Son Dakika
Cumartesi, 23 Mart 2019 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Ürküten uyarı: Şeker bir zehirdir!
California Üniversitesi Pediatri Profesörü Robert H. Lustig, 'Şeker bir zehirdir' uyarısında bulundu

İngiliz The Guardian gazetesine göre, Bristol ve Bangor Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve Appetite Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, günde iki şekerli bir içecek tüketmenin insanların daha şekerli yiyecek ve içecek tüketmeyi çok istemesine neden olduğunu gösterdi.

California Üniversitesi Pediatri Profesörü Robert H. Lustig ise, “Şeker bir zehirdir” uyarısında bulunarak, özellikle tatlılarda kullanılan meyve şekerli mısır şurubunun, asitli içeceklerin ve işlenmiş gıdaların tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

ŞEKER KOLAYCA YAĞA DÖNÜŞÜR

Profesör Lustig, şekerin kaloriden çok daha fazla zararının olduğunu vurgulayarak, karaciğerin yüksek miktarda şeker ve meyve şekerinin üstesinden gelemeyeceğini ve bunun kolayca yağa dönüşeceğini belirtti.

Bir çay kaşığı şekerin (4 gram) yaklaşık 16 kalori olduğu belirtilerek, yarım şişe kolada 16 çay kaşığı şeker olduğu vurgulanıyor.

Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer'de "Şeytan Ye Diyor İnsan ne yemeli ne yememeli?" adlı kitabında şekeri; Şeker icat oldu sağlık bozuldu! Çünkü şeker, yasal uyuşturucudur" şeklinde tarif etmişti.

Doktor Sinan İbiş ise şekerin cildi yaşlandırdığını ve saçları döktüğünü belirtiyor.  İbiş, "Cildimizin, saçlarımızın ve dokularımızın temel yapıtaşı olan proteinler, yüksek glukoz konsantrasyonları ile karşılaştığı zaman, glukoz bir enzim aracılığına gerek duymadan proteinlere bağlanarak kontrolsüzce glikasyon reaksiyonlarına sebep oluyor" diyor.

24.07.2011 15:46:00 Bu haber 5122 defa okundu
Ürküten uyarı: Şeker bir zehirdir!
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri