Son Dakika
Çarşamba, 26 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türkiye’de üretilen gıda ürünleri sıkı ilaç takibinde
Üretici birlikleri “sakın ilaç kullanmayın” diye çiftçiyi uyarıyor. Şaşırtıcı ve üzücü olan, uyarının insan sağlığını korumak içinde değil de ürünlerin dış pazarda alıcı bulamama riski taşıması. Bu durum bile tek başına Türkiye'de insan sağlığına ve kendi insanımıza verdiğimiz değerin en açık göstergesi.

Önce ilaç satıyorlar sonra istedikleri bu gıdalarda ilaç olmasını istemiyorlar. Bu durum bile gıdalarda kullanılan ilaçların bir sömürü aracı olduğunu gösteriyor.

Türk tarım ürünleri, Avrupa ülkeleri ve Rusya'nın, ithal ettikleri meyve ve sebzelerdeki ilaç kalıntılarını sıkı takip altında. Bu yüzden üretici birlikteleri “sakın ilaç kullanmayın” diye çiftçiyi uyarıyor. Şaşırtıcı olan uyarının insan sağlığını korumak yerine ürünlerin dış pazarda alıcı bulamama riski. İşte insan sağlığına ve kendi insanımıza verdiğimiz değerin göstergesi.

SİYAH İNCİR DE İLAÇ KISKACINDA

Türkiye farkında olmasa ve kıymetini bilmese de büyük hazinelere sahip bir ülke. Bunlardan biri de büyük talep gören siyah incir. Bu nadide ürün de ilaçlanma riski taşıyor.

Siyah incir dünyada başka hiçbir yerde olmayan özel bir meyve çeşidi ve son yıllarda ortalama 20 bin ton seviyesinde üretimi yapılmakta. Bu üretimin yaklaşık yarısı taze olarak ihracat ediliyor. Özellikle Bursa Siyah İnciri, Avrupa marketlerinde egzotik ürünler bölümlerinde satışa arz ediliyor

İncir ağaçları, genelde zeytin ağaçlarıyla iç içedir. Her ne kadar incir için tarım ilacı kullanılmasa da zeytin, üzüm ya da diğer meyve ve sebzeler için tarım ilaçları kullanılmakta.

İncir hasat sezonunda ya da sezona yakın uygulamalar esnasında, uygulanan bu tarım ilaçları, rüzgâr yoluyla incire temas edebilmekte. Bunun sonucunda, incir analizlerinde kalıntı tespit edilmesiyle incir ihracatının sona ermesine sebep olabilecek bir tehlikeyle karşı karşıya bulunduğu belirtiliyor.

Tarım ilacı kalıntı tehlikesinin yanında düşük fiyata satışın nedenleri arasında, bazı incir üreticilerinin erkencilik amacıyla ve yasal olmadığı halde kimyasal uygulamalarda bulunduğu, bunun da ülke imajını zedelediği belirtiliyor.

 

24.07.2009 18:10:00 Bu haber 15158 defa okundu
Türkiye’de üretilen gıda ürünleri sıkı ilaç takibinde
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri