Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yeşille bütünleşelim Prof Dr Sefa Saygılı
Şehir hayatının kargaşasından, trafik karmaşasından, beton yığınlarından kaçarak fırsat bulduğumuzda yeşile koşalım, yeşille bütünleşelim.

Yeşile, ormanın doğal güzelliğine, akarsulara, çayır-çimene kavuşmayı arzu duymalıyız. Çünkü şehirdeki  hayat biyolojimize ve temel elektrik sistemimize ters bir ortamdır. Beton  ve cam bizim doğal  çevremiz değildir. Ciğerlerimiz  egzoz solumak için yaratılmamıştır. Asfalta uzanıp gökyüzünü seyredemeyiz.

Bu yüzden hepimizin yeşille bir olmaya ihtiyacı vardır. Şehir içindeki çimenliklere veya binalar arasındaki küçük park alanlarına uzanamayız. Bunlar gereklidir ama kesinlikle yeterli değildir.  Baktığımız ve bastığımız her yerde yeşillikler fışkırmalıdır. Ağaçlar, tarlalar veya sazlıklarla çevrili nehir kıyıları.  Böyle yerlere gitmeliyiz. 

Yeşilin üzerimizdeki olumlu tesirleri çoktur: 

·         Fiziksel  gerginliğimizi ve stresimizi giderir, kendimizi yatışmış ve sakinleşmiş hissederiz.

·         Solunum hızımız genellikle yavaşlar, nefes alışımız derinleşir.

·         Telaşımız azalır.

·         Toprağa, tabiata olan bağlılığımız artar.

·         Gözlerimizin  mutlulukla dolduğunu hissederiz. Görüşümüzün netleştiği dikkatimizi çeker.

·         En güzeli de içimizin huzurla dolduğunu fark ederiz.

En azından haftada bir  defa tabiata gidelim. Binalardan ve egzoz dumanlarından uzak duralım. Şehrin  gürültüsü ve  kirli havası duyulmasın.  Derin rahatlamasının ve duygusal sükûnetin  tadını çıkaralım. Tenimizde temiz havayı hissedelim. Bol oksijeni içimize çekelim. Çayırın ve yeşilin o mis gibi kokusunu duyalım.

Bu mekanlarda renkleri daha parlak ve çeşitli tonlarıyla görürüz.  Geçenlerde gittiğim Kastamonu’da ormana ve yeşile bakınca o kadar çok değişik yeşilin tonunu görünce şaşırmış ve bir arada olduğumuz dostlarıma  hayranlığımı ifade etmiştim.

Tabiatın bağrında yediklerimiz de daha bir lezzetli gelir, gıdaların mis gibi kokusunu hissederek yeriz.

Bu harika mekanlarda telefonlarımızı da kapatalım. Dikkatimiz dağılmasın. Tamamen doğanın güzelliklerine konsantre olalım, yoğunlaşalım. Muhteşem manzaralara gözümüzü dikelim ve tefekkür edelim.  Böylelikle yoğun meşguliyetimizden hiç olmazsa birkaç saatimizi kendimize ayıralım.

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
 • Mürvet Erdoğan
  Yeşil Alan Nerde Peki?
  Belediyelerin bu konuda daha duyarlı olmaları gerektiğini düşünüyorum! Yeşil alanlara daha çok yer ayırsınlar!
  29.09.2012 01:20:21
26.09.2012 Bu yazi 2991 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri