Son Dakika
Perşembe, 27 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
GDO rüşveti belgelendi, yargıda tık yok
Türkiye'deki GDO rüşveti skandalının ABD'de belgelendiğini, Türkiye'de ise hasıraltı edildiğini iddia edildi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de GDO’lu pamuk tohumu ve pazarlaması işiyle uğraşan Turk Deltapine Şirketi’nin, 2001-2006 arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı memurlarına 43 bin dolar tutarında rüşvet dağıttığını, bu nedenle de ABD’de mahkûm olduğunu Türkiye’de ise aklandığını iddia etti.

Kılıçdaroğlu, dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, DeltaPine şirketi hakkındaki rüşvet iddialarını, ABD Sermaye Piyasası raporu ile belgelendirerek gündeme taşıdı.

Kılıçdaroğlu’nun aktardığı iddialara göre: Deltapine, ABD’de halka açık bir şirket; ABD’de, ABD Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetimine tabi; iddiaya göre şirket, Türkiye’de yüzde 100 sermayesi kendine ait olan Turk Deltapine’i kurdu.

Kılıçdaroğlu’nun iddiasına göre Türkiye’de GDO’lu pamuk tohumu ve pazarlaması işiyle uğraşan şirketle ilgili olarak ABD’de yapılan denetimler sırasında,  Türk Deltapine şirketinin 2001-2006 yılları arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı memurlarına 43 bin dolar tutarında nakit para, konaklama harcaması, klima, bilgisayar, büro mobilyaları ve buzdolabını rüşvet olarak dağıttığı saptandı.

Kılıçdaroğlu “ABD Sermaye Kurulu söz konusu şirketle ilgili dosyayı ABD Kolombiya Bölge Mahkemesi’ne sevk etti. Şirket suçlamalara itiraz etmeden Mahkeme tarafından verilen 300 bin dolar tutarındaki cezayı ödemeye razı oldu” dedi.

Bu durum Türkiye’ye de yansıdı. Rüşvet olayının 19 Kasım 2009’da bir gazetede “GDO’lu pamuğun kralı Türkiye’de rüşvet kralı” haberiyle yer aldığını anımsatan Kılıçdaroğlu, bu haber üzerine Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Derneği’nin suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ise rüşvet olayıyla ilgili kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Savcılığın kararı üzerine konuyu Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na sorduk. ‘Acaba bakanlık bir soruşturma başlatmış mıdır?’ diye. Aldığımız yanıt; ‘Konuyla ilgili yapılan arşiv araştırmamızda Türk Deltapine unvanlı şirket hakkında yapılmış veya yapılmakta olan bir inceleme ve soruşturmaya raştlanmamış’ yönünde. Bu nasıl bir bakanlık ve bakandır ki kendi bakanlığında rüşvet dağıtıldığı haberlerini görmezlikten duymazlıktan gelir? Bunun anlamı rüşveti yasallaştırmak değil mi? Konuyu Dışişleri Bakanlığı’na da sorduk, bakanlık da Turk Deltapine’ ile ilgili yargılanma süreci hakkında bakanlığa ve ABD temsilciliğine bilgi ulaşmadığı yönünde.”

Gelinen noktayı dramatik olarak hiteleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Savcılığın kararına itiraz yapılmıştır. Türkiye’de rüşvet dağıtacaksınız, rüşvet dağıttığınız ABD’de saptanacak, rüşvet dağıtanlar Türkiye’de rüşvet dağıttıklarını kabul edip cezaları itirazsız ödeyecekler ancak Türkiye’de aklanacaklar. Bir üçüncü dünya ülkesinde bile bu tablo yaşanmaz.”

Kılıçdaroğlu, “Mahkeme kararıyla rüşvet yediği kesinleşen bürokratların aklanmasını sağlamak için mi acaba bu mekanizmalar yapılıyor? Yolsuzlukların üzerine giden bir yargının oluşmaması için mi özel çaba harcanıyor” diye sordu. (Radikal)

25.03.2010 16:41:00 Bu haber 5320 defa okundu
GDO rüşveti belgelendi, yargıda tık yok
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri