Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Fransa çocuklara tv izletilmesini yasakladı
"Çocuğunuza televizyon izletmeyin!..” Çok iddialı bir cümle ama Fransa bunu hayata taşımış bir ülke... Fransa, 0-3 yaş arası çocukların televizyon izlemesine yasak getirdi.

Türkiye’nin en çok okunan anne-çocuk dergisi “Mother&Baby”nin son sayısında bu konuya geniş yer verildi

Çocuklu hemen hemen her ailede “ufaklığın reklamlarda delirdiği”, “sevdiği müzik çaldığında yatağında zıplayıp çığlık attığı” türü konuşmalar yapılır. Televizyon da evlerimizde her daim açıktır, sesini duymadığımız zaman rahatsız bile oluruz... Ama Fransa’da Medya Yüksek Konseyi, 0-3 yaş arası çocukların televizyon izlemesine yasak getirdi. Bu yasak sadece büyüklerin izlediği kanalları kapsamıyor. Yasak, çocuk ve bebek kanalları için de geçerli.

Fransa Kültür Bakanı Christine Albanel de bebeklere yönelik kanalların çocuklara olumsuz etkisi olduğunu söylüyor. Konunun uzmanları da televizyonun 3 yaşın altındaki çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilediği görüşünde. Pediatrist-Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, bu konuda çok kararlı: “İster çocuk, bebek kanalı olsun, büyükler için yayın yapan bir kanal olsun, ikisini izlemenin bir farkı yok. Kesin olarak bir çocuk, televizyon izlememeli.

Çocuk beyni 0-3 yaşta saniyede 30 milyon sinaps (İki nöronun ya da nöronla başka bir hücrenin bağlandığı yer) oluşturur. Çevreye adaptasyonunda 30 milyon kayıt yapar.

Ne sizin elinizdeki kayıt cihazı, ne kamera, kısacası hiçbir alet saniyede 30 milyon sinaps’lık kayıt yapabilir. Dolayısıyla tüm o hızlı geçen görüntülerin hepsini tek tek kaydediyor.

Zaten bu dikkate alınarak çocuk kanalları yavaş yavaş akan görüntülerden oluşan programlar yapıyor. Ama bununla iş bitmiyor. Çünkü çocuk beyni 5 duyusuyla algılar ve bu 5 duyusuyla algıladığını da kodlar. Kapıdan çıkarız. Pencereden bakarız. Bunlar bebeklikten itibaren kodlanarak öğreniliyor.

Hepsi de 5 duyuyla algılanıyor. Televizyon ise sadece iki duyuyu, görme ve işitmeyi çalıştırıyor.Diğer üç duyunun çalışmasını köreltiyor. Bu da özellikle 0-3 yaşarasındaki çocuklar için çok önemli.”

26.04.2009 00:39:00 Bu haber 12901 defa okundu
Fransa çocuklara tv izletilmesini yasakladı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri