Son Dakika
Salı, 29 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Gençlerden 'Gençlik Gıda Hareketi'
Akıllı insanlara düşen bozulan sistemi iyice tahrip etmek değil düzeltmek için gayret etmektir. "Yapabilecek bir şey yok, tek başıma ne yapabilirim" gibi yanlış düşüncelerden fert fert kurtulmak gerekiyor. İnternet'te dolaşırken görüyoruz Gençlik Gıda Hareketi'ni. Kimbilir belki de bu düşünceden hareketle kurulmuştur. Kutluyoruz emeği geçenleri. Yolları açık olsun. Şimdi sıra sizlerde.

Bu örnek çalışma grubu blog sitelerinde kendilerini şu cümlelerle anlatıyorlar: Gençlik Gıda Hareketi, gıdanın, tarımın ve çiftçiliğin geleceğini aktif olarak değiştiren genç çiftçiler, şefler, zanaatkârlar, aktivistler ve öğrencilerden oluşan bir ağdır.

 

Yaşadıkları toplumların daha iyi, temiz ve adil gıdaya erişimini sağlamak amacıyla yerel ve bölgesel gıda sistemlerinin adalet ve sürdürülebilirlik ilkelerine göre yeniden düzenlenmesi için çalışır. Slow Food’un sağlam temelleri üzerine kurulmuş olan Gençlik Gıda Hareketi, gıda konusunda çalışan gençlere iletişim, bilgi paylaşımı ve takası, yerel eylem ve liderlik kapasite arttırımı için ortak bir platform sağlar. Bu ağ, gün be gün, gıda konusunda benzer amaçları ve felsefesi olan bireyleri ve projeleri biraraya getirmeye çalışıyor.

 

Birey olarak yaşadığımız toplumu, hep beraber dünyayı değiştirebiliriz!

 

Gençlik Gıda Hareketi üyeleri neler yapıyor?

* Geleneksel ve sürdürülebilir yöntemlerle tarım yapılan çiftlikler kuruyorlar.

* İhtiyacı olanlar için gıda adaleti ve iyi gıdaya eşit erişim hakkı talep ediyorlar.

* Kampüslerde, bahçeler ve küçük çiftçi pazarları başlatıyorlar.

* Fast food kültürünü protesto etmek için kamuya açık alanlarda iyi, temiz ve adil gıdaların tüketildiği yemekler düzenliyorlar.

* Okul kafeterya ve kantinlerinin yerel ve sürdürülebilir ürünler kullanmalarını talep ediyorlar.

* Tarım şirketlerini eleştiriyorlar; üretim yöntemlerini değiştirmeleri ve çalışma koşullarını iyileştirmeleri için onlara baskı yapıyorlar.* Organik tarım yapan küçük çiftçilerin ve geleneksel yöntemlerle gıda üretimi yapan ustaların yanında staj yapıyorlar, onlardan iyi, temiz ve adil üretim süreçlerini öğreniyorlar.

 

25.07.2009 11:59:00 Bu haber 5789 defa okundu
Gençlerden 'Gençlik Gıda Hareketi'
Gençlik Gıda Hareketi'nin mesajı : "Biz ne yersek o’yuz!"
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri