Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sende mi MADO? Prof Dr Sefa Saygılı
Glikoz ve fruktoz şuruplarının zararlarını, bedenimiz için adeta bir zehir olduğunu defalarca belirttik. Bu şuruplar obeziteye, diyabete, karaciğer bozukluklarına, hipertansiyona, safra taşlarına, sindirim rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Hatta obezitenin en başta gelen sebebi durumundadırlar. Bu şurupların tüketimi arttıkça toplumda obezite oranı da aynı oranda artmaktadır.

Günde birkaç tane meyve yediğimizde aldığımız fruktoz bize zarar vermez. Ancak meyve suyu ve işlenmiş besinler (bisküvi, kraker, tüm hazır tatlılar, ketçap, soslar, poşetlenmiş unlu mamüller vs.)  yoluyla alınan yüksek miktardaki fruktoz yağ depolarımızı ciddi anlamda çoğaltır.  Ayrıca fruktoz tüketimi beynin tokluk hormonu olan leptin’le iletişimini sekteye uğrattığından iştah mekanizmasını bozar ve fazla yemek yemeye sebep olur. Yiyip yiyip de doymamanın bilimsel açıklaması budur.

Milyarlarca dolarlık diyet endüstrisinin bağırıp durduğu “yağ tüketimi şişmanlığın ana sebebidir” sözü gerçek değildir,  esas obeziteye sebep olan ana faktör giderek artan tüketimi ile fruktoz ve glikoz şuruplarıdır.

Evet marketlerde kilosu en fazla 7-8 liraya satılan hazır dondurmalara şeker şurubu katıldığını biliyor ve kullanmıyoruz. Ancak kilosu 31 lira olan ve kalitesiyle parmak ısırtan Mado’nun paket dondurmalarına şurup katılmasını kabullenemedik, oldukça yadırgadık.

Mado’nun bir zehir olan bu maddeleri ürünlerine katmasına itiraz ediyoruz. Mado böyle olmamalı lütfen insanımızın sağlığını bozan bu uygulamadan vazgeçmeye onları davet ediyoruz. Bu konudaki uyarılarımız devam edecektir.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
 • Arzu Bayri
  Sakkaroz&Glikoz ve %5 bal.=MARAŞ DONDURMA
  Sadece MADO mu? Kahramanmaraş tipi dondurmaların kimyasal, fiziksel ve duyusal özelliklerinin zirvede olduğunu iddia edenler sadece BAL kullanılarak yapıldığını da söyleyebilirler mi? Maraş dondurmalarında glikoz şurubu yoktur diyebiliyorlar mı? Bal oranı yüksek dondurmalar sarımsıdır. Glikoz şurubu kullanılan dondurmalarda isegörünüş daha parlak ve nettir. Dondurmalarda şekerin %50’si oranına kadar glikoz şurubu kullanılır. Bal % 5 kadar bile konmaz. Sakkaroz ve Mısır şuruplu MARAŞ dondurmalarınız da hayırlı olsun. NOT; Normal/Doğal/Sağlıklı dondurmalar hava sıcaklığına bağlı olarak 10-50 dakikada erirler. Glikoz şurubu kullanılarak yapılanlar ise diğerlerinden dasha geç erir. Sanayileşme adına sağlığımızı feda ediyoruz. DURMAK YOK YOLA TOPAL VE HASTA DEVAM!!
  14.06.2012 19:59:11
25.05.2012 Bu yazi 14932 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri