Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Böcek analizlerinden bol bol yararlanın
Az ve zor bulunur ama kurtlu ve böcekli bir meyve bulmuşsanız hemen alın. Böcek hasarlı meyve ve sebzelerin, hormon kullanımı bakımından bir ön testten geçmiş oldukları için onlaru tercih etmek hormon ve tarım kimyasallarından arınmaya yardımcı olur. Böcek ve kurtlar bizim için analiz yapmak üzere oralar

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Kadıoğlu, meyve ve sebzelerin hormonlu olup olmadığını veya toksik seviyede hormon biriktirdiğini dış görünüşlerinden anlamanın mümkün olmadığını ifade etti. Prof. Dr. Kadıoğlu, "Halk arasında üzerinde bir çıkıntı oluşturmuş meyve veya sebzeler hormonlu olarak nitelendirilir. Bu çıkıntılar hormonlara bağlı olmayan gelişim bozukluklarından da kaynaklanabilir.'' diye konuştu.

 

"Sirke içinde belirli bir süre bekletme gibi uygulamalar tavsiye edilmekle birlikte, bitkilerin hormonlardan arındırılabilmesi için etkili bir metot henüz mevcut değil" diyen Kadıoğlu, "Herhangi bir böcek veya benzer organizmalar tarafından hasar oluşturulmuş meyve ve sebzelerin hormon ve zirai ilaç birikim seviyelerinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum halk arasında kullanılan hormonsuz bitki konusunda bize bir fikir verebilir'' diye konuştu. (aa)

 

'SAĞLIK VE GIDA GÜVENLİĞİ HAREKETİ' UYARIYOR

 

BİR DAHA DÜŞÜNÜN ÇÜNKÜ:

1- Meyvelerin olgun gözükmesi için sıkılan "etilen gazı" sıkılır. Düzgün renkli ve muz gibi meyvelerde kararmalara neden olan bu gazın kullanıldığı ürünleri tüketmeyin.

2- Ürünlerin hoş gözükmesi için "red-32" isimli bir boya ile boyanmaktadır. Bu parlak ürünleri satın almayınız.

3- Limonlara sarılan beyaz kağıt aslında bir "fungicid" isimli kimyasaldır. Mevsimsiz limonları tüketmeyin.

4- Patates ve soğan türü ürünleri canlı ve diri gözükmesi için sıkılan "malesic hydrazin"li ürünlerden uzak durun.

5- Ürünlerin çürümemesi için "formaldehit" ile tütsülenir.

6- Armut, portakal, limon, mandalina, şalgam, erik, havuç, yeşil biber, şeftali gibi daha bir çok meyve ve sebze patro-kimya ürünü olan "parafin"le kaplanır.

 

Bu nedenle meyvesimsiz hiç birürünü tüketmeyiniz. Ayrıca raftan satın alacağınız her endüstriyel üründe ürün ambalajına yazılan ya da yazılmayan çok sayıda zaralı kimyasla katkı maddesi eklendiğini bunların sayısız hastalığa neden olduğunu unutmayınız.

 

- Böcek ve kurtlu meyve/sebzeleri tercih edin.

- Ürünün içine işlemiş tarım kimyasallarıdan olmasa bile kabuktaki zararlı kimyasallardan koruduğu için sirkeli dusa 10 bekletip sonra tüketin.

 

14.07.2010 18:24:00 Bu haber 9424 defa okundu
Böcek analizlerinden bol bol yararlanın
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri