Son Dakika
Cumartesi, 15 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tohum canavarı protesto edildi
Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) tohum üreticisi Monsanto, başta Latin ülkeleri olmak üzere dünya çapında protesto edildi.

"GDO'lu besinler yüzünden hava, su ve toprağın yapısı değişiyor. Kanser yayılıyor. Hatta anne karnındaki bebekler bile risk altında."

Gösterilere en yüksek katılım Meksika ve Arjantin’deydi. GDO’lu tohumların yerel tohumları da bozduğunu söyleyen protestocular, Monsanto’nun yasaklanmasını istedi.

Arjantin’de her yıl 320 milyon litreden fazla tarım ilacının toprağa karıştığını söyleyen Doktor Medardo Avila Vasquez GDO’lu besinler yüzünden havanın, suyun ve toprağın yapısının değiştiğini, kanserin yayıldığını hatta anne karnındaki bebeklerin bile risk altında olduğunu söylüyor.

Bir canlıdaki genetik özelliklerin kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) deniyor.

Tarıma uygun olmayan alanlarda da tarım yapılabilmesini ve verimin artırılmasını sağlayan GDO’nun zararları saymakla bitmiyor. Normal ve organik tarımı tehdit eden GDO, toksik etki yaratıyor. Ekosistemi bozarak, bioçeşitliliği yok ediyor. Ayrıca sadece insanları değil diğer canlı türlerini de tehdit ediyor.

ABD ticari soya tohum pazarındaki payı yüzde 60, mısır tohum pazarındaki payı ise yüzde 62 olan Monsanto Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. (tr.euronews)

 

 

24.05.2015 23:39:00 Bu haber 8281 defa okundu
Tohum canavarı protesto edildi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri