Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
THY’ye önemli uyarı Prof Dr Sefa Saygılı
Kurum faaliyetlerinden dolayı sık sık Ankara İstanbul arası uçakla mekik dokumak durumundayım. Bilindiği gibi uçakta Türk Hava Yolları aperatif yiyecek ve içecekler ikram etmektedir. İkazım bununla ilgilidir.

Bu yiyecek kutusunda genellikle peynirli sandviç, ev yapımı kek ve barbunya olmaktadır. Bir defa sandviç hamburger tipidir ve beyazlatılmış, kan şekerini hızlıca yükselten (hiperglisemik) undan imal edilmiştir. Ağzınıza alınca anlarsınız ki içerisine şeker katılmış ve bu şekilde tatlandırılmıştır. Kek zaten şekerlidir. İşin ilginci zeytinyağlı barbunyaya da şeker katılmıştır. Üzerindeki etiketten bunu görebilirsiniz.

Kısacası Türk Hava Yolları’nın sunduğu bütün gıdalar şeker ihtiva etmektedir, hiperglisemiktir, kan şekerini hızla yükseltmektedir. Bu ise sağlığa son derece zararlı, adeta tahrip edici bir durumdur. Çünkü kan şekeri yükselmesinin diyabetle, obeziteyle yakın ilgisi vardır. Hâlbuki THY’nin sağlığa uygun gıdalar vermesi gerekir, bunu beklemek hakkımızdır.

Keke bir diyeceğimiz yok. Ancak sandviçin muhakkak tam unla veya kepekli unla imal edilmiş olması şarttır. En azından sağlığını düşünen yolcular için alternatif olmalıdır. Barbunyaya gelince, şeker katılması faciadır. Acilen iptal edilmelidir, bu sağlıklı yiyecek amacına uygun olmalıdır.

Türk Hava Yolları son yıllardaki başarılı çıkışına yolcuların sağlığına uygun gıdalar sunarak devam etmelidir. THY’nin yolcularının sağlığını düşüneceğini umuyor ve bekliyoruz. Bu konuda yazmaya devam edeceğiz ve gözümüzün üzerlerinde olduğunu bilmelerini isteriz.

30.09.2012 Bu yazi 11056 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri