Son Dakika
Pazartesi, 19 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
YÖK Başkanı’nı kutluyoruz!
GDO’lu ithal tohumlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Yükseköğrenim Kurumu Başkanı Prof Dr Yusuf Ziya Özcan’a Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nden destek geldi.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi: "YÖK Başkanı Prof. Özcan; ''Ülkemizde yetiştirilen domates ve buğday tohumlarının büyük bir kısmı, yerli tohumumuz olmadığı için Amerika ve İsrail'den geliyor. Sonunun ne olacağı da belli değil. Bu domates tohumunu alıyorsunuz, artık genetik programlama diye bir şey var, içine bir genetik mekanizma yerleştirirler. Hiç bilmediğimiz hastalıklara kapılabiliriz. Böyle şeylerle, zamanla bir milleti yok edebilirsiniz. Öyle bir şeyler yerleştirirler ki 20 yıl içerisinde o tohumdan yiyen insanlar ölür. Öyle tehlikeler de var' şeklindeki tümüne katıldığımız son derece doğru ve isabetli açıklamalar yapmıştır.

TOHUMCULARIN BİR KISMI YABANCI BİR KISMI BAKANLIK GÖREVLİSİ

Üyelerinin bir kısmı, dünya çapında yaygın hibrit ve GDO’lu tohum tekelcisi de olan ve adı ‘Türk’ olduğu halde üyelerinin bir kısmı Türk olmayan hatta ‘üyelerini bir kısmı Tarım Bakanlığı görevlileri’ olan ‘Türk Tohumcular Birliği’nin YÖK Başkanı’nın sağduyulu ve tümüyle doğru eleştirilerine yönelik yaptığı ‘Harry Poter’ benzetmesi’, yakışıksız ve gayri ciddidir.

TARIM BAKANI'NIN TOHUMCULARIN SÖZCÜLÜĞÜNE SOYUNMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ

Üyelerinin bir kısmı, dünya çapında yaygın hibrit ve GDO’lu tohum tekelcisi de olan ve adı ‘Türk’ olduğu halde üyelerinin bir kısmı Türk olmayan hatta ‘üyelerini bir kısmı Tarım Bakanlığı görevlileri’ olan ‘Türk Tohumcular Birliği’nin YÖK Başkanı’nın sağduyulu ve tümüyle doğru eleştirilerine yönelik yaptığı ‘Harry Poter’ benzetmesi’, yakışıksız ve gayri ciddidir.

TARIM BAKANI, İNANDIRICILIKTAN İYİCE UZAKLAŞTI

Tarım Bakanı Mehdi Eker’in tohumcuların sözcülüğüne soyunarak YÖK başkanını eleştirmesi, tümüyle taraflı ve üzüntü vericidir. Tarım Bakanı, ‘İsrail tohumu’ ifadesi için ‘şehir efsanesi’ diyor. Bu doğru. Tam olarak İsrail tohumundan söz edemeyiz. Ancak çok daha ötesi olan küresel egemenlik yani kapitalizm hatta Siyonist proje”den söz etmeliyiz. Bu durumda kendilerinin neyin savunucu olacağı ortadadır. Ancak biz ülkemizin bir bakanına bu yaftayı hiçbir zaman uygun görmeyiz. Ama Sayın Bakan bilmeli ki; söylemleri ve icraatları inandırıcı olmaktan ve güven vermekten iyice uzaklaşmaktadır.

ÖZCAN ÖĞRENCİLERİ DOMUZ GRİBİ AŞISINDAN DA KORUMUŞTU

YÖK Başkanı Prof Dr Yusuf Ziya Özcan’ın ‘Domuz Gribi’ palavrasında da öğrencilere zorla aşı yapılmaması konusunda isabetli bir karar almıştı. Şimdi ise “Ben dışarıdan aldığımız tohumların o kadar masum olmadığını düşünüyorum” diyerek de tohum konusunda da benzer duyarlılığı göstermesi nedeniyle kendilerini kutluyoruz. Kamudan bu tür cesur sözleri duymaya alışık olmadığımız için bu çıkış bizleri ümitlendirmiş ve yüreklendirmiştir.

TÜRKİYE GDO'LU ÜRÜNLERİ İTHAL EDİYOR

Gerçek şudur ki; Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 15.09.2010 tarihli resmi ifadesine göre Türkiye “GDO’lu ürünleri ABD, Arjantin, Şili, Japonya, Tayvan, Çin ve Rusya gibi ülkelerden ithal edilmektedir.” Ayrıca Dış Ticaret Müsteşarlığı 08.07.2010 tarih ve 27117 sayılı yazısına göre de “2009 yılında Türkiye’den Serbest Bölgeler dışındaki 47 ülkeye toplam 17.618.000 dolar değerinde tohum ihraç etmiş. Aynı yıl içerisinde 45 ülkeden 132.214.000 dolar değerinde ithalat yapılmıştır. İthalat, hem kamu hem de özel sektör kuruluşları tarafından gerçekleştirilmiştir.”

TÜRKİYE'NİN TOHUM AÇIĞI 114.596.000 MİLYON DOLAR

Türkiye, 2009’da 114.596.000 dolarlık açık vermiş ve bu tohumlar, maalesef hibrit ve GDO’lu tohumlardır. Mesela Türkiye pancarda ve tavukta yüzde 100 dışa bağımlıdır. Yine Türkiye’de hem kamu hem de özel sektör, GDO’lu ürün ve tohum ithalatı yapmaktadır. Gerçek ortadadır. Tohumcuların görmesi doğaldır. Ama Sayın Tarım Bakanı gerçeklere gözlerini kapamamalı!”

 

YÖK BAŞKANI NE DEMİŞTİ?

TARIM BAKANI NASIL SAVUNMUŞTU?

 

06.10.2010 13:46:00 Bu haber 18249 defa okundu
YÖK Başkanı’nı kutluyoruz!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri