Son Dakika
Cumartesi, 23 Mart 2019 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Şekerleme yemeyen çocuk daha akıllı
İngiliz bilim insanları abur cuburun, çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilediği sonucuna vardı.

Çocukların zekası ve abur cubur yemesi arasında yeni bir bağlantı bulundu.

Bugüne kadar abur cuburun zararları, hep obeziteyle ilişkilendirilirdi. Ancak İngiliz bilim insanları abur cuburun, çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilediği sonucuna vardı. Uzmanlara göre, özellikle 0-2 yaş arasındaki çocuklar, şeker ve tuzdan uzak tutulmalı.

Bristol Üniversitesi'nin araştırmasına göre,  çocukların beyin gelişiminin tamamlandığı dönem olan 0-2 yaş arası fazla tüketilmesi zekayı olumsuz etkiliyor...

14 bin'e yakın çocuk üzerinde yapılan araştırmada küçük yaşlarda aşırı yağ, şeker ve tuz bulunan işlenmiş gıdaları tüketen çocukların zeka seviyesi, balık, sebze ve meyve yiyenlere oranla  daha düşük çıktı.
Çocuk sağlığı ve çocuk hastalıkları uzman Dr. Arzu Özgeneci Öngün, "Japonya'da yapılmış da çalışmalar var sabah kahvaltılarında ekmek mi pirinç mi verelim diye ekmek verilen grupta zekaların daha düşük olduğunu kanıtlamışlar..." diyor...

Uzmanlara göre ebeveynler 0-2 yaş arası çocuklar şekerden uzak tutmalı...
Öngün: "Demirden zengin gıdalar yumurta, bulgur, kırmızı et ve de pekmez diyebilirim annenin bir sabah kahvaltısında reçel yerine pekmez tercih etmesi hem okuluna hem zeka gelişimine hem de davranışına yararlı olacaktır..."

ntv

17.02.2011 00:34:00 Bu haber 4579 defa okundu
Şekerleme yemeyen çocuk daha akıllı
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri