Son Dakika
Cumartesi, 26 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Zengin ülkeler parasız tedaviye niçin karşı?
4 yılda 33 fakir ülkede 1,5 milyona yakın insanın katarakt, glokom, şaşılık vb. göz hastalıklarının parasız tedavi edilmesi ilaç şirketlerini korkuttu.

José Manzaneda
Güney Amerikalı Gazeteci-Yazar

“Mucize Operasyon” (Operación Milagro), dünya tıp tarihinin, dayanışma girişimlerinin en büyüğüdür. Bu program dahilinde, üçüncü dünya ülkelerinin yoksul insanları, katarakt, glokom, şaşılık vb. göz hastalıklarını parasız tedavi ettirebiliyorlar. 2014 yılına kadar 6 milyon insanı tedavi etmeyi amaç edinen bu program; 2004–Ekim 2008 tarihleri arasında, Latin Amerika, Asya ve Afrika kıtasında 33 ülkeden, 1 milyon 314 bin kişiyi ameliyat ederek sağlığına kavuşturdu.

Bu dev dayanışma girişimi, bugüne kadar hemen hemen hiçbir radyo, televizyon ve büyük basın kuruluşlarında yayınlanmadı. Niçin? Çünkü Mucize Operasyon, “herhangi bir gelişmiş ülke” tarafından finanse edilmiyor. Çünkü “Dünya Bankası fonları” tarafından desteklenmiyor. Çünkü herhangi bir “özel şirketin himayesi” altında değil.

Bu operasyon, Latin Amerika’daki iki ülkenin hükümeti, Küba ve Venezuela tarafından hiçbir bedel talep edilmeksizin yürütülüyor. Tedaviler için gerekli altyapı tesisleri, binlerce doktor ve ilaçlar bu iki hükümet tarafından karşılanıyor. Hatta hastaların uçak masraflarını da bu hükümetler üstleniyor. Organizasyon, kendini finanse ve organize eden iki ülkenin adını derhal açıklıyor: Küba ve Venezuela. Bugüne dek yapılan dayanışma organizasyonlarından, hiç olmadığı kadar büyük olan bu tıbbi dayanışma organizasyonu, haber kaynaklarının gündeminde bulunmazken; optik ürün bayileri ve göz klinikleri tarafından finanse edilen ve minimum etkili insani girişim projelerine, büyük medya grupları, her gün haberlerinde yer veriyor. Elbette bu paradoksal bir durumdur.

Uluslararası İnsani Yardım Örgütü OXFAM, yayınladığı bir raporunda, dünyada, 30 milyondan fazla insanın kör olmasına yol açan hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlara, kolay erişimin engellendiğini belirterek, ilaç şirketlerinin patent işlerinden şikayetçi oldu. Bu rapor da; “medya reklamlarının müşteri potansiyeline, ilaç şirketlerinin çıkarlarına karşı özenli davranmadığı için” sansürlendi. Evet, bazı medya grupları, Mucize Operasyon konusunda kamuoyunu bilgilendirdiler. Yaptıkları tek haberin amacı da: ABD veya Latin Amerika’nın özel kliniklerinde, daha yüksek maaşla çalışmak için programı terk eden, birkaç Kübalı doktoru, dünyaya duyurmaktı.

Amerikan elçilikleri ve de Miami’deki organizasyonlar tarafından yönetilen, Kübalı doktorları ülkeden kaçırma şebekeleri var. Bu şebekelerin tamamıyla başarısız oldukları kanıtlandı. Mucize Operasyon, bireycilik ve para ideolojisini yenecek olan dayanışma ideolojisinin bir kanıtıdır. Ve bu dayanışma, ne onların ticari çıkarlarına nede büyük hedeflerine uygundur. Bu proje yıkıcı ve derin bir etkiye sahip. Bu yüzden sansür koyma kararı aldılar.

Evrensel

01.12.2008 11:21:19 Bu haber 3475 defa okundu
Zengin ülkeler parasız tedaviye niçin karşı?
Türkiyeli yardım örgütleri de başta Afrika ülkeleri olmak üzere bir çok yardıma muhtaça Müslümanların yüzünü ağartacak iyiliğe aracılık etmektedir.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri