Son Dakika
Cumartesi, 26 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bakanlıktan Pınar Et'e: Yalan söylüyorsun...
Tuborg ve DYO boya grubuna ait Pınar Et'in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın teşhirine yönelik yaptığı açıklama bakanlığı kızdırdı. Bakanlık, ‘tağşiş’ ve ‘taklit’ konusunda ikinci yaparak Pınar'a yalan söylediğini dedi.

Dün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıkladığı listede yer alan Pınar’ın Bakanlığı yalanlayan açıklamasına Bakanlık bugün aynı sertlikte cevap verdi.

İşte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıklaması…

“Bakanlığımız tarafından; 5 Haziran 2012 tarihinde gıda maddelerinde taklit ve tağşiş yaptığı laboratuvar sonucuyla kesinleşmiş firmaların isimlerinin kamuoyu ile paylaşılmasını takiben, listede ismi yer alan firmalardan Pınar Et, “şirketlerinin tağşiş yaptığı izlenimi oluşturulmaya çalışıldığını” iddia ederek, sonuçların “yanlış ve haksız” olduğunu öne sürmüştür. Konuyla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür:

1- “Ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptıkları” gerekçesiyle Bakanlığımız tarafından, kamuoyuyla paylaşılan firma isimleri, kesin laboratuar sonuçlarına ulaşıldıktan sonra ilan edilmektedir. Hiçbir firma hakkında kesin bulgulara ulaşılmadan işlem yapılmamaktadır.

2- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hiçbir firmanın böylesine bir konuyla anılmasını arzu etmemekte olup firmaların da kendi marka değerlerini koruma konusunda gerekli özeni göstermelerinin, Türk halkının yaşam kalitesine daha büyük katkı sağlayacağını düşünmektedir.

3-Söz konusu açıklamada; Bakanlığımıza bağlı İzmir-Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne ait rapora yer verilerek, üründe sorun olmadığı algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Öncelikle şunun bilinmesinde fayda vardır: Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü tarafından verilen rapor, sadece firmanın getirdiği ürünün içeriği hakkında bilgi verip piyasada satılan ürünleri temsil etmemektedir. Resmi olarak hiçbir geçerliliği bulunmayan söz konusu rapor, Bakanlığımız tarafından muayene ve kontrol amaçlı olarak alınan numunelerin analiz sonucu ile karşılaştırılamaz. Resmi ve geçerli rapor, Bakanlığımız tarafından usulüne uygun olarak elde edilen numune üzerinde yapılan analiz sonucu hazırlanan rapordur.

Ayrıca, Pınar Et firmasının, Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’nden aldığı rapor, Bakanlığımızın söz konusu firmaya “% 100 dana eti olduğunu beyan ettiği üründe kanatlı etine rastlandığı” bilgisinin ulaşmasından sonra özel istek üzerine alınmıştır.

Öte yandan, 5996 sayılı kanunun 31. maddesinin birinci fıkrası uyarınca; resmi kontrollerin Bakanlığımız tarafından uygun sıklıkta, tarafsız, şeffaf ve mesleki gizlilik ilkelerine uygun olarak, risk esasına göre önceden haber verilmeksizin gerçekleştirileceği, kontrollerin resmi kontrol görevlileri tarafından yapılacağı, görevlinin kanun kapsamındaki her yere kontrol amacıyla girebileceği ve numune alabileceğini hükme bağlamıştır.

Sonuç olarak, Pınar Et firmasının söz konusu numunesi ile ilgili teknik bir yanlışlık bulunmamakta olup, Bakanlığımızın toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmaları bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Pidede domuz, sucukta eşek eti, tereyağında margarin

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Ali Yıldırım
    Pınar et YALAN SÖYLÜYOR!
    Daha size ne denir bilmiyorum ki.Gözünüzü Allah oyursun. 250 gr sucuğu 12 tl den satıyorsunuz,kg gelir 48 tl'ye .. Bir de bunun içine tavuk katmak neyin nesi,%40'ı zaten yağ,%10'u baharat vs.. katkı ? Ey Pınar et 1 kg sucuktan 35 tl kar ediyorsun,yetmiyor mu??Hayatta evime sokmam.Sizin gözünüzü para bürümüş.Yazıklar olsun
    12.04.2013 20:51:45
07.06.2012 14:19:00 Bu haber 13621 defa okundu
Bakanlıktan Pınar Et'e: Yalan söylüyorsun...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri