Son Dakika
Cuma, 28 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
GDO'lu Mısırı Organ yetmezliğine neden oluyor!
Uluslararası Biyolojik Bilimler Dergisi tarafından yayınlanan ve genetiği değiştirilmiş yiyeceklerin memeli sağlığı üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre tahıl devi Monsanto'nun genetiği değiştirilmiş mısırı farelerde organ yetmezliğine sebep oldu.

Yayınlanan rapora göre ABD ve Avrupa'da birçok ülkede tüketilmesi uygun bulunmuş Monsanto'nun genetiği değiştirilmiş mısırının farelerde organ yetmezliğine sebep olduğu ve insan sağlığı için etkilerinin tartışma konusu olduğu yazıldı.

Diğer taraftan Monsanto şirketi GDO'lu ürünün tüketim için uygun olduğunu öne sürerek, şirket tarafından gerçekleştirilen 90 günlük bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı.

Uluslararası Biyolojik Bilimler Dergisi (International Journal of Biological Sciences) tarafından yayınlanan analizde şöyle dendi, "Etkiler kendilerini genel olarak yiyeceklerin toksinsizleştirmesinin yapıldığı iki ana organ olan böbrek ve karaciğerin işlevlerinde gösteriyor. Buna ek olarak GDO'ların kalp, böbrek üstü bezleri, dalak ve kan hücrelerinin çalışmaları üzerinde de etkileri olduğu gözlendi."

Genleriyle oynanmış ürünlerin hiçbir zaman insan ve hayvan beslenme düzeninin bir parçası olmadığının altı çizilen makalede, bu ürünlerin tüketiciler üzerinde uzun vadede ne gibi etkilerinin olacağının henüz bilinemediği yazıldı.

Rapora hızlı bir şekilde cevap veren Monsanto, çalışmanın hatalı olduğunu ve ürünün güvenilir olduğunu gösteren bulguları hesaba katmadığını açıkladı.
(Turkishny.com)

14.01.2010 05:58:00 Bu haber 5259 defa okundu
GDO'lu Mısırı Organ yetmezliğine neden oluyor!
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri