Son Dakika
Pazartesi, 28 Mayıs 2018 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 milyarı bulan açlığın sebebi ne?
Gıda krizine küresel ekonomik bunalımın eklenmesi üzerine dünyada açlıkla ilgili bu yılın başında yapılan ve çok ağır sonuçları ortaya koyan öngörüler gerçek oldu.

BM'ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı'na (WFP) göre, 2009 yılında 1 milyar 20 milyon kişi gıdasız kaldı.

Dünya’da açlığa ilişkin yıllık raporda, 2009'da, bir önceki yıla göre yaklaşık 100 milyon kişinin daha aç kaldığı ve bunun son 40 yıldaki en yüksek aç sayısı olduğu vurgulandı.

“TAHAMMÜL EDİLEMEZ BİR ARTIŞ"

FAO Genel Sekreteri Jacques Diouf da yaptığı açıklamada, "Aç insanların sayısındaki artış tahammül edilemez noktada" dedi.

Açlık sorununun yok edilmesi için dünyanın ekonomik ve teknik imkânlarının bulunduğunu vurgulayan Diouf, açlığın sonsuza kadar yok edilmesi için daha güçlü siyasi irade ortaya konamadığını belirtti.

Rapora göre, yardımların ve tarım yatırımlarının azalması son 10 yıldır açların sayısını sürekli artırdı ve bu gidiş değiştirilmezse uluslararası toplumun daha önceki yıllarda ortaya koyduğu, 2015'e kadar açların sayısının azaltılması hedefine ulaşılamayacak.

Açlıkla mücadele konusunda 1980'ler ve 1990'ların başında elde edilen başarıların ardından gıdasız kalan insanların sayısı 1995'de artmaya başladı.

AÇLIĞIN SEBEBİ NE?

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; dünyadaki her beş kişiden birinin açlığa mâhkum edilmesi konusunda; “Özellikle ABD tarafından genetiği değiştirilmiş tohumlar yani GDO’lu ürünler açlığa çözüm olarak sunulmuş ve yeryüzündeki açlık sorunu bu yolla çözüleceği iddia edilmişti. Aradan 30 yıl geçmesine dünya tarımının en az yüzde 50’si GDO’lu tarım olmasına karşın vaat edilenlerin hiçbiri gerçekleşmedi” dedi.

GDO’nun çözüm olmadığı gibi açlığı artırdığını belirken Gıda Hareketi Başkanı Özer, “GDO’lu ekimlerden sonra daha az alanda değil daha fazla tarım alanında ekim yapılır hale geldi. GDO’lu tohumların ekildiği birçok alanda artık tarım yapılamaz durumda. Dünya’da açlık iki kat arttı. Ne çiftçilerin ne de ülkelerin ekonomik sevilerinde artış oldu. Sadece Hindistan’da GDO’lu ekim nedeniyle son 10 yılda 250 binden fazla çiftçi intihar etmek zorunda oldu. Şu an intiharların önü alınabilmiş değil. Dünyanın enbüyük tohum şirketi Monsanto’ya borçlarını ödeyemediği için 1 milyon fazla çiftçi karın topluğuna Monsanto’nın modern köleleri durumunda. Kazanalar bir elin parmaklarını geçmeyen tohum devleri oldu” dedi.

Dünyada açlık sorunu ekim alanlarını azlığı ya da üretimin yetersizliğinden değil diyen Kemal Özer; “Açlığın nedeni adil bölüşüm yapılamamsından kaynaklanmaktadır. Bugün dünyada bir milyardan fazla kişi açlıkla karşı karşıya iken 2008’de gelişmiş ülkelerde 183 milyon ton buğday, 95 milyon ton pirinç fazlası var. Bu güçler bir yandan açlıkla pençeleşen insanların topraklarını bir yandan da devletlere sübvansiyon adı altında kaynak aktarttırarak devletleri sömürmekteler. Açlığa GDO değil adil dağılım ve bölüşüm çözüm olur” dedi. (Kaynak)

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • gaye güner
    neden açlık
    lütfen bu açlığa çözüm bulun ve yardım edin
    29.03.2012 16:26:54
15.10.2009 11:13:00 Bu haber 10148 defa okundu
1 milyarı bulan açlığın sebebi ne?
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri