Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
tavuk Etiketli İçerikler

Mehdi Eker, AHaber kanalında katılığı bir programda milletin "tavuk" dediği şeylerin "tavuk değil piliç" olduğunu söylemişti. Bu doğruydu çünkü kendileri kuş gribi masalında milletin tavuklarını gazlarla boğup imha ederek yok etti. Onların yerini de ROSS, Cobb, Hubbard marka Amerikan ve Fransız 'pi'li'ç'leri aldı. Bu yetmezmiş gibi az sayıda yerli ırkın piyasa da satışı yasaklandı. Sadece tavuğun değil yumurtanında... Buna rağmen piyasada gezinen tavuk ve yumurtası ya da organik adıyla satılanları görünce gülmekten değil ağlamaktan kırılıyoruz.

1957, 1978 ve 2005 yılları arasında yetiştirilen 3 tavuğun ağırlıklarının farklı çıkması görenleri şaşırttı.

Angela Davis adlı Amerikalı aktivistin Counterpunch sitesinde yayınlanan yazısında, insan ve hayvanların kurtuluşununun birbirine bağlı olduğunu haykırıyor.

Daha fazla "et" üretmek için hayvanlara her türlü işkenceyi yapmaktan geri durmayan modern, liberal ve kapitalist insanın şimdi de kırmızı etten sonra tavuklara da su enjekte ettikleri ortaya çıktı. keşke bu sözde etlere ekledikleri şey sadece su olsaydı. Ama ne yazık ki değil.

Almanya'da yapılan laboratuar incelemesinde endüstriyel tavukların neredeyse tümünün bakteri içerdiğini ortaya çıktı. Asıl tehlikenin ise bu bakterilerin tümünün antibiyotiğe karşı dirençli olmalarıydı. Yapılan açıklamada tavuklardaki bakteriler özellikle kronik hastalar için büyük risk oluşturduğu ifade edildi. Şimdi Almanların bu içtenlikli çalışmasına karşı Tarım Bakanlığı çok geçmeden şu aklımayı yayınlar: "Tavuklar temizdir gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz." Çünkü aksi durumda 1 ABD'li civciv ve 19 piliç üreten firmanın tekelindeki tavuk sektörü zarar görür. İnsan mı, ondan yedekte 76 milyon kadar var. Yeter ki 20 işletme zarar görmesin.

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaptığı araştırmaya göre çiftlik hayvanlarını kilo alsınlar diye antibiyotikle beslemek, çocuklarda obeziteyi tetikliyor.

Banvit firmasının Adıyaman temsilcisi bozuk tavuk satmaktan mahkûm oldu. Kahta Asliye Ceza Mahkemesi, Banvit’in Adıyaman temsilcisi Ramazan Bolgaz’a bozuk gıda ürünü satmaktan 1 yıl 5 gün hapis cezası verdi.

19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr. Musa Sarıca; "Türkiye'de damızlık yumurta tavukçuluğunda yüzde 99, et tavukçuluğunda ise yüzde 100'lük oranın yurt dışından temin edilmektedir" dedi.

Balla başlayıp, tavuk, süt ve et ürünleriyle devam eden gıda teröristleri, şimdi de yumurtaya dadandı. Sağlıksız ortamda yetişen tavukların yumurtaları hastalık saçıyor

Hastalandığınızda bir türlü iyi olamıyorsanız dikkat! Kanada'da yapılan bir araştırma kadınlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarının sebebinin tavuklar olabileceğini ve bazı hayvanlara verilen antibiyotiklerin iyileşme sürecini zorlaştırdığını ortaya koydu.

Kanada'da yapılan bir araştırma kadınlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarının sebebinin tavuklar olabileceğini ve bazı hayvanlara verilen antibiyotiklerin iyileşme sürecini zorlaştırdığını ortaya koydu.

Sözde "bal" reklamları eranlarda arzı endam ederken polis yaptığı bir operasyonda 18,5 ton sahte bal ele geçirdi.geçirildi.

Üç yıldan beri hayvancılık denilince kırmızı eti, sütü, ithal kurbanlıkları, angusu, et ve canlı hayvan ithalatını konuşuyoruz. Beyaz et daha geniş anlamıyla kanatlı sektöründeki gelişmeler ise yeterince gündeme gelmiyor.

Ucuz olması nedeniyle tüketimi giderek artan tavuk dönerde, maliyeti düşürmek amacıyla içine karıştırılan deri, sakatat gibi ürünlere son olarak inek memesi de eklendi.

Almanya'da, yumurta ve beyaz ette gıda skandalına neden olan Harles&Jenzsch firmasına baskın yapılarak, firma didik didik arandı. Firmanın 25 yem üretim firmasına, kanserojen "dioksin" maddesi içeren ve aslen kağıt üretimi için kullanılan toplam 3 bin ton yağ asidi sattığı tespit edildi.

Güney Afrika Komünist Partisi'nin lideri Blade Nzimande, tavuk üreticilerini ırkçılık yapmakla suçladı.

Milyonlarca vicciv nasıl katlediliyor. Katiller kim ve bunu ne için yapıyorlar?

Mesele ne yediğimiz değil. Asıl mesele; neleri dillendirmeye ve neleri bilmeye iznimiz olduğu. Risk altında olan yalnızca sağlığımız değil. Şirketler çiftçilerin konuşmasını ve bu hikâyenin anlatılmasını da istemez.

Alternatif İklim Zirvesi'nde konuşan Bolivya lideri Morales, "Tavukları kadın hormonuyla dolduruyorlar. Tavuk yiyen erkekler sorunlar yaşıyor" dedi.

İslam Kalkınma Teşkilatı (İKÖ) bünyesinde çalışmaları yürütülen ''Helal Gıda Standardı''nı hazırlıkları devam ediyor. Standart taslağına göre, tavuk dahil her bir hayvanın kesimi sırasında ''Bismillahi Allahu Ekber'' denmesi gerektinin belirtilmesinin yanısıra GDO'lu ürünler helal değil denildi.

Tavuk yemlerine içinde birçok hastalık barındıran kanların yanısıra, hayvansal mezbaha atıkları, ölü tavuklar, GDO'lu bitkilerin yanısıra antibiyotikler ekleniyor. Bu nedenle de yumurta ve tavuk eti tüketenleri büyük tehlikeler bekliyor. Otcul oldukları halde kendi cinsleri ve hayvansal gıdalarla beslenerek yamyamlaştırılan tavuklar, aynı zamanda birer antibiyotik deposuna dönüştürüldükleri için insan sağlığını tehdit ediyor!

Hazır tavuk yemekleriyle birlikte buzlanmış olarak ve taze olarak satılan tavukların içinden cam parçaları çıkması üzerine, bazı restoranlar tavuklu ürün satışlarını durdurdu.

Kuş gribine ne oldu? Köy tavukçuluğu öldürülünce "kuş gribi" de mi öldü? Köylü ya da kenar mahallelerde kendi tavuğu ve dolayısıyla kendi yumurtasını yetiştiremesinden kimler neden rahatsız olur?

Avustralya ve Yeni Zelanda ile birlikte Brezilya, küresel “sözde helal ürünler” pazarında, dünyanın en büyük et ve işlenmiş et ürünleri ihracatçılarından biridir.


Tavuk, Allah (c.c.)'ün kullarına sayısız ikramlarından biri. O üremesi, büyüme ve beslemesi kolay bir canlı. Et ve yumurtasıyla da bir besin ve şifa kaynağı. Gelen rivayetlerden, Hz Peygamber (s.a.v.)'in de tavuk ve yumurta yediğini anlıyoruz.

Köy tavuğunun Avrupalısı nasıl olurmuş? Nasıl yetiştirilirmiş? Coğrafi işaret ile tavuğun menşei, köy tavuğu nasıl belgelenir ve denetlenirmiş? Görmek için Avrupa’da ve Türkiye’de coğrafi işaretli ürünleri pazarlayan M. T. M. Genel Müdürü Kubilay Özerkan ile Türkiye’de “Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Ağı”nın Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu’nun peşine takılarak Fransa’da Lyon şehrine 70 kilometre uzaklıktaki Bourg-en Bresse’de tavuk çiftliklerini gezdim.

HALK arasında “Sağlıklı olmak için artık tavuk da yememek lazım... Nerede o eski tavuklar?” söylentilerine bir ışık tutmak için Alberta Üniversitesi bilim insanları ilginç bir araştırma gerçekleştirmişler.

Bu yılın soykırım aracı EBOLA… Sık aralıklarla karşı karşıya kaldığımız bu salgınlarda neyin nesi? İddia edildiği gibi ‘gerçek’ bir salgınla mı karşı karşıyayız, yoksa işin içinde başka oyunlar mı var?

Tavuk, hindi, ördekler ve benzeri küçükbaş hayvanların sağlıklı etine sahip olabilmek için kesilmesi ve kanlarının akıtılması gerekir.

‘Helâl sertifika’ yarışına geçtiğimiz yıl TSE’de katılmıştı. Her ne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı yüksek sesle dile getirmese de, bu yarışta TSE’nin partneri. TSE’nin girişimi kimilerince olumlu karşılansa da ciddi eleştiriler de almıyor değil. Peki, bu eleştiriler haklı mı, yoksa haksız mı? TSE’nin 2005’de ‘helal sertifika’ girişimini ilk eleştirenlerden biri olarak acaba haksızlık mı etmiştik, yoksa eleştirilerimiz isabetlimiydi? Bunun takdiri elbette kamuoyunun. Fakat gelinen noktanın kaygı verici olduğunu belirtmekte yarar var.

Tavuk kurban olmaz da, koyun, keçi sığır kurban olur mu? Kur’an’a soracak olursak, hiçbirinden olmaz. Çünkü, Allah c.c. helal hayvanların yenilmesini bazı şartlara bağlamış.

Birtakım vicdansızlar halka evcil domuz eti, yaban domuzu eti, eşek eti yediriyorlar. Müslümanlara domuz, eşek eti yedirilirken ulemanın, sorumluların susması caiz midir?.. Haksızlık karşısında susulur mu? Diyanet İşleri Başkanlığımız ülke çapında helal gıda, helal et ve tavuk konusunda söz sahibi olmalıdır.”

Sık sık 'neden tavuk yemiyorsunuz?’ sualine muhatap olanlardan biri olarak, gerekçelerimizi izaha gayret edelim.

Sabah Gazetesi Pazar eki yazarı Ahmet Örs, "Genlerle oyun olmaz" makalesinde genetik mühendisliğin olumsuz etkilerini anlatıyor...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri