Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tabiatla bütünleşmek isteyenler için eşsiz bir yol kitabı
Dünyanın 'Ekin Sapı Devrimi', kitabıyla tanıdığı alternatif tarım sistemi geliştiricisi ve uygulayıcısı Japon Masanobu Fukuoka'nın tabiatla bütünleşmek isteyenler için eşsiz bir yol gösterici 'Doğal Tarımın Yolu' kitabı çıktı.

Toprağı sürmeden, gübrelemeden, ilaçlama yapmadan, ağacı budamadan tarım yapmanın yöntemlerini merak edenler için esssiz bir eser olan Masanobu Fukuoka yeni eseri, "Doğal Tarımın Yolu" Kaos yayınlarından çıktı.

İşte kitabın kapat yazısı:

Masanobu Fukuoka, bilim dünyasını terk edip, doksan beş yıllık ömrünün yetmiş yılını doğal yaşamın bütünlüklü temeli olan tabiî tarımı keşfedip uygulamaya adamış ender insanlardan biridir.

Yaşadığımız şu “yeteneksizleştirici uzmanlıklar çağı”nda, insan toplumu ve batiatın tüm yönlerinin birbiriyle son derece karmaşık şekilde bağıntılı olduğunu kavramış ve bunu, kendi tabiî tarım pratiğiyle, yadsınamaz şekilde gözler önüne sermiştir. Paradoksal bilgeliği nedeniyle Japonya’da “günümüzün Lao-Tzu”su olarak adlandırılan Fukuoka, bu kitabıyla bize doğayla uyumlu, sağlık, huzur ve haz dolu bir yaşamın felsefî/pratik yolunu gösterir.

Fukuoka, bizi çiftliğindeki arpa, çeltik ve buğday tarlalarında, bin bir çeşit meyve ve sebzenin bir arada gelişip serpildiği bahçelerinde gezdirirken sanki ince bir serzenişte bulunur: Yeryüzüyle barışmanın yolu beton, metal ve plastik esaretindeki kentli yaşam tarzının değiştirilmesinden geçer. Bu, doğayla olduğu kadar kendimizle de barışık olacağımız yoldur.

İnsan medeniyetinin tüm “başarılarının” tabiat karşısındaki acizliğini gören ve hepimiz için görünür kılan Fukuoka, toprağı sürmeden, gübrelemeden, ilaçlama yapmadan, ağacı budamadan tarım yapmanın yöntemlerini gayet ayrıntılı şekilde gösterirken, her şeyi kendi yurdunda ve mevsiminde, yalnızca ihtiyacımız kadar yetiştirmenin önemini vurgular. Bilimin doğayı örseleyen müdahalelerinden kendini kurtarmış hakikî bir tarımın ve yaşamın izini süren Fukuoka, bize felsefî olduğu kadar gerçekçi de olan bir yaşam imkânı sunar.

Doğal Tarımın Yolu, kapsamlı içeriği ve akıcı anlatımıyla herkesin yararlanıp uygulayabileceği rehber niteliğinde bir kitaptır.

Kitabın adı: Doğal Tarımın Yolu - Felsefesi ve Uygulaması
Yazarı: Masanobu Fukuoka
Çeviren: Meltem Altan
Isbn: 978 975 7005 27 8
Ebatı: 18 x 25.5 cm. 296 syf., çizimli, fotoğraflı.

26.08.2011 16:02:00 Bu haber 5125 defa okundu
Tabiatla bütünleşmek isteyenler için eşsiz bir yol kitabı
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri