Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Zeytinyağı masum değil mi? Hadi ordan!
Bugün Türkiye gazetesinde 'Zeytinyağı masum değil' başlıklı bir haber yer aldı. Üstelik birinci sayfadan ve manşetin yanında. Gazeteye konuşan kişi Diyabet ve Endokrinoloji Uzmanı olduğu iddia edilen Prof. Dr. M. Temel Yılmaz’mış. Şöyle diyor profumuz:

Zeytinyağı sağlıklıdır diye ezberlediğimiz bir kavram var. Hatta ilaç mertebesine çıkardılar. Ama o kadar basit değil. Beslenme reçetelerinin denetimi yapılmazsa, 10 yıl içinde kalp ve damar hastalıkları patlayabilir. Günde 6 öğün beslenin. Yemeğe salata ile başlayın. Yuvarlak değil düz tabak tercih edin.

Muhabirin ballandıra ballandıra sunduğu haberde Profumuzun evlere şenlik açıklamaları böyle. Peki, durum gerçekten böyle mi?

Malum zeytinyağının düşman ilan edildiği yıllar 1950’lerde başlamış 2000’lerde sona ermişti. Demek ki hâlâ sona ermemiş. Zeytinyağı’nı aşağılama modasının asıl amacı ABD’nin mısırözü yağının Marshall yardımı kapsamında ülkemizde bedava dağıtıldığı, sigaranın doktorlar tarafından tavsiye edildiği yıllar. Ama bu zat ya o yıllardan kalma biri, ya da zeytinyağı konusunda iyi niyetli değil.

Bir diğer masal ise 6 öğün yeme meselesi. Aslında bu söylem zeytinyağı söylemiyle çok örtüşen bir dil ve üstelik bu da çok tanıdık bir iddia.

1964’de Hollanda’da yayınlanan Abbottempo isimli tıp dergisinin 3. sayısında, “sindirim yolları hastalıkları” başlıklı yazısında Cenevre Tıp Fak. Diyet Bilimi Profesörü Dr Michel Demole, bu tip söylemleri yağlılara ve özellikle de zeytinyağına karşı “tahammülsüzlük” olarak niteliyor.

Zeytinyağlı yiyeceklere karşı tahammülsüzlüğün karaciğer rahatsızlıklarına delalet ettiğine yahut karaciğeri bozuk hastaların yağlı yemeklerden kaçınması gerektiği sık sık söylenir. Oysa gerçek bambaşkadır” diyen Dr Demole, zeytinyağı, kaymak ve yumurta sarısı düşmanlığı yapanları yerden yere vuruyor ve cehaletle suçluyor.

Ne zaman yapıyor bunu? 1964’de. Yıl 2013 olmuş ama bizim prof hâlâ aynı yerde demek ki? “Günde 6 öğün yiyin” diye tavsiye edenlerin diyetisyen olduğu bu çağda, bütün bunlar normal değil mi?

Sakın sizler bu tür mesnetsiz sözlere itibar etmeyin. Temiz sızma zeytinyağından asla ödün vermeyin. Günde 2 öğünden fazla kesinlikle yemeyin.

Zeytin Kur’an-ı Kerim’in (En'am 99 ve 141, Nahl 11, Mü’minun 20, Nur 35, Abese 30) ‘mübarek ağaç’ diyerek iltifat ettiği bir meyve olup altı kez zikredilir. Hz. Ömer ve Ebu Üseyd radıyallahu anhümâlardan gelen rivayette "Rasülullah aleyhissalâtu vesselâm: “Zeytinyağını yiyin ve onunla yağlanın. Zira o mübarek bir ağaçtandır” (Tirmizî, Et'ime 43-1852, 1853) buyururlar.

Rasülullah s.a.v. buyurdular ki: “Âdemoğlu, mideden daha şerli bir kap doldurmaz. Âdemoğluna belini doğrultacak birkaç lokmacık yeterlidir. Ancak ille de -midesini dolduracaksa- bari onu üçe ayırsın: Üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de havaya/nefesine.” (Tirmizî, Zühd 47/2381); İbn-i Mâce, Yiyecekler 50/3349)

 

05.10.2013 22:38:00 Bu haber 6452 defa okundu
Zeytinyağı masum değil mi? Hadi ordan!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri