Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Şekeri öldüren Kemalizm’in rafine şeker ağıtı - 3 Kemal Özer
Soruyorlar ‘rafine şekere karşısınız da NBŞ'ye neden itiraz etmiyorsunuz' diye. Peşin hükümlülük ve mazi konusunda cehaletten başka bir şeye işaret etmez bu lüzumsuz soru.

Rafine şekere karşı olan bir kişi, insanlığının baş belalarından NBŞ ve Asesülfam k. (E950), aspartam (E951), siklamat (E952), izolmat (E953), sakkarin (E954), suklaroz (E955), taumatin (E957), neohesperidin (E959), neotame (E961), aspartam-asesülfam (E962), maltitol (E965), laktitol (E966), ksilitol (E967), eritritol (E968), kuillaya (E999) gibi tatlandırıcılara karşı olmaz mı?

Ya kafaları basmıyor, ya da iyi niyetli değiller

NBŞ belası hakkında onlarca yazımız var. 'Şeytan Ye Diyor' ve ‘İyi Gıda Kötü Gıda'kitaplarımızda detaylarını anlattık. ‘Yediklerimizin İçinde N(E) Var?' isimli eserde ise endüstrinin kimya terörü hakkında kimsenin yazmaya cesaret edemediklerini yazdık.

Bakanlar kurulunun her NBŞ kota artışına itiraz ettik. İtirazlarımız çok sayıda gazeteye manşet oldu.

NBŞ'nin yaralı bir şey olduğunu söylemeye yeltenen kişi ile dahi işimiz olmaz.

Ülkemizdeki NBŞ üreticilerinden biri FETÖ'den yargılanıyor.

En büyük üreticisi PNS Pendik Nişasta Sanayi A.Ş.

Şirket Türkiye'nin en büyük bisküvicisi ile beraber, Belçikalı Cerestar firması ile ortaklığı ile 1996'da nişasta, glikoz, fruktoz ve maltoz üretmek üzere kurulmuş. Cargill firması 2002 yılında Cerestar'ı satın alınca, otomatik PNS'ninde yüzde ellisinin sahibi olur.

Cargill'e vuranlar, diğer ortak söz konusu olunca sus pus oluyorlar. Neden acaba?

Bursa'daki tesis ise sadece ABD merkezli gıda devi Cargill'e ait.

Şirket 1865 yılında William Cargill tarafından kurulur. Bugün dünyanın en büyük özel gıda ve ziraat şirketlerinden biri olan firma, Cargill ve MacMillan ailelerinin sekiz üyesinin elindeymiş. CEO'su geçmişte George W. Bush ile birlikte çalışmış Warren R. Staley adlı kişi.

Genetiği değiştirilmiş tohumların en büyük üreticilerinden biri olan Cargill, ABD ziraatının neredeyse yüzde 25-30'unun tek başına yapıyor. Sektör ise tümüyle tekelinde. Sığır üretiminde de dünya lideri.  100 milyar dolardan fazla ciroya sahip. NBŞ üretiminde de lider. Dolayısıyla dünya gıda sektörünün en büyük lobicilerinden ve ülkeleri dahi etkisi altına alma gücüne sahip

NBŞ meselesi konusunda bir zamanlar Yiğit Bulut çok sayıda program yaptı. Bu yüzden de çalıştığı kanaldan ayrılmak zorunda kalmıştı. Bulut, şimdi etkili ve yetkili bir makamda. Yapması gerekenleri yapıyor olmalıdır.

Türkiye'nin bırakın NBŞ kotasını artırmasını, NBŞ'yi sağlık için tehlikeli madde ilan edilmesinden yanayız.

Bu milletin sesini yükseltmesine ve NBŞ'li ve rafine şekerli ürünlerden uzak durmasına da bağlı.

Ayrıca bu kota meselesinin hiçbir kıymeti harbiyesi de yok. Zira denetleyemediğiniz müddetçe sıfır bile olsa kullanılır. Yüzde bir dersiniz yüzde 10 üretir satar. Yapılamayacak şeyler mi?

Milleti anlamakta zorlanıyorum, zararlı bir şeyin, yüzde 1 olması ile yüzde 50 olması arasında ne fark var? Yüzde bir olunca caiz mi oluyor?

Haram olan alkolden bir yudum içince sorun yok, demlenince mi sorun oluyor?

Meseleleri bütünlüklü düşünmeyi öğrenmek zorundayız.

Pek çok kişi yazımın ilk bölümünden sonra bu fakiri NBŞ'ci, hükümet yalakası, makam mevki karşılığı satılmış bir kişi ilan etmiş. Kişi karşısındakini kendisi gibi bilirmiş.

Ne yazarsan yaz, ne söylersen söyle, kişi kapasitesi kadar anlar.

Mevzu tam izah edilsin diye uzun yazıyoruz, “uzun yazıyorsun okuyamıyoruz” diye eleştiriyorlar. Kısa yazıp, konuya yarın devam edeceğiz diyoruz, saldırıya geçiyorlar.

Bu hal, İHL'ndeki Arapça dersimizdeki bir parçayı hatırlattı.

Adamın biri merkebine binmiş, oğlu ise yürüyormuş. Karşılaştıkları insanlar “ne acımasız adam, kendisi binmiş, küçücük çocuğu yürütüyor!”

Adam oğlunu da bindirmiş. Bu kez karşılaştıkları kişiler “ne merhametsiz insan bunlar, bir hayvana iki kişi biner mi?”

Adam inmiş oğlunu bindirmiş, bu kez de “ne saygısız çocuk, yaşlı babası yürürken kendisi merkebe binmiş!”

Bunun üzerine çocuk da inmiş, karşılaştıkları insanlar “bunlar ne ahmak, kendileri yürüyor, hayvan da boş gidiyor” demişler.

Kimseye kendimizi beğendirmek gibi bir derdimiz yok. Ne kadar çok kişi eleştirirse, ne kadar doğru yolda olduğumuzu anlarız. Çünkü doğru olanın destekçisi pek olmaz. O yapayalnızdır.

Konuya devam edeceğiz inşaallah

09.03.2018 Bu yazi 7415 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri