Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sütlerde kanser ve siroza yol açabilen antibiyotik bulundu
Tarım Bakanı, sütte kanser ve siroza yol açabilen antibiyotik kalıntılarına rastlandığını açıkladı. Sütünde kalıntı çıkanlar, teşhir edilecek.

Gıdada GDO, kimyasal katkı, gluikoz şekeri tartışmaları bitmeden sütten de SOS sinyalleri gelmeye başladı. Sütteki tehlike en üst seviyeden telaffuz edilmeye başlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, piyasadaki sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini arttıran antiyobik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğunu söyledi.

Eker, “Bakanlığımızca yürütülen kontrol ve denetimlerde sütlerde antibiyotik kalıntısına ve aflatoksin M1’e rastlanabilmekte olup bunlarla ilgili gerekli yasal işlem yapılmaktadır” dedi.

Aflatoksin ve antibiyotik

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, muhalefet milletvekillerinin yazılı soru önergelerine verdiği yanıtta çarpıcı açıklamalar yaptı. Eker, bakanlığın yaptığı kontrol ve denetimlerle ilgili bilgi vererek, bu denetimlerde özellikle çocuklara her gün içirilmesi önerilen sütlerde antibiyotik kalıntısına ve aflatoksin M1’e rastlanabildiğini söyledi.

Eker, “Mevzuata uygunsuz faaliyet gösteren işletmeler açıklanacak, ayrıca mevzuata uygun faaliyet gösteren firmaların belli kriterler çerçevesinde kamuoyu ile paylaşımı sağlanmaktadır. Böylelikle sadece uygunsuz işletmelerin ifşası değil, iyi olan işletmeleri ödüllendirerek yönlendirme anlayışı ile çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Türkiye’de daha önce gıda suçu işleyenler, yasa gereği teşhir edilemiyordu. Ancak 2010 yılında çıkarılan 5996 sayılı yasanın 102 yönetmeliğinin de hazırlanmasıyla bu durum değişti. Yeni yönetmelikler gereği, gıda suçu işleyen, taklik ürün yetiştirenler teşhir edilebilecek.

Alo Gıda’ya 500 bin şikâyet!

Alo Gıda hakkına 1 yılda yarım milyon başvuru yapıldı. Tarım Bakanı Eker’in verdiği bilgiye göre bakanlığının kurduğu ‘ALO GIDA 174’ hattına 2011 yılı sonu itibariyle 551 bin 630 şikâyet geldi. Aramalardan 86 bin 237’sinin kayda alındı ve 82 bin 817’si sonuçlandırıldı.

Eker, “Denetim yapılan başvuruların yüzde 17’si için cezai işlem uygulanmıştır. Bunların yüzde 70’i idari para, yüzde 24’ü üretim/faaliyetten men ve yüzde 6’ı ise Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu şeklinde gerçekleşti” dedi. (Radikal)

 

GIDA HAREKETİ'NDEN TEBRİK

İlk kez bir gerçeği açıkladığı için Mehdi Eker'i tebrik eder, devamını bekleriz.

İşte tuhaf ülke Türkiye'nin garip hallerinden bir örnek daha

Sütlerde tespit edilen kanser ve siroz yapıcı antibiytik tespit ettik açıklamasının büyük yankı uyandırması Bakan Eker'ın geri adım atmasına neden oldu. Aynı gün geri adım adan Eker bu kez "Bu binde bir bile değil endişe edilmesini gerektirecek bir şey yok" dedi.

 

17.01.2012 11:31:00 Bu haber 4589 defa okundu
Sütlerde kanser ve siroza yol açabilen antibiyotik bulundu
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri