Son Dakika
Pazartesi, 19 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yeni Ramazanlar ve Müslüman’ın saati Kemal Özer
Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Filistin’de, Suriye’de, Yemen’de, Irak’ta, Libya’da, Somali’de, Nijerya’da, Kenya’da, Orta Afrika’da ve daha pek çok diyarda insanlığın can çekiştiği bir zamanda “Ramazan ayı” yine geldi ve hoş geldi.

Ramazan ayı takvimsel olarak geldi gelmesine de, manen geldi mi emin değilim.

Benim hatırladığım en az 40 Ramazan var. Neredeyse her Ramazan ayında bir öncekini arıyorum.

Huzur ve sükûnun hâkim olduğu, iftarda yoldan geçen birinin sofraya davet edildiği, aç ve açıkta kimsenin kalmadığı, sofralardan çok hallerin güzelleştiği, boğazdan çok ruhun doyurulduğu, israfın değil ikramın arttığı, lakırdıdan çok irfanın egemen olduğu, riyadan çok gizlenen iyiliklerin çoğaldığı, cimriliğin yerini sehâvete bıraktığı Ramazanlar özlenmez de ne yapılır?

Etrafa şöyle bir baksak, Ramazan’ın gelişi toplumu veya daha genel olarak Müslümanları nasıl etkiliyor? Aslında bunu hepimiz biliyoruz ama değişmek için adım da atmıyoruz.

2014/1435 Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı’nda, sadece kredi kartı ile 38,7 milyar lira ya da 16 milyar dolar harcanmış Türkiye’de. Yaklaşık yüzde 40’lık nakit harcamaları da eklediğinizde toplam harcama 54 milyar lira yahut 22,5 milyar dolara ulaşıyor.

TGDF Başkanı, Ramazan'a özel hazırlanan kumanya paketlerinin 3-4 milyar dolar aralığında bir hacme ulaştığını itiraf ediyor.

Harcamalara alt sınırdan 3 milyar dolar daha eklerseniz, 25 milyar dolar gibi dudak uçuklatan bir rakama erişiliyor. Siz bu rakama yardım derneklerine verilenleri de ekleyin. 25 milyar dolar, Somali’nin 5 yıllık gelirine denk. Koca kıta Afrika’nın pek çok sorununu çözecek bir miktar.

Önemli ölçüde bir vicdan köreltme aracına dönüşen “Ramazan kolisi”, bekâr gençleri evlendirmek için kullanılsaydı, tam 200 bin aile kurulabilirdi. Kiracılara ev almak için kullanılsaydı da, 60 bin aile mesken sahibi olabilirdi.

Demek ki, bir yandan israf yapıyor, diğer yandan da zekât ve sadakayı doğru amaç için kullanmıyoruz. Ramazan kolisine neden mi itiraz ediyoruz?

Fakir milletinin tek ihtiyacı,  -Ramazan ayından Ramazan ayına depreşen-, yağ, zeytin, salça, makarna, çay, pirinç ve bulgurdan mı ibarettir? Bunların kiracılıktan kurtulmaya veya başka şeylere ihtiyacı yok mu?

Bugünün en fakirleri, ev almaya ya da kendi evini yapmaya muktedir olamayanlardır. “TOKİ’nin konutları ile hani gâvurca isimlerinedeniyle pek çok kimsenin adını bile telaffuzda zorlandığı lüks cehenneminde hayat sürmekten daha büyük fakirlik mi olur” diyorsanız kesinlikle siz de haklısınız.

Bahçeli bir evde eliniz toprağa değmeden, gözünüz yeşillik görmeden, mideniz kendi yetiştirdikleri ile keyif sürmeden, kulağınız kuş cıvıltılarıyla dinlenmeden geçen güne, hayat mı denir?

Zenginler veya halk böyle yapıyor da, yardım dernek/vakıfları daha mı farklı? Hep birden yapılan batının değirmenine su taşımak…

Mesela ünlü bir vakfımız, “30 liralık Ramazan çocuk paketi” hazırlamış. Paket “şeker, gofret, çikolatalı gofret, kahvaltılık çikolata, kraker, balon, diş macunu, çizgi kitabı”ndan oluşuyor.

Meselenin özünden uzak oldukları için, eleştirildiklerinde bulabildikleri tek çözüm, marka değiştirmekten ibaret.

Bir çocuğa yapılacak en kötü şeyi yapanlara bir kez daha hatırlatalım: Paketinizde hurma, kuru üzüm, incir, ceviz, badem, fındık, misvak/misvak tozu, yerelde yetişen özel ürünler olabilirdi.

Yazık ki, hâlâ yolun başında bile değiliz. Özetle, biz kırk kişiyiz hepimiz birbirimize benziyoruz. Herkesin, her şeyin en iyisini bildiği bu çağda, bize Medine Pazarı’nın ruhu, Hisbe Teşkilatı, dirayetli muhtesipler ile iliklerine kadar zekâtın ruhunu kavramış, çağının iblisliklerinden haberdar kurumlar gerek...

Ramazan sofraları ve Ramazan çadırları gibi boyumuzu aşan pek çok derdimiz var. Fırsat buldukça bu meselelere devam ederiz inşaallah.

İçine düştüğümüz girdabı Ahmet Haşim, 'Müslüman'ın Saati'başlıklı yazısında şöyle izah ediyor:

“Gelen yabancılar hayatımızı bozup, onu meçhul bir düstura göre yeniden tanzim ettiler ve ruhlarımız için onu tanınmaz bir hâle getirdiler.

Yeni ‘ölçü’ bir zelzele gibi, zaman manzaralarını etrafımızda altüst ederek, eski ‘gün’ün bütün setlerini harap etti ve gece-i gündüze katarak saadeti az, meşakkati çok, uzun, bulanık renkte bir yeni ‘gün’ meydana getirdi.

Bu Müslüman’ın eski mes’ud günü değil; sarhoşları, evsizleri, hırsızları ve katilleri çok ve yer altında mümkün olduğu kadar fazla çalıştırılacak köleleri sayısız olan büyük medeniyetleri acı ve sonu gelmez günüydü.”

Ramazan-ı Şerif hoş geldi, safalar getirdi! 

Kaynak: 
Yeni Söz 
 

17.06.2015 Bu yazi 8432 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri