Son Dakika
Çarşamba, 15 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türklerin yüzde 50'si şişmanmış
Türkiye;de nüfusun yüzde 47,2'si fazla kilolu veya obez. Erkeklerde fazla kilolu veya obez olanların oranı yüzde 49,2 iken kadınlarda bu oran yüzde 45,2 olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan 2008 yılına ilişkin "Sağlık Araştırması" sonuçlarına göre, kırsal yerlerde yaşayan kadınlar arasında obez olanların oranı yüzde 19,4 ile diğer gruplara göre daha yüksek.

Düşük kiloluların oranı ise yüzde 6,7 ile en yüksek kentsel yerlerde yaşayan kadınlarda görüldü.

15 ve daha yukarı yaştaki bireylerden kronik hastalığı olduğunu belirten bireylerin bu hastalıklarının doktor tarafından teşhis edilip edilmediği sorusuna verdikleri yanıtlara bakıldığında hastalık gruplarının sırasında değişiklik gözlendi.

Söz konusu çalışma gösteriyor ki tembellik şişmanlığın ana nedenlerinden ancak tek neden değil.

Doğal gıdalar yerine katkı maddeli endüstriyel gıdaların tüketilmesi
Düzensiz ve çok yeme
Sürekli abur cubur yeme
Fastfood beslenme
Spor yapmama gibi bir çok neden yer alıyor.

Abur-cubur diye tanımlanan besinler genellikle çocukların sevdiği tek yönlü kalori kaynaklarıdır. Tuzlu/şekerli ve yağlı olmaları en önemli özellikleridir. Sağlıklı ve dengeli ve yeterli beslenmede yerleri yoktur. Ancak her çocuk bir şekilde bu besinlerle tanışır ve tüketme eğilimi gösterir. Çocukların bu tür tüketimden uzak tutulamlıdır. Yemeğini yemediği zaman öğün yerine yiyebileceği bir besin grubu değildir. Çocuğun böyle bir ilişki kurmasına izin verilmemelidir. Bu besinler, çocuk için öğün vaktinde normal beslenmesini temin etmek üzere ödül olarak da kullanılmamalıdır. Özellikle iştahlı, gürbüz veya şişman çocukların denetimsiz olarak çok miktarda tüketmesi sağlıklı değildir.

Nu'mân b. Beşîr "Arzu ettiğiniz yiyecek ve içecekleri bulamadığınızdan mı yakınıyorsu­nuz? Ben, Peygamberimizin kamını doyur­mak için hurma bulamadığını gördüm" de­miştir (Müslim). Sa'îd Makbûrî, Ebû Hureyre'nin önlerinde kuzu kızartan kişilerin yanın­dan geçerken davet edildiğinde bunu red­dederek "Allah Rasülü dünyayı karnını arpa ekmeği ile bile doyurmadan terk etti" dediğini rivayet etmiştir (Buhari).
 
 

 

20.03.2009 13:37:00 Bu haber 3735 defa okundu
Türklerin yüzde 50'si şişmanmış
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri