Son Dakika
Çarşamba, 15 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Şişe suyunun etiketinde yazılanları okuyunuz Güngör Uras
Şimdilerde çok kişi şişede veya damacanada satılan suları içiyor. (1) Su içmek önemli ama (2) İçilen suyun ne özelliği olduğunu bilmek daha da önemli. (1) Su içmek önemli: İnsan vücudu büyük oranda sudan oluşuyor.

Vücuttaki su oranı yaşam süreci boyunca değişiyor. Yeni doğan bir bebekte vücut ağırlığının %75′i sudan oluşuyor. Çocuklarda vücudun %70’i, yetişkinlerde yüzde 60’ı, yaşlılarda yüzde 50’si su. Vücuttaki su sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla sürekli kayboluyor. Vücudun varlığını sürdürebilmesi için her gün kaybolan su miktarı kadar suya ihtiyacı var.

Uzmanlara göre insanın bir gün içersinde vücut ağırlığının en az 1/36’sı kadar su alması gerekiyor. Örneğin 70 kg. ağırlığındaki birinin günlük su ihtiyacı en az 2 litre. Bu ihtiyacın bir kısmı yiyecekler yolu ile, çay kahve gazoz ile alınıyor diyelim. Bu varsayım ile yetişkin bir insanın günde en az 1.5 litre su içmesi gerekiyor.

(2) İçilen suyun özelliği önemli: Dereden, kaynaktan, çeşmeden akan suyun özelliğini bilmek zor. Ama şişe sularının özelliği, üzerlerindeki etikette yazıyor. Şişe suyu içenlerin etiketi iyi okuyarak ne içtiklerini bilmeleri gerekir.

Çeşit çeşit su var

Şişelenmiş sularla ilgili yasal düzenlemelere göre, şişelenmiş sular önce 2’ye ayrılıyor:

1) Doğal Mineralli Sular: Bu sular doğal mineral içeriği zengin sular. Bu sulardaki minareler vücudun mineral ihtiyacının karşılanmasına yardım ediyor. Bu tür suların etiketinde “Mineralli Su” olduğu büyük harflerle yazılı. Sudaki minerallerin neler olduğu yazılı. Neyin ne olduğunu (ileride anlatacağım) hemen anlayamazsınız. En iyisi mineral tablosunun altındaki “1 lt. sudaki toplam mineral” rakamına bakınız. Örneğin benim içtiğim suyun etiketinde “Toplam mineralizasyon 176.89 mg/lt.” yazıyor.

2) İnsani Tüketim Amaçlı Sular: Bunlar orijinal haliyle veya işlenerek şişelenen sular. Bunların özellikleri de etiketlerde yazıyor.
- Kaynak Suyu: Doğal olarak, herhangi bir işleme tabi olmadan şişelenen sudur.
- İçme Suyu: Şişelenmeden önce dezenfekte, filtre, çökertme gibi işlemlerden geçirilerek içilebilir hale getirilen sulardır.

Yabancıların payı yüzde 50

Türkiye’de su şişeleyen 288 firma var. İlk 8 firma (Erikli, Nestle, Sırma, Pınar, Hayat, Damla, Saka, Lido) pazarın yüzde 30’una hakim. Su şişeleyerek satan 5 yabancı sermayeli firma (Danone-Hayat, Coca Cola-Damla, Nestle-Erikli, Pepsi-Aqua) şişe suyu pazarında yüzde 50, damacana suyu pazarında yüzde 17 paya sahip.

Açık anlatımı ile yabancı sermayeli kuruluşlar bizim suyumuzu şişelere doldurarak, bize satarak pazarın yarısına hakim olmuş durumda.
Sektörün toplam cirosu 3.6 milyar TL. Toplam üretim 10.3 milyar litre. Bunun 6.6 milyar litresi damacana, 3.7 milyar litresi şişe suyu. Kişi başı yıllık tüketim 138 litre. Bunun 46 litresi şişe suyu 87 litresi damacana suyu.

27.07.2012 Bu yazi 4057 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri