Son Dakika
Cumartesi, 16 Ocak 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yabancı tohum ve sera ürünlerini yasakladılar!
Bu ülkede yerel olmayan tohumların ekilmesi ve seralarda üretilen mevsim dışı ürünlerin satış ve tüketimi yasaklandı. Peki kim bu ülke ve bunu nasıl başardı?

Sri Lanka'nın başkenti Colombo'ya yakın Kelaniye bölgesinde domates, biber, bamya gibi sebzelerin satışı yasaklandı.

Daha önceki bakanlıklarında da tartışmalı icraatlara imza atan adanın Halkla İlişkiler ve Kamu İşleri Bakanı Mervyn Silva, halkın yasaklanan sebzeleri bahçesinde yetiştirmesinin daha uygun olacağını söyledi.

Bakan Silva, yeni uygulamanın önümüzdeki Mayıs ayının başı itibarıyla yürürlüğe gireceğini ilan etti.

Bakan Silva, yeni koltuğundan önce, kendisini eleştiren bir gazeteciyi bakanlığın önündeki ağaca bağlayınca Cumhurbaşkanı tarafından görevinden alınmıştı.

Silva, halka bahçelerinde sebze yetiştirmeleri için yeterli tohum ve gübre verilmesi talimatını verdi. (Vatan)

Sri Lanka'lı Bakanı bu kararı alırken Türkiye'deki Bakan yolunda gitmeyen herşeyin iyi gittiğini söyleyerek işleri iyiçe karşmaşık hale getirmeye çalışıyor.

GDO'lu ürün alanı yüzde 10 büyüdü

Tarımsal Biyoteknoloji Uygulamaları İçin Uluslararası Hizmetler Enstitüsü (ISAAA) 2010 raporuna göre, genetik yapısı değiştirilmiş organizmaların (GDO/transgenik) üretildiği alanlar 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10 oranında arttı. Dünyada toplam GDO ekim alanı 1996'da 1,7 milyon hektarken, bu rakam 2010'da bir önceki yıla göre yüzde 10 (14 milyon hektar) artarak 148 milyon hektara yükseldi. Transgenik ürünleri üreten ülke sayı 1996'da 4 iken, bu rakam 2010'da 29'a çıktı. ABD, Brezilya, Arjantin, Hindistan ve Kanada GDO üretimi yapan ilk beş ülke olarak sıralanıyor. ISAAA'nın 5 yıllık tahminlerine göre, 11 ülke daha 2015 yılına kadar GDO'lu ürün üretimine başlayacak. Böylece, toplam sayı 40'a ulaşacak.

(AA)


28.02.2011 18:25:00 Bu haber 6691 defa okundu
Yabancı tohum ve sera ürünlerini yasakladılar!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri