Son Dakika
Cumartesi, 15 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tarım Bakanı'ndan tarihi itiraf
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,dünyada tarımda üretimi, tüketimi ve stoku şeffaf bir şekilde izleyebilecek etkili bir mekanizma olmadığını belirtti.

Eker, G-20 Emtia Fiyatlarında Dalgalanmalar Konferansı'nın ''Tarımsal Ürünlerde Fiyat Dalgalanmaları'' konulu 4. oturumda yaptığı konuşmada, dünyada giderek artan bir trendde gıda fiyatlarında artış olduğunu söyledi.

Bunu doğrudan tek başına büyük bir arz açığı ile izah etmenin doğru olmadığını dile getiren Bakan Eker, ''Buğdayla ilgili olarak 2010 yılındaki üretime, tüketime, devir stokuna baktığımız zaman 2010 Haziranı ile 2010 Aralığı arasında dünyada buğday fiyatlarındaki yüzde 84'lük bir artışı meşrulaştıracak ne arz açığı var ne arz güvenliğinde bir problem var. Ama biliyoruz ki buğdayda dünyada 2010 Haziranı ile 2010 Aralığı arasında yüzde 84'lük bir fiyat artışı var. Tarihin en yüksek devir stoku var, 190 milyon tonlara yakın devir stoku, 656 milyon ton üretim var ama fiyatlar anormal derecede artıyor. Diğer tarımsal ürünlerin önemli bir kısmı da buna benziyor'' dedi.

Burada üzerinde durmaları gereken gerçekte başka bir konu olduğunu belirten Eker, ''Buna bölgesel bir takım kuraklıklar, konjonktürel bir takım problemler, bazı bölgelerdeki siyasi istikrarsızlıkların yarattığı problemleri de dahil ettikleri zaman, bölgesel etkisinin çok daha yüksek olan bir takım problemlerle karşı karşıya kalırız. En son Afrika'da yaşanan insanlık trajedisi bunun önemli etkilerini oluşturuyor'' diye konuştu.

Dünyada tarımsal üretimi bir şekilde etkileyen ve tarımsal girdilerin kullanımını, fiyatını etkileyen bir takım faktörler bulunduğunu ifade eden Eker, gübre fiyatlarındaki artışın gıda fiyatlarını etkilediğini anlattı.

Dünyada üretimi, tüketimi, stoku çok net ve şeffaf bir şekilde izleyebilecekleri etkili bir mekanizmanın da olmadığına işaret eden Eker, bunların problem meydana getirdiğini belirtti.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • TUĞ TÜRKOĞUZ
  Mekanizma
  Ana sıkıntı şudur: 1- A firması ABD'dedir ve Çin'deki B firmasına tonu X dolardan 40.000 ton buğday ihraç ediyor. Yükü getiren gemi limana boşaltıyor. 2- B firması da ABD'dedir ve uluslararası piyasalardan Çin'de yer alan aynı B firmasından yine 40.000 ton buğday alıyor; tonu X+x dolar. 3- Örneğimizde buğday fiyatları piyasalarda; görünümde, serbestçe dalgalanıyor! Ama aslında tüm gıda ürünlerinde, özellikle bakliyatta bu kısır döngü hiç durmadan devam ediyor hem de her gün... Bu denet mekanizmasını kurmaya hiçbir ülke yanaşmaz tek başına. Bunun uluslararası bir komisyon tarafından denetleneceği düşünülürse; maliyeti yine tüm ülkelerin sırtına bineceği, fiyat artışlarını serbest bırakamak herkesin işine geliyor. Bunu, siz Türkiye olarak, kendi kuracağınız bir komisyonla, yurttan ihraç edilen ve yurda ithal edilecek ürün miktarlarını karşılaştırarak alıcı ve satıcıyı, yurtiçinde buluşturacak bir sistem oluşturursanız ve arada komisyoncudan komisyoncuya yapılan sanal satışları izleyip cezalandırarak durdurabilirsiniz, ancak o da hükümet üzerinde negatif baskı oluşturacağı için Sağ'cı hiçbir hükümet bunu yapmak istemez! Maalesef durum budur...
  28.09.2011 10:18:48

 • Nihal
  vekil
  Tarım Bakanı bahsettiği etkili mekanizmayı kendisi oluşturmalı. Bakan olmak kolay değil, biz herşeyi denetlemekten, acaba mı demekten paroya olduk.
  17.09.2011 13:07:06
15.09.2011 00:17:00 Bu haber 4122 defa okundu
Tarım Bakanı'ndan tarihi itiraf
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri