Son Dakika
Pazar, 27 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yüzyılın grip salgınları
ünya Sağlık Örgütü, yaklaşık 1 milyon kişinin ölümüne neden olan Hong Kong gribinin ardından, domuz gribi için ilk kez alarm seviyesini 6'ya yükseltti. Hastalığın seyri, seviyelerin anlamı ve yüzyılın grip salgınları...

1918 İspanyol Gribi: Son yüzyılın en öldürücü grip salgını. H1N1 grip türünün bir türü ve dünya nüfusunun yüzde 40'ına bulaştığı tahmin ediliyor. 50 milyon kişi, İspanyol gribi nedeniyle yaşamını yitirdi.

1957 Asya Gribi: H2N2 virüsünün bir formu olan bu grip salgınında 2 milyon civarında kişi öldü. Salgının etkisi, virüsün tanımlanması ve aşı geliştirilmesi gibi hızlı hareket edilmesi sonucu en alt düzeye indirildi.

1968 Hong Kong Gribi: İlk kez Hong Kong'da ortaya çıkan bu grip H3N3 olarak biliniyor ve dünya çapında yaklaşık 1 milyon kişinin yaşamına mal oldu.

DOMUZ GRİBİ

H1N1/A influenza olarak tanımlanan domuz gribi şu ana dek 74 ülkede görüldü ve yaklaşık 140 kişi bu hastalıktan yaşamını yitirdi.

DSÖ: Dünya eski günlerine döndü

Domuz gribi salgınını 6. aşamaya çıkaran Sünya Sağlık Örgütü'nün Müdürü Chan, virüsün durdurulamadığını belirtti ve 'dünya eski günlerine döndü' dedi.

CENEVRE - Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Margaret Chan, dünyanın 21. yüzyılın ilk grip salgınının eski günlerine döndüğünü söyledi.

Margaret Chan, orgütün Cenevre'deki toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, grip salgınının ilerlediğini göstermek için domuz gribi salgınını en yüksek düzey olan 6. aşamaya çıkarma kararı aldıklarını bildirdi ve ''Bu, dünyanın, 21. yüzyılın ilk grip salgınının eski günlerine döndüğü anlamına geliyor. Domuz gribi virüsü şu an durdurulamıyor'' dedi.

Örgütün küresel değerlendirmesine göre salgının orta düzeyde olduğunu belirten Chan, domuz gribinin 41 yılda ilk küresel salgını yarattığını bildirdi.

Domuz gribi nedeniyle daha fazla ölümlerin olacağını, ama ölümcül vakalarda ani artışın olmayacağını belirten Chan, gribin görüldüğü ülkelerin 'ikinci dalga' vakalara hazırlıklı olmaları gerektiğini kaydetti.

Chan, grip uzmanlarının tavsiyesi üzerine WHO'nun 193 üye ülkesine sınırlarını kapatmaması veya insanlara, gıdalara ve hizmetlere sınırlama getirilmemesi çağrısında bulundu.

Chan, salgın alarmının 6. aşamaya çıkarılmasının, salgının coğrafi olarak yayıldığını gösterdiğini, ancak ne denli öldürücü olduğunu göstermediğini dile getirdi.

Chan, domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün aşısının ise eylül ayından önce elde edilebilir olmadığını sözlerine ekledi.

'Domuz giribi CIA'in geliştirdiği bir silah'

'Domuz gribi, ABD'nin dünya nüfusunu azaltma projesi'

1968'de 1 milyon kişiyi öldüren domuz gribi yine hortladı

 

11.06.2009 22:05:00 Bu haber 7986 defa okundu
Yüzyılın grip salgınları
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri