildiği, FSA ile et-süt endüstrisi tarafından "hiçbir klonlanmış hayvanın ve yavrusunun etiyle sütünün gıda zincirine girmediği"ne ilişkin 2 günlük iddiasının ardından kabul edildi.

FSA’ya göre, klonlanmış bir hayvanın veya yavrusundan elde edilen ürünlerin satışı yasadışı.

KLONLANMIŞ HAYVANIN SPERM SATIŞI YASAK DEĞİL Bir Avrupa Birliği yetkilisi, klonlanmış hayvanların sperminin ithalinde yasak olmadığı için Avrupa’daki binlerce domuz ve dananın klonlanmış hayvanların yavruları olmalarının mümkün olduğunu söyledi.

İngiltere’ye her yıl milyonlarca tüp sperm ithal edildiği belirtiliyor. Tarım Bakanlığı, bunların klonlanmış hayvanlara ait olup olmadığının araştırılmadığını kabul etti.

Klonlanmış bir hayvanın etini-sütünü tüketmenin sağlığa zararlı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak bazı uzmanlar, klonlama sürecinin hayvanlar için çok zararlı olduğunu ve hayvanın hayatını kısalttığını belirterek, bunların etinin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

AMERİKA’DAN GELMİŞ Klonlanmış havyan etinin satışıyla ilgili tartışma, bir Amerikalı çiftçinin klonlanmış bir sığırın yavrusunun sütünü yasadışı olarak sattığını söylemesiyle başladı.

Çiftliklerdeki hayvanların kayıtlarını tutan Holstein UK, İskoçya’daki bir çiftlikte tamamı klonlanmış bir inekten doğan 97 buzağının bulunduğunu bildirdi.

Tüm bu hayvanların soyunun Amerika’daki klonlanmış bir hayvana dayandığı belirtildi.

FSA, gıda zincirine başka klonlanmış hayvanların etinin girip girmediğinin araştırılacağını bildirdi. Brüksel’deki AB yetkilileri ise olayın, gıda zincirine sadece bir klonlanmış hayvanın girmesinden çok daha geniş kapsamlı olabileceğini söylüyorlar. (aa)

Mehdi bey, haberin ola deccal yine geliyor

05.08.2010 10:32:00 Bu haber 5492 defa okundu
Klonlanmış inek eti piyasaya sürmüşler
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri