Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yine şeker istilâsı Prof Dr Sefa Saygılı
Bir önceki yazımda günümüz insanının çıkmazını belirtmiş, suni şekerin hak etmediği halde gıdalarımızı işgal ettiğini ve sağlığımızı bozduğunu belirtmiştik. Közde patlıcana ve kepekli ekmeğe bile katılan şekeri buna örnek gösterip, “gerisini anlayın” demiştik.

Bugün semtimdeki bir marketi dolaşıp ambalajlı besinlerdeki şekeri kabaca araştırdım. Her türlü bisküvide, çikolata ve gofletlerde, meyve sularında, sakızlarda, kola ve meşrubatlarda hep şeker var. Ancak bazı gıdalar varki şeker katılmasına şaşırmamak elde değil. Bunlardan örnekler vermek istiyorum:

- Fasulye turşusunda
- Mısır konservesinde
- Fındık ve fıstık kremasında ve ezmesinde
- Nar ekşisinde
- Makarna sosunda hep şeker var.
- Yine “katkısız mayonez”e şeker katıldığını görüyorsunuz. Demekki şeker katkı bile kabul edilmiyormuş! “Katkısız ketçap” da böyle şekerli gıdalardanmış maalesef!
- “Fesleğenli makarna sosu”nda da şeker varmış.
- Peki, “acılı ketçap”a ne diyeceksiniz? Hayır, onda da şeker baş köşede.
- “Çabuk hazır çorba” paketi alıp çorba içmeye karar verdiyseniz yine şekerli gıda alacaksınız demektir.
- Peki, “doğal aromalı soda”da var mı? Evet, yine şeker var!
- Hele meyve suları, enerji içecekleri ve limonatalar, hepsi de şeker de-posu durumunda.
- Ya o ucuz ballar? Hepsi adeta şekere bulanmış halde.

“Halk sağlığının bir numaralı düşmanı şeker” her ambalajlı gıdada karşımıza çıkıyor. Neredeyse şekerden kurtuluş yok!

Üstelik şeker pancarından elde edilen beyaz kristalize şekerle yapılan gıdalar yine nimet sayılır. Şimdi ucuza mal edilen fruktoz ve glikoz şurupları besinlere katılmaya başlanmış. Tam bir felâket, tam bir rezalet. İleride bu şurupları ayrıca yazacağız. Lütfen, ambalajlı gıda alırken içeriğini kontrol edelim. Şeker ve ürünleri varsa almaktan vazgeçelim. Sağlığımızın kıymetini bilelim…

Şekeri bırakıyoruz!

Şekerle ilgili bir de sevindirici haber medyada çıktı: Şeker tüketimi azalıyormuş. Artık Ramazan Bayramında şeker ikram edilmiyor, aileler çocuklarına şeker yedirmek istemi-yorlarmış.

Bu da şeker konusunda insanımızın bilgilendiğini ve uyanmaya başladığını gösteren güzel bir haber. Şekersiz ama tatlı günlere ve şekerle mücadeleye devam…
 

08.09.2011 Bu yazi 12648 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri