Son Dakika
Perşembe, 28 Mayıs 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Yıllık 15 milyar dolara yakın tarım kimyasalı kullanan Türkiye'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda geç kalmış is
Gıda Hareketi olarak özellikle küresel baronların sahibi olduğu ve ülkemizdeki de konuşlanmış olan bankaların, 'çiftçi k
AB ülkelerine ve son yıllarda Rusya’ya yapılan taze meyve ve sebze ihracatında karşılaşılan sorunlar, birkaç gün medyada
İktibaslar > Tarım Haberleri
Aldığımız birçok meyve ve sebze çeşidinde, olması gereken yasal seviyenin çok üzerinde tarım ilacı kalıntısı bulunuyor. Ancak birde "olması gereken yasal seviye" diye dayatılan kandırmaca var ki sanki bu zararsızmış gibi sonuluyor. Bu kimyasalların azı da çoğu da zararlı.
 
basdın kuruluşları bu haberi "Türkiye'den kansere büyük darbe..." gibi başlıklarla sundular okura. "Türkiye, genetik bozukluk, kanser ve ölüme neden olduğu için 'kirli düzine' olarak bilinen 12 kalıcı organik kirleticiyi doğasından silecek" denildi. Ama bunun için 16 yıl beklemek zorunda olduğumuzu gözardı ettiler...

Türkiye’de de doğrudan gelir desteği gibi adlarla uygulanan tarım sübvansiyonları çiftçinin cebine değil, dev şirketlerin kasasına gidiyor. Devletin cebinden çıkan fatura tüketici tarafından ödeniyor. Bu sübvansiyonların karşılanması için yeni vergiler ekleniyor. Buna rağmen tarım ürünleri tüketiciye çok pahalı ulaşıyor. İşte nedenlerinden bazıları...
 
Adana'nın merkez ilçesi Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Durmuş Halis, 30-40 yıl öncesinde Adana'da 3.3 milyon dekar alanda pamuk ekilirken şuanda pamuğun sadece 200 bin dekarda ekildiğini söyledi.

Bursa Kent Hali`nde pestisit araştırması için kurulan “Gıda Tahlil Laboratuarı”nda sonra hale pestisitli meyve ve sebze sevkiyatı tümüyle durmuş.
 
Küreselleşme mi, "yeni Sömürgecilik" mi? Dünya Tarımında Yeni Trend: Zengin ülkeler az gelişmişlerin topraklarını kiralıyor ya da satın alıyor. Bununla da yetinmeyip tohumları tescil ettirerek mülklerine geçiriyorlar. Beslenme için yetersiz dedikleri tarım alanlarını biodizel alanına dönüştürmeleri de bu yalanın en büyük isbatı

Krizin yararlı olduğuna inan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev "Zengin ülkelerde tüketilen gıdanın çeşidi azaldı ve ucuzladı. Yoksul ülkelerde açlık yükselişte” dedi. Medvedev’in önceliği gıda.
 
Türkiye'nin tüm bitki ve tohum zenginliği ile yaşamımızı birkaç "şeytani şirket"in insafına terk eden yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın adını değiştiren ve kanun teklifiyle birlikte sunulan tasarı modern köleliğin onayı ve şeytanın galebe gelmesi demektir.

Milli mücadelenin sembolüydü Gelibolu. Şimdi tarlalar dolusu ekilen sarı çiçekli kanola bitkisine, yani eskiden zehirlidir diye yemediğimiz kolza bitkisine teslim oldu.
 
“İstediklerini elde ederlerse örneğin Hindistan'da pamukta olanlar Türkiye’de de olabilir. GDO’lu pamuk verimi Hindistan'da daha düşük olmuştur. Köylüler iflas etmiş, intiharlar çoğalmıştır.” Prof. Dr. Tayfun Özkaya anlatıyor.

Devlet yetkilileri yabancılara zarar verdiği düşünülen ilaçların Türklere zarar vermediği mi düşünüyor acaba? Çünkü Rusyanın ilaç kalıntısı olduğu için reddettiği sebze ve meyve iç pazara sürüldü.
 
Domates başta olmak üzere sebze ve meyve ihracatının durmasına yol açan zirai ilaç kalıntıları, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi.
Sayfa: 5/6 - 61 kayıttan 49 - 60 arası
1 2 3 4 [5] 6 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri