Son Dakika
Çarşamba, 5 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yeni getirilen hakla SGK sizi bile satabilir
SGK'nın hiçbir sınırlama olmaksızın sahip olduğu gayri maddi hakları 3. kişilere satabilmesinin önünü açan düzenlemenin, SGK'nın gelir elde edebilmesi için getirildiği belirtiliyor

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliğleri, SGK’nın talep ettiği ‘gayri maddi hakları’ detaylı bir şekilde tanımlıyor. Buna göre, ‘patent, ticari marka, ticari unvan, tasarım ya da model gibi sınaî varlıkların kullanım hakkı ile edebi, sanatsal eserlerin mülkiyet hakları ile ticari bilgi birikimi ve ticari sırlar gibi fikri haklar’ gayri maddi haklar olarak tanımlanıyor. TBMM ’de konuyla ilgili tasarıyı görüşen alt komisyonun kabul ettiği 34. maddede de hiçbir sınırlama olmaksızın SGK’nın tüm gayrimaddi hakları satabileceği ifade ediliyor. Maddenin gerekçesinde de, SGK’nın sahip olduğu gayrimaddi hakları 3. kişilere satarak gelir elde etmesi için düzenlemenin getirildiği belirtiliyor.

SGK, KİŞİSEL VERİLERİNİZİ SAĞLIK MAFYASINA (SEKTÖRÜ DENİLİYORDU YOKSA) SİZİ BİLE SATABİLİR

Hacer Boyacıoğlu’nun Radikal’de yer alan haberine göre, 34. madde, üst komisyonda da bu haliyle geçerse Türkiye’de herkesin kayıtlarını ve bilgilerini tutan SGK’ya çok geniş bir alanda ‘bilgi satış yetkisi’ verilmiş olacak.

SGK, bir süredir sağlıkta istatistiki niteliğindeki bazı verileri sağlık sektörü firmalarına satabiliyor.

Bu konuda da 11 Temmuz 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış olan ‘Genel Sağlık Sigortası Verilerinin Güvenliği ve Paylaşımına İlişkin Yönetmeliği’ esas alıyor.

08.06.2014 18:44:00 Bu haber 4195 defa okundu
Yeni getirilen hakla SGK sizi bile satabilir
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri