Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tip 2 Diyabet Salgını Prof Dr Sefa Saygılı
Son yıllarda tip 2 diyabet oranındaki artış ürkütücü boyutlardadır. Tüm hekimler ve uzmanlar, “Şayet bu artış için hiçbir şey yapılmazsa, bu neslin mensupları ebeveynlerinden daha kısa süre yaşayacaklar ve hayatları boyunca da pek çok hastalığa yakalanacaklardır” demektedirler.

1980’lerin ortalarına kadar insüline bağımlı olmayan (tip 2) diyabet kurbanları en az 50 yaşındakilerdi. Ama şimdi 20 ila 30’larda bu hastalığa yakalanmaktadırlar. Hatta giderek 16 yaşın altında başlamaktadır. Şeker hastası olan bu neslin ortak noktası bellidir: hepsi obezdir.

Teknik olarak tip 2 diyabet şöyle tanımlanabilir: Vücut hücreleri insüline direnç gösterirler. Normalde bu hormon, asli fonksiyonu itibariyle, şekerin hücrelere girişine izin veren bir anahtar görevini yapmaktadır. Hürceler direnç gösterince de pankreas daha çok insülin üretmek ve şekerin hücrelere geçişini güçlendirmek için iki misli çaba harcamak zorunda kalır. Pankreas zamanla güçten düşer. Kandaki şeker oranı yükselir. Tip 2 diyabet ortaya çıkar.

Halihazırda bu hastalık ciddi şekiller içinde dayanılmaz bir seyir izler. Hastanın sinir sistemini hergün biraz daha harap ederek kemirir. Bu da dinmek bilmeyen ağrılı bir durum oluşturur. Enfeksiyona yakalanmak kolaylaşır.

Sonuçlar bununla kalmayıp tehlike kalp krizine, beyin rahatsızlıklarına, buna ilaveten görme kaybına kadar varmaktadır.
Ama çok daha kötüsü de vardır. Tip 2 diyabet ciddi kan dolaşımı zorlukları da oluşturabilmektedir. Bu hastalık arttıkça tedavi maliyetleri de dev boyutlara ulaşmakta, ülkenin ekonomisine büyük zarar vermektedir.

İşte tip 2 diyabet hastalarından %80’i obezdir. Obezite arttıkça diyabet rahatsızlığı da artmaktadır. Obezite salgını tip 2 diyabeti tetiklemektedir. Bu yüzden beslenme düzeni önemlidir ve toplum sağlığı açısından çok önemlidir.

Gıda hareketinin ve önderi Kemal Özer Bey’in gayretleri, faaliyetleri bu açıdan çok önemli olduğu bellidir. Beslenme aşırıya kaçtıkça, doğaldan uzaklaştıkça, işlenmiş (rafineri) gıdalar soframızı doldurdukça, meyve ve sebze gerektiğinden az tüketildikçe obezite ve daha sonra diyabetes mellitus gelecek nesli bekleyen tehlikelerdir.
 

08.09.2012 Bu yazi 3428 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri