Son Dakika
Çarşamba, 15 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Yıllık 15 milyar dolara yakın tarım kimyasalı kullanan Türkiye'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda geç kalmış is
Gıda Hareketi olarak özellikle küresel baronların sahibi olduğu ve ülkemizdeki de konuşlanmış olan bankaların, 'çiftçi k
AB ülkelerine ve son yıllarda Rusya’ya yapılan taze meyve ve sebze ihracatında karşılaşılan sorunlar, birkaç gün medyada
İktibaslar > Tarım Haberleri
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gemiyi azıya aldı ve geleneksel üretimi suç saydı. "Devlet dediğin zalim olur" Türkiye'nin yaptığı sadece bu cümleyi haklı çıkarma çabası. İşte ayrıntılar:
 
Selçuk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nuh Boyraz, bekleme süresi 14-15 gün olan ilaçlar verilen ürünlerin hasat edildiğini söyledi. Ntvmsnbc.com’da yer alan habere göre, Boyraz "Pazara gelen üründe pestisit (zirai ilaçlar) denetimi yok'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi temasları sırasında eşi Emine Erdoğan hanımefendi de organik ürünler aldı ve ilginç bir tespitte bulundu.
 
Yapılan bir araştırma, Türkiye'de üretilen meyve ve sebzelerde yasal sınırların üzerinde kimyasal kalıntılara rastlandığı yönünde açıklama yapan Greenpeace'i doğruladı.

Greenpeace Almanya tarafından yayınlanan "Pestisitsiz Gıda: Meyve ve Sebze İçin Alışveriş Rehberi" adlı rapor ilgili tartışmalar büyüyor. Bakanlık, Greenpeace’i yalanlarken, Greenpeace de Bakanlığı. Ancak Bakanlıkça Mehdi Eker imzasıyla 2010 yılında yayınlanan bir belge ise Bakan Eker’i tekzip ediyor.
 
Greenpeace Avrupa’da satılan 76 sebze-meyveyi test etti. Türkiye’de üretilen biber, armut ve üzüm en tehlikeli ürünler çıktı

Bakan Mehdi Eker, canlıların ortak kaynağı tarım ve gıda konusunda kendisinden başkasının konuşmasından rahatsızmış. Ekranlarda üç beş kişinin konuşması sektöre zarar verdiğini iddia eden Eker, sektörün insana zarar vermesi meselesine ise hiç değinmemiş...
 
Rize Üniversitesi Pazar Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Karaoğlu: 'Doğu Karadeniz’den yoğun bir endemik bitki kaçakçılığı var' -'Şu anda kaçak bitki sadece gümrüklerde ihbar varsa yakalanıyor. Yakalananlar da buz dağının görünen kısmı' -'Bugün İsrail’de bir Ayder Yaylası var. Ayder’in bir minyatürünü oraya kurmuşlar'

Günümüzde gıda arzı, dünya çapında bir endüstri halini aldı ve gıda piyasası da küreselleşti. Enerji, hem endüstrinin şekillendirilmesi hem de ücra noktalardaki piyasaların üreticinin erişimine açılması anlamında kilit önem arz etmektedir. Gıda arzındaki ileri enerji teknolojileri, gıdanın mali olarak erişilebilir hale gelmesine yardımcı oluyor.
 
Eski Ak Parti Riza Milletvekili ve eski Müsiad Başkanı Ali Bayramoğlu; "Sayın Bakan buna gereken hassasiyeti göstermedi. Üstelik başbakana da yanlış enformasyon vererek bu büyük projenin hayata geçirilmesini engelledi...." dedi.

2001 yılından bu yana sanayileşmiş ve kalkınmanın eşiğindeki ülkeler, geri bırakılmış ülkelerde yaklaşık 227 milyon hektarlık arazi satın aldı. Buralarda üretilen gıda maddeleri, sadece yatırımı yapan ülkeye ihraç ediliyor, dev arazilerdeki yerli halk yerlerinden sürülüyor, tapusuz halk, bir hak da iddia edemiyor.
 
Dünya ekonomisinde söz sahibi olan ülkelerin gözü, büyük tarım arazilerinde. Mali açıdan güçlü, kalabalık nüfusa sahip, ancak su kaynakları veya tarım arazileri açısından yoksul olan ülkeler, gelişmekte olan ülkelerde hızla toprağa yatırım yapıyor.
Sayfa: 2/6 - 61 kayıttan 13 - 24 arası
1 [2] 3 4 5 6 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri