Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yıllık 750 milyar dolarlık 'gıda' çöpe atıldı
Birleşmiş Milletler’in gıda örgütü FAO, dünyada üretilen yiyeceklerin üçte birinin ziyan edildiğini açıkladı. FAO, zararın 750 milyar doları bulduğunu ve bunun Türkiye’nin milli gelirine yakın olduğunu vurguladı.

ÇÖPE ATILAN ÜRÜNÜN BEDELİ 750 MİLYAR DOLAR

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO), dünya genelinde üretilen yiyeceklerin üçte birinin ziyan edildiğini ve bunun küresel ekonomiye yıllık faturasının 750 milyar dolar olduğunu açıkladı.

1,3 MİLYAR TON ÇÖPE ATILDI

Roma merkezli FAO’nun son hazırladığı rapora göre, yılda 1.3 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor. En ziyankar bölge ise Asya...

870 MİLYON KİŞİ GÜNÜN AÇ GEÇİRİYOR

FAO Genel Sekreteri Jose Graziano da Silva, düzenlediği basın toplantısında, dünyada üretilen gıdanın üçte birinin ziyan edildiğini ancak buna karşın 870 milyon kişinin her gün aç gezdiğini söyledi. FAO’nun hazırladığı raporda, 750 milyar doları bulan gıda israfının “Türkiye’nin veya İsviçre’nin 2011 rakamlarıyla milli gelirine eşit” olduğu vurgulandı.

UTANMAZ ADAM DÜNYANIN NASIL BESLENWECEĞİNİ BİLMİYORUŞ

BM’nin çevre programının başındaki Achim Steiner ise dünyanın nüfusunun 37 yıldan az bir sürede 2 milyar kişi artacağını, bu insanların nasıl besleneceğinin bilinmediğini söyledi.

"750 milyar dolarlık 1,3 milyar ton gıdanın çöpe altıldığı bir dünyada 2 milyar insanın nasıl besleneceğini bilmediğini söylemek düpüdüz bütün insanlara geri zekalı muamelesi yapmaktır."

Özellikle Asya’nın gıda ziyanında ön sırada olduğunu belirten FAO raporuna göre, Çin, Güney Kore ve Japonya’nın merkezinde olduğu sanayileşmiş Asya’da yılda kişi başı 100 kilogram sebze çöpe gidiyor. Aynı bölgede başta pirinç olmak üzere kişi başı 80 kilogram tahıl ziyan ediliyor. FAO ayrıca Kuzey Amerika ve Latin Amerika’da et israfı, Asya, Avrupa ve yine Latin Amerika’da da meyve israfının dikkat çektiğini belirtiyor.

Zengin ülkeler et israfının yüzde 80’inden sorumlu tutuluyor. Üretilen ancak tüketilmeyen yiyeceğin, dünya tarlalarının yüzde 30’unun üretimine denk olduğuna dikkat çeken raporda şunlar söylendi:
“Gıda israfını azaltmak sadece doğa üzerindeki basıkıyı azaltmakla kalmayacak, hızla artan dünya nüfusu için gıda üretimi ihtiyacını da azaltacak.”

VOLGA NEHRİ KADAR TEMİZ İÇME SUYU BOŞA GİDİYOR

İsraf edilen gıda her yıl Rusya’nın Volga nehrine eşit suyun da boşa gitmesine neden oluyor. Ayrıca üretilen ancak çöpe giden yıllık 1.3 milyar ton gıda dünyanın atmosferine 3.3 milyar ton sera gazı salınmasına neden oluyor.
 

13.09.2013 20:40:00 Bu haber 6060 defa okundu
Yıllık 750 milyar dolarlık 'gıda' çöpe atıldı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri