Son Dakika
Perşembe, 25 Şubat 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Toplum Sağlığı Merkezi'nden 'ilacımı reçetesiz satma!' kampanya çağrısı
Abdi İbrahim İlaç firmasının halen televizyon reklamlarıyla sürdürdüğü 'Akılcı İlaç Kullanımı' çağrısına Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nden tokat gibi bir kampanyayla cevap geldi.

'Alternatif Tıp' olarak nitelendirilen sektörün büyümesinden rahatsız olduğu anlaşılan ilaç firmalarının birbiri ardına başlattıkları sözde "sorumluluk" veya "farkındalık" kampanyalarına yönelik Başkanlığını Prof Dr Nazmi Zengin'in yaptığı 'Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nden çok önemli bir çağrı geldi.

'Abdi İbrahim İlaç firmasının 'Akılcı İlaç Kullanımı' kampanyasına karşılık, "reçetesiz satılmaz" yazıldığı halde her önüne gelene reçetesiz satılan ilaçların engellenmesi için Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nden de "İlacımı Reçetesiz Satma!" kampanyası yapma çağrısı geldi.

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin sitesinde yer alan kampanyayla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"Abdi İbrahim' sağlık sektöründeki herkesin tanıdığı bir ilaç firması. Abdi İbrahim ürettiği ilaçlara ek olarak son zamanlarda "kamuoyunda farkındalık yaratmak ve toplumu bilinçlendirmek" amacıyla başlattığını belirttiği 'Akılcı İlaç Kullanımı' kampanyasıyla da adını duyuruyor.

Kuşkusuz bu alanda yapılacak her katkı önemli ve faydalı ancak biz, Abdi İbrahim'e gecikmeden bir kampanya başlatmasını öneriyoruz:

Eczacılara yönelik "İlacımı Reçetesiz Satma!" kampanyası. Vatandaşın eczaneden aldığı reçetesiz ilaçlara bağlı zararlar oldukça büyük ve önelenmesi de oldukça kolay. Bu konuda adım atabilecek bir çok aktör var. Sağlık Bakanlığı, Türk Eczacıları Birliği vb. Ama madem Abdi İbrahim bir sorumluluk duygusuyla harekete geçme başarısını gösterebiliyor, hemen bu kampanyayı da başlatmasını beklemek hakkımız değil mi?

Ayrıntılı bilgi için: http://www.toplumsagligi.org/

02.02.2012 01:09:00 Bu haber 5164 defa okundu
Toplum Sağlığı Merkezi'nden 'ilacımı reçetesiz satma!' kampanya çağrısı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri