Son Dakika
Cuma, 27 Kasım 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Büyük itiraf lütfen kayda geçsin
Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer, hayvanlara verilen antibiyotikler insanlara geçiyor ve bu büyük bir risk dediğinde resmi ve akademik çevreler dudak büküp tebessüm ediyorlardı. Prof. Dr. Gülendam Tümen ise bu gerçeği şu cümlelerle doğruladı. “Antibiyotiklerin hayvan yemlerine ilave edilmesi, antibiyotiklerin etle insanlara geçmesine yol açıyor!"

Hayvan yemlerinde kullanılan sentetik antibiyotiklerin yerine alternatif, doğal antibiyotik arayışının sürdüğünü belirten Balıkesir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gülendam Tümen, “Antibiyotiklerin hayvan yemlerine ilave edilmesi, antibiyotiklerin etle insanlara geçmesine yol açıyor" dedi.

Doğal antibiyotik çalışmasını yürüten ekip üyeleri Prof. Dr. Gülendam Tümen, mikrobiyolog Doç. Dr. Tülin Aşkun ve Faruk Durukan, dünyanın şiddetle önemsediği sentetik antibiyotiklerin etkilerinin çok zayıfladığı bir durumda insanların ve hayvanların doğal antibiyotiklere yönelmesi gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Tülin Aşkun ise, “Dünya Sağlık Örgütü antibiyotiklerin yaklaşık yarısının gereksiz yere kullanıldığını bildirmektedir. Uzun süre antibiyotik kullanımında patojen mikroorganizmalar direnç kazanmakta ve antibiyotiklerin etkilerini azaltmaktadır.
Antibiyotiğe karşı direnç kazanan bakterilerin artık bu antibiyotik (veya antibiyotikler) tarafından öldürülmesi ya da üremesinin durdurulması mümkün olamamaktadır. Böylece patojen mikroorganizmalar direnç kazanmakta, antibiyotikler etkisiz hale gelmektedirler. Dirençli bakterilerin artmasından, toplumda ve hastanelerde daha çok insanın enfekte olması, tedavi edilememesi ve hatta ölümler olmasından korkulmaktadır" dedi. (iha.com.tr)

ve Antibiyotik çağı kepenk indiriyor

 

23.10.2013 12:53:00 Bu haber 3865 defa okundu
Büyük itiraf lütfen kayda geçsin
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri