Son Dakika
Pazartesi, 8 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yeni gıda yasası kime hizmet edecek? Prof Tayfun Özkaya
Yasanın tam adı ”Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu”dur. Yasa çoğu dalda 30 beygir altında motor gücü bulunan veya toplam 10 kişiden az personel çalıştıran iş yerlerinin sorumlu teknik eleman tutması gerekmediğini bildirmektedir.

Küçük işyerleri şu anda seviniyor olabilir. Ancak hemen her yasada olduğu gibi yasa aslında bu küçük işyerlerini tasfiyeye yöneliktir. Şimdilik ağızlarına bir parmak bal sürülmüş gibi olabilir. Ancak örneğin yasa kritik kontrol noktaları sisteminin (HACCP) işyerlerine yerleştirilmesini kararlaştırmıştır. Ancak bunun için bir kamu desteği olmayacağı gibi hazırlanan yönetmelikler de bunun için sertifika kuruluşlarından belge alınması şart koşulmaktadır.

Bu nedenle şimdi sevinen küçük işyerleri sahiplerinin bir süre sonra tasfiye edilmelerinin kaçınılmaz olduğunu göreceklerini söyleyebiliriz. Sorumlu yönetici olayına geri dönersek bu sistemin yürüklüğe girdiği 1995’den bu yana izin sisteminin de katkısıyla küçük işletmelerde epeyce bir ilerleme sağlamıştır. Küçük işletmelerin aslında tek başlarına değil beş işletme ile paylaşarak bir sorumlu teknik elemanın ücretini ödediği ve bunun da çok bir şey olmadığı biliniyor. Hatta ayda 500 TL dolayında olan bu yükün aslında kendileri tarafından 150 TL’ya kadar geriletildiği de sır değildir.

Bu konuda görüşlerini paylaştığımız Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi ile Gıda Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Başkanı Hülya Yılmaz yeni yasa için odalarının küçük işletmeler için bir önerilerini de anlattılar. Buna göre küçük işletmeler için sorumlu teknik eleman ücreti tamamen kamu tarafından karşılanmalıdır.

Teknik eleman bu şekilde bağımsız olacak; hem denetleme, hem de teknik önerilerde bulunma şansına sahip olacaktır. Hesaplamalara göre bu iş için kamuya düşen yük 100 milyon TL dolayında olacaktır. Bunun yıllık tarım desteğinin altmışta biri olacağını eklemektedirler. Ancak söz konusu olan aynı zamanda 20 bin dolayında ziraat ve gıda mühendisinin işsiz kalmamasıdır.  

Yeni yasada gıda denetiminin özelleşmesi tehlikesi söz konusudur. Örnek alındığı söylenen Avrupa Birliğinde denetim kamu işidir. Özelleşen bir denetimin gerçek bir denetim olamayacağı söylenebilir.

Bu yasanın da aslında büyük gıda işletmelerine çok daha iyi hizmet edeceği söylenebilir. Küçük işletmeler şimdi kendilerinin pek anlamadığı ince yollarla kapatılmaya doğru gideceklerdir. İstenen de budur.  

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • emine güzelburç
  gıda konrolü
  ben 2 senedir gıda kontrolörü olarak çalışan birisi olarak sizi çok kınadım kemal bey benim çalıştığım il müdürlüğünde 6 ayda bir değil bir plan ve program dahilinde hemen hemen hergün konrollerimiz oluyordu ve benim gibi çalışan arkadaşlarıma hakaret ettiğinizi düşünüyorum bilip bilmeden konuşuyorsunuz herkes aynı değil ve işini doğru yapanlarda var evt valiler cezaları onaylamıyor çoğunlukla ama çalışma koşullarımızın kötü olmasına rağmen ben yinede işimi severek ve hakkını vererek yaptığım kanaatindeyim ayrıca özel sektöre geçemesi durumunda işlerin nasıl devam edeceği kısmı beninde düşündürüyor işin içinden birisi olark özel sektörün işin altından kalkabileceğini sanmıyorum (GIDA HAREKETİ'NİN NOTU: Emine hanım. İlginize teşekkür ederiz. Eleştirme hakkınıza saygı duyarız. Beğenim beğenmemek elbette sizin takdirinizde. Ama Bilmeden konuşmak gibi ithamlarını asla kabul edemeyiz. Ayrıca bizim denetimin özel sektöre verilmesi gibi bir fikrimiz yok. Biz denetimin bakanlıklardan alınarak bu aamaçla kurulmuş "Türkiye Denetim Kurumu"na devrini öneriyoruz. Düzenleme yapan, denetleyen ve ceza kesen aynı kurum olamaz. Ön yargılarınızla değilde anlayarak bakamnızı dileriz. Sizler bu işleri kazanç ve meslek olarak gördüğünüz için icra ediyorsunuz. Gıda Hareketi ise toplumsal bir sorumluluğu ifa için var.)
  19.09.2011 22:20:44

 • kemal uraylı
  Okuz altında buzagı aramanın alemı yok
  Gıda denetımının ozelleşmesını tehlıke olarak gormek turkıyede yasamadıgını yada sektorden anlamadıgını gosteren bı yaklasımdır. Sankı 6 ayda bır yapılan gostermelık denetımler COOOk faydalı ve yazılan cezalar Valılıklerden gerıye donmuyor mukemmel bır sıstemle sorumlu yonetıcılık denen hıc bır vasfı olmayan bır kuruma sahıp Su ankı sıstemden kat be kat daha ıyı olacagı gercegını yorum yaparken Unutmamak lazım. Denetımı yapacak kısılerı neden muhasebecı benzetmesı ıle kucumsuyorsunuz Denetımı yapacak kurum ve kuruluslar bırer Hekım odası gıbı etık kurallar ve sıkı denetım ıcınde calısması gerceklıgı vurgulanmalı yapıcı elestırılerde bulunulmalıdır. Dervıslerın fıkrı neyse zıkırlerını uymamak gerekır. Emnıyet ve salahıyet sartları yerıne getırılecek bır kurum ınşaa edılmelıdır. Buna destek cıkılmalıdır. Asıl tehlıke İSTEMEZÜKKK mantıgıdır. Saygılarımla URAYLI
  04.02.2011 00:43:38
27.12.2010 Bu yazi 7598 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri