Son Dakika
Perşembe, 4 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tohum saklayanlar dikkat!
Ticarî olarak daha yüksek verime sahip olan ancak tohum vermeyen bitkilerin yaygınlaşması sebebiyle Anadolu’ya özgü bazı sebze ve meyve çeşitleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tamkoç, yaptığı açıklamada, özellikle son 10-15 yıldır, yüzyıllardır bu topraklarda üretilegelen domates, salatalık, patlıcan gibi çoğu sonradan ülkemize gelen ürünlerin yerini, bu bitkilerden daha fazla verime sahip, görünümleri daha düzgün çeşitlerin almaya başladığını belirtti.

Resim HazırlanmaktadırÜlkenin her yerinde ticarî olarak adeta bir zorunluluk halinde üretilmeye başlayan sebze ve meyvelerin, bu toprağın artık yerli ürünleri olmuş çeşitlere ihtiyaç bırakmadığını dile getiren Tamkoç, ‘’Eski tohumlardan üretilen ürünler aranan standart görünümde olmadığı için satılamıyor. Bu sebeple eski geleneksel sebze ve meyvelerimizin tohumları üreticiler tarafından saklanmaz oldu. Bu tohumları belli bir sıcaklıkta korumaz ya da belli bir zaman içinde ekmezseniz yok olur. Bu da, her biri çok önemli birer gen kaynağımız olan çeşitlerin kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına sebep oldu’’ dedi.

27.05.2009 11:08:00 Bu haber 7034 defa okundu
Tohum saklayanlar dikkat!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri