Son Dakika
Perşembe, 25 Şubat 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
ABD'den sonra dünyanın en sağlık ülkesi Türkiye. Konuyla ilgili paylaşım yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye
Dünyanın en tehlikeli hastalığı olarak gösterilen diyabet/şeker çok sayıda hastalığıda beraberinde getiriyor. Dört kişid
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarına göre cep telefonları, doyma hissi veren hormonda azalmaya neden oluyor
İktibaslar > Şişmanlık Haberleri
ABD'den sonra dünyanın en sağlık ülkesi Türkiye. Konuyla ilgili paylaşım yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin üçte birinin obez, üçte birinin de kilolu olduğunu söyledi.
 
Dünyanın en tehlikeli hastalığı olarak gösterilen diyabet/şeker çok sayıda hastalığıda beraberinde getiriyor. Dört kişiden birinin diyabet olduğu Türkiye'de tehlike çanları çalıyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarına göre cep telefonları, doyma hissi veren hormonda azalmaya neden oluyor.
 
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Kurumu (OECD) tarafından sunulan, ''Dünyanın en şişman ülkeleri'' raporunda, 1980'den bu yana, obezite vakalarının 3 misli artması, 'obeziteye' ağır vergiler getirilmesini gündeme taşıdı.

Obezitenin yaygınlaşmasının, dünyada fazladan bir milyar insan yaşıyormuş gibi, kaynakların tükenmesine yol açtığı saptandı.
 
Sezaryenle dünyaya gelen çocukların obezite riskinin normal doğan çocuklardan 2 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof.Dr. Haydar Özpınar’ın yönetiminde yürütülen; İstanbul Sanayi Odası tarafından desteklenen “Üniversite Öğrencileri Arasında Obezite Prevelansının ve Oluşum Nedenlerinin Saptanması” araştırmada ürkütücü sonuçlar ortaya çıktı.
 
Sağlık Bakanı Recep Akdağ halkın üçte birinin şişman, üçte birinin kilolu olduğunu açıkladı. Akdağ daha önce, obezlere ‘şişko’ denilmesi çağrısında bulunmuş ve bu açıklama çok konuşulmuştu.

Dünyada obezite sorununu araştıran bilim adamları, hükümetlere abur cubur yiyeceklere vergi koyma ve benzer sert önlemler alma çağrısı yaptı. Dünyada 1,5 milyar aşırı kilolu, 500 milyon obez yetişkin bulunduğu bildirildi. İşte ayrıntılar:
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2008 yılı Türkiye Sağlık Araştırması'nın revize sonuçlarını yayımladı.

Reklam da şişmanlatır mı demeyin. Araştırmalar, çocukları ile alışverişe çıkan ailelerin yüzde 82’sinin fazladan harcama yaptıklarını ortaya koymakta. Bunun nedeni, ailelerin, çocuklarının isteklerini reddedememesi ve ürünü çocuğunun isteğine bağlı olarak sorgulamadan satın alması. Nedeni ise reklamlar...
 
Türkiye;de nüfusun yüzde 47,2'si fazla kilolu veya obez. Erkeklerde fazla kilolu veya obez olanların oranı yüzde 49,2 iken kadınlarda bu oran yüzde 45,2 olarak belirlendi.
Sayfa: 1/1 - 12 kayıttan 1 - 12 arası
[1] 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri