Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sıcak havalarda hararetimizi ne ile söndürelim? Prof Dr Sefa Saygılı
Bu yaz havalar sıcak geçiyor. Sıcak geçtiği oranda da nemli ve terletici iklim şartları herkesi içecek bir şeylere sarılmaya zorluyor. Terleme ile kaybedilen suyu vücudun mutlaka yerine koyması gerekiyor.

Acaba sıcak günlerde hararetimizi bastırmak için ne içelim? Kır ve gazinolarda, şehir ev ve kahvelerde olduğu gibi meyvelisi, kolası veya sadesi ile çeşitli marka ve tipteki gazozlardan mı? Yine birçok diskotekte veya turistik(!) kahvehanelerde olduğu ve gözünü para hırsı kaplamış bira tüccarlarının reklamlarda belirttikleri gibi bira mı? Yoksa asırlardır özellikle köylerde olmak üzere içine biraz tuz katılmış ayran mı? Veya kana kana içtiğimiz ve her yerde kolaylıkla bulunan serinletilmiş su mu?

Birayı bir alternatif olarak kabul etmediğimiz için kıyaslamaya bile almayacağımızı belirtelim. Gerek alkolizme başlangıç olmasıyla, gerekse de içindeki kilo aldırıcı ve zararlı katkı maddeleriyle özellikle gençler için tehlike oluşturan bira beynimizi ve vücudumuzu tahrip ettiğini bir defa daha vurguluyoruz.

Her zaman zevkle kana kana içtiğimiz suyu yine kaydetmiyoruz. Suyun yeri farklıdır ve tartışılmasına gerek olmayacak derecede üstündür.

Ayran mı? Gazoz mu?

Şimdi geriye kalan ayran ve gazozu karşılaştırmak istiyoruz:

- Bilindiği gibi ayran, yoğurdun uygun oranda sulandırılmasıyla elde edilir. Yoğurt ise laktik asit sayesinde bakteri barındırmayan bir gıdadır.

Gazoz ise şekerli suların karbondioksit ile dondurulması esasına dayanır. Şekerli suların içine lezzet ve renk verici değişik maddeler eklenerek çeşitli türde gazoz elde edilir.

- Ayranın kalori değeri sıfır sayılabilecek derecede düşüktür. Yazın hava sıcak olduğu için kalori ihtiyacımız zaten sınırlıdır.

Gazozlar ise şekerli olduklarından dolayı boş bir enerji verirler 350 cc’lik bir şişesi 120 kalori sağlar. İçilen gazozlardan alınan bu kaloriler vücudumuz için bir problem oluşturan fazla kiloya sebep olurlar.

- Ayran, yoğurt gibi şifa dolu bir gıdadır. İshale işi gelir. Kalp hastalığı riskini artıran kolesterolün kandaki seviyesini düşürür. Mikrobik sarılıkta ilaç gibi iş görür. Büyümeyi teşvik eder. Kanserin oluşmasını geciktirir.

Gazozun ise asit yoğunluğu yüksektir. Mide salgısına uyarıcı etkisi vardı. Ülsere meyilli kimseleri olumsuz etkiler. Ayrıca gazozlardaki fosforik asit ve şeker dişleri çürütür.

- Süt ve yoğurtta bulunan gıda değeri yüksek protein (kazain, laktaglobulin), çeşitli mineraller (kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, klor, magnezyum, sülfür, krom, bakır, çinko vs) ve vitaminlerin her türünü daha düşük oranda ayran da ihtiva eder. Ayrıca esansiyel denilen ve vücuda mutlaka dışarıdan alınması gereken besin elemanlarını da bulundurur.

Gazozda ise sodyum dışında protein ve vitamin gibi besin maddeleri bulunmaz.

- Yine ayran ferahlatıcı, serinletici bir gıdadır. Hararetimizi söndürür. Gazoz harareti bastırsa da bu aldatıcıdır. Ağızda bıraktığı şeker tadı bir süre sonra tekrar içme arzumuzu doğurur. Gereksiz yere içmek zorunda kalırız.

- Ayrana katılan az tuz ile hem daha lezzetli hem de terleme ile kaybettiğimiz eksikliği karşılamış oluruz.

- Gazozda bulunan esans, boya ve diğer katkı maddelerinin birçok hastalığa sebep olduğu idda edilmektedir.

- Kolalar başta olmak üzere bazı gazozlara alışkanlık yapıcı maddelerin katıldığı bilinmektedir. Ayran ise sade tabii bir gıdadır.

Netice olarak diyebiliriz ki asırlardır milletimizin hararetini bastırmak için kana kana içtiği ayran, her yönden suni ve karışık olan gazozdan üstündür. Gazozun şekerli ve cezbedici bizi aldatmamalıdır.

Not: Burada kastettiğimiz ayran, köy usulü yayıkta yayılarak hazırlanan köpüğü üzerinde, tadı ekşimsi ayrandır. Sütü alınan hayvan ise çayırlarda otlayarak doğal yolla beslenendir. Yoksa suî yemlerle beslenen, hareket etmeden sütü alınan hayvandan elde edilmiş ayran kastedilmemektedir.

Sanayi kutu ayranlarına çeşitli katkı maddelerinin, zararlı kimyasalların, hattâ tatlı olsun diye glikoz ve fruktoz şuruplarının katıldığı bilinmektedir. Bu tip ayranlardan yeterli faydanın elde edilemeyeceği bellidir

25.06.2012 Bu yazi 7823 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri