Son Dakika
Pazar, 18 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yeni grip aşısı parlatma kampanyası başladı Prof Ahmet R Küçükusta
Tüm korkutma kampanyalarına karşılık büyük bir fiyasko ile sonlanan domuz gribi virüsü (H1N1) salgınından sonra yeni bir “pandemi virüsü” yaratma ve parlatma çalışmaları başladı.

İlk işaret fişeği de “Nature” dergisinde çıkan bir yazı ile geldi.

Önümüzdeki günlerde adından çok söz ettirecek olan yeni virüsümüzün adını şimdiden not edin: H2N2!

Bundan 50 sene kadar önce dünya çapında salgına yol açan H2N2 türü virüsün kuşlarda ve domuzlarda hastalık yapmaya devam ettiğini bildiren Aşı Araştırma Merkezi uzmanları, virüsün kolayca insanlara geçebileceğini ve 2009’ daki gibi bir pandemiye sebep olabileceğini ileri sürüyorlar.

H2N2 virüsü, 1957-1968 seneleri arasında tüm dünyada 4 milyon kadar insanın ölümüne yol açmıştı.

O dönemde geliştirilen aşı salgın sona erene kadar milyonlarca insana uygulanmıştı.

50 yaşından büyük olanların çoğu bu virüsle karşılaşmış oldukları için bağışıklığa sahipler ama 50’ sinden küçük olanlar için böyle bir şey söz konusu değil.

Gençler daha duyarlı

Uzmanlar, 2003-2007 seneleri arasında yaptıkları araştırmada 50 yaşından genç olanlarda H2N2’ ye karşı bağışıklık olmadığını belirlediklerini açıklıyorlar.

1957’ de geliştirilen aşının bugün de kullanılabileceğini söyleyen uzmanlar hükümetlerin şimdiden harekete geçmeleri ve aşıyı herkesten önce satın alma hakkına sahip olmalarını tavsiye ediyor ve aşılamaya şimdiden başlanırsa milyonlarca dolar tasarruf edilebileceğini bildiriyorlar:

“H2N2 aşısı, standart mevsimsel grip aşılamasında olduğu gibi bir seferlik bir kampanya ile dünya nüfusunun belli bir kısmına uygulanabilir.

Bu yöntem, aşı stoklamaktan veya pandemi baş gösterdiğinde üretimi artırmak şeklindeki yaklaşımlardan daha ekonomiktir.”

Ünlü Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) de bir pandeminin Amerika’ ya maliyetinin 71-167 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor.

Imperial College İnfluenza Virolgy Başkanı Wendy Barcly de meslektaşlarına destek oluyor:

“H2N2 virüsü de diğer kuş gribi virüsleri gibi ciddi bir pandemi tehdidi oluşturuyor” diyor ama şu endişesini dile getirmekten de kendini alamıyor:

“Halkın şu anda olmayan bir salgın için aşıyı kabul edip etmeyecekleri iyi düşünülmeli.”

Gelelim neticeye

Ben bu adamları anlayamıyorum:

İki sene önceki o müthiş domuz gribi korkutma kampanyalarına rağmen tüm dünyanın üstelik de bedava sunulan aşıya nasıl karşı çıktığını, milyonlarca doz aşının çöpe gittiğini unutmuş olabileceklerine de inanamıyorum.

Kayserililer bu tiplere “Gözümün yoğurdunu yin mi?” derler.

KAYNAKLAR

http://www.nature.com/nature/journal/v471/n7337/full/471157a.html

http://www.bbc.co.uk/news/health-12691894

13.03.2011 Bu yazi 4801 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri