Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
sağlık Etiketli İçerikler

Size birazdan herkesi aşılamaya çalışan, üstelik virüsü tüm dünyaya yayıp, sonra yaslanıp sırıtarak dünya ile alay eden Çin’den üretilmemiş ve onay almamış aşı bağlantısı yapan Sağlık Bakanlığı bürokrasisinin ciddiyetini ortaya koyan bazı belgeler neşredeceğiz.

ya da sağlıkta bazı kandırmacaların muhtasar anatomofizyolojisi. İşte Dr Ahmet Özdemir'in makalesi

Sağlık Bakanlığı'nın yanlışlarını ortaya koyan uygulamaları eleştirenlere karşı yasak getirilmeye çalışılıyor. İlaç endüstrisinin isteklerini yerine getirmek için var gücüyle çalışan, Sağlık Bakanlığı, 'ekran sertifikası' adını verdiği sansür girişimi alay konusu oldu. Bakanlığın, Stalin dönemi uygulamalarını hatırlatan girişimi, bilim yalanlarına maske yapan firma ve sektör çalışanları arasında ise sevince yol açtığı sanılıyor. Batıl saplantıları yüzünden "iyi" ve "doğru"yu görmekten aciz olan Bakanlığın başında hastane işleten bir zat bulunuyor. İşte bugün medyada yer alan yeni engizisyona dair haber:

Dünyanın en sağlıksız insanları zenginler. Satılık hastalıklar yüzünden 47 trilyon dolar gerekiyor. Bu para bulunsa da sağlıklı kalmak güç...

Sağlık Bakanlığı, insanlığın ilk gününden bu yana bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen bitkilere bile akıl almaz bir şekilde savaş açtı. Bakanlığın at kestanesinden sarımsağa kırmızı biberden sinamekiye kadar bir çok bitkiyi yasaklamak istemesi "küresel ilaç mafyasının isteklerine boyun eğiyor" yorumlarına yol açtı.

Sağlık Bakanlığı’nın 'Anne sütü bankası' kurma girişimini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Sağlık Bakanlığı bu ülkenin Müslüman olduğunu unutmuş olmalı. Aksi halde böyle saçma ve riskli girişimi aklından bile geçiremezdi” dedi.

Türkiye sağlık harcamalarında dünya lideri olmak üzere. Son veriler sağlıksızlığın en büyük göstergesi. SAGEM'in verilerine göre, 1999'da 4,9 milyar olan toplam sağlık harcaması, 2011'de 76 milyara çıktı. İşte ürküten 11 yılda 4,9 milyardan 76 milyara çıkan fatura ve korkunç halimiz...

Her türlü ahlak ve vicdandan yoksun olan emperalist ve kapitalist sömürgeciler, Afrikalıları bu kez de fason ilaçla soymuşlar.

Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer'in yeni kitabı MÜSLÜMAN'IN DİYETİ çıktı. Deccal Tabakta ve Şeytan Ye Diyor eserlerinden sonra çok ilginç bir esere daha imza atan Kemal Özer, kitabın bir nevi 'Taamün Nebevî' olduğunu belirtiyor.

Milletvekillerinin emekli maaşlarıyla ilgili düzenleme, geçtiğimiz ayların önemli gündem maddesiydi. Yapılan düzenlemeyle, sosyal güvenlik reformunun vekiller üzerindeki olumsuz etkisi giderilmiş oldu. Yani reformun yükü vatandaşın üzerinde kaldı. Tabii sosyal güvenlik denince işin emeklilik boyutu olduğu gibi bir de sağlık sigortası boyutu var.

Son günlerde artan gıda sorunu ile ilgili gıda üreticilerinin kendilerini 'aklamak' amacıyla kurduğu dernek ile Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin karıştırıldığı görülmektedir.

Ekmek, Anadolu insanın temel besin maddesi. Oysa günümüzün sağlıklı gıdası olması beklenen ekmek, ne yazık ki en sağlıksız gıda maddelerinden biri durumunda. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, hazırladığı "EKMEKLERE SAĞLIĞA ZARARLIDIR” ibaresisinin eklenmesini önerdi. İşte ayrıntılar...

Sonunda Dünya Sağlık Örgütü'de Amerika'ya isyan etti. Dünya Sağlık Örgütü Bush ve Rumsfelt'in tezgahladığı kuş gribi ile ilgili beklenmeyen bir açıklama yaptı. ABD'nin ürettiği biyolojik silahla ilgili endişelerini dile getirdi.

Özellikle meme ve kolon kanserindeki artışları beslenme düzeni ve yaşam şekline bağlayan kanser uzmanları, “Amerikan mutfağı moda oldu! Böylelikle kanserlerimiz de batılı… Kendi mutfağımıza dönelim. Akdeniz mutfağı bizi kanserlerden korur” diyor.

Birçok kişide sakız çiğneme alışkanlığı var. Eski sakızlar faydalı idi ama yeni nesil sakızlar böyle mi acaba? İçlerinde bulunan birçok kimyasal madde sağlığımız için ne kadar tehlikeli. Yoksa zehir mi çiğniyoruz. Bültenimizin bu sayısında eski bir sakızsever olan Ata Kemal Şahin’in yeni nesil sakızların zararlarını anlatacak.

Amerika’da yaptıkları araştırmalarda ürettikleri ilacın yararlı olduğuna dair herhangi bir onay almayan dev ilaç şirketlerinin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede insanlar üzerinde deney yaptıkları ve Türkiye’de bu deneylerde 893 Türk’ün öldüğünü bildirildi.

Kola ve benzeri gazlı içecek içen ergenlerin bunları içmeyen yaşıtlarına göre daha kavgacı olduğu ve onlardan daha çok silah taşıdığı ortaya çıktı.

Gazze Osmanlı idaresindeyken doğan 115 yaşında olmasına rağmen çok sağlıklı olana Alemiya Hamoda'ya 'Türkiye' deyince akan sular duruyor. İşte Alemiya nineden tavsiyeler...

Aşırı kilo sorunu konusunda çözüm aramayanlar, obezite nedeniyle sağlıklarına yönelen riskleri ikiye, hatta üçe katlayabiliyor.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında, okul kantin işletmecileri ve 16 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren yeni bir uygulamayı devreye sokuyor.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin Kahta'nın içme suyu ile ilgili açıklaması Ankarayı karıştırdı. Milletvekilleri ve Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçiren açıklamanın yankıları sürüyor.

Öksürük, nezle ya da soğuk algınlığından muzdaripseniz göğüs tıkanıklığı sırada bekleyen rahatsızlık demektir. Göğüs tıkanması nefes almayı zorlaştırır. Tıkanıklığın sebebi akciğerlerde toplanan fazla miktarda mukustur. Mukus dolan akciğerler, bakterilerin üremesine de uygun ortam hazırlar. Akciğerde üreyen bakteriler ise hastada daha ciddi enfeksiyonlara ve rahatsızlanmalara yol açar. Göğüs tıkanmaları kişiyi son derece rahatsız edebilir, uyku düzenini bozabilir.

"Tıp bilimi tıp olmaktan çıkmış, endüstrileşmiş ve bir kazanç alanı haline gelmiş durumda. O nedenle de bu alanın yöneticileri var ama bu yöneticiler de ne yazık ki doktorlar değil. Doktorlar bunu kendilerinin yönettiklerini zannediyorlar ama alakası yok. Tıp bilimini teşhis ve tedavi endüstrisi yönetiyor. Teşhis ve tedavi et para kazan. Parayı veren düdüğü çalıyor" Prof Osman Müftüoğlu öyle bir cümle söyledi ki, o cümle hedefi tam on ikiden vuran sözdü. Peki neydi o cümle ?

Geçtiğimiz aylarda Sidney Üniversitesi Kamu Sağlığı bölümünden Prof. Dr. Simon Chapman’ın araştırmalarında sigara filtrelerindeki domuz kanı kullanıldığını ispatlamıştı.

Mesele ne yediğimiz değil. Asıl mesele; neleri dillendirmeye ve neleri bilmeye iznimiz olduğu. Risk altında olan yalnızca sağlığımız değil. Şirketler çiftçilerin konuşmasını ve bu hikâyenin anlatılmasını da istemez.

Erzurum'da içme suyunda zehirli fenol maddesi bulunduğu açıklayan Yrd. Doç. Dr. Nuhi Demircioğlu'na üniversitesi maaş kesim cezası vermiş, belediye ise tazminat davası açmıştı. Mahkeme ders verdi: Davalı duyarlı bilim adamı olarak kamuoyunu uyarmıştır ve haklıdır.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer'in geçtiğimiz ay 'Durdurulamazsa neler olacak?' başlıklı yazısında gündeme taşıdığı ilaç skandalı gerçek oldu. Türkiye'de 140 bin lira tutan ilaç Hindistan’da beş yüz dolar... İşte ayrıntılar.

Bir çocuğun ellerinde 15, ayaklarında 16 parmak var. Bu durum kimi çevreleri hayrete düşürüyor. Fakat bu çevreler bunun nedenleri üzerinde düşünmüyor. Bunun nedeni sakın bilim adına bize sundukları gıda ve ilaçlar olmasın...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kendilerini diğer ülkeler gibi yapmadıklarını teslim alınmayan aşıları almama haklarını olduğunu belirtmişti. Ancak Gerçek böyle değilmiş...

"Domuz gribi salgını dünya çapındaki panikten faydalanmak isteyen ilaç firmalarının başlattığı sahte bir salgın.” Bu iddia Avrupa Konseyi Sağlık Birimi Şefi Wolfgand Wogard'a ait.

Genetiği Değiştirilmiş ürünlerin ((GDO) solunum bozukluğu, ciltte kızarıklıklar, nezle, göz nezlesi, baş ağrısı gibi alerjik tepkilere neden olduğu bildirildi.

Diğer kimyasallarla kombine olarak plastik yapımında uzun yıllardır kullanılan Bisfenol A (BPA) maddesinin bağırsaklardaki olumsuz etkisi bilimsel olarak kanıtlandı.

Tartışmalara yol açan GDO'lu ürünlerin olumsuz etkileri tartışılmaya devam ediyor. Peki GDO'lu ürünlerin muhtemel etkileri nelerdir ve ne kadar sürede etkiler? İşte çarpıcı açıklamalar:

Son yılların en popüler konularından biri de deli dana, kene, kuş gribi ve domuz gribi medyatik hastalıklar. Bunlara medyatik hastalıklar diyoruz çünkü çok daha tehlikeli ve öldürücü hastalık türleri hemen hiç gündeme gelmezken daha ilk vak’a ortaya çıkar çıkmaz, Dünya Sağlık Örgütü yönetiminin “6 ayda dünya 2 milyar insan bu hastalığa yakalanacak 100 milyon insan ölecek” şeklindeki kehanet cümlesi birden bu hastalığı dünyanın gir numaralı gündem maddesi haline getirdi.

Hastaların okumakta ve anlamakta zorlandığı ilaç prospektüslerinin yerini artık 'kullanma talimatı' alıyor. Peki 'Kullanma talimatı'nda ne gibi bilgiler yer alacak?

Hastane ölümlerinin beşte birinin doktor hatalarından kaynakladığı ve sezeyanların yüzde 90'ı diğer ameliyatların en az yüzde 20'sinin gereksiz olduğu bir sektöre adım atan ve Tıp Fakültesi'ni bitiririr bitirmez ve boynuna 'doktor tabelası' asılan genç doktoru isyan ettiren nedenler:

Yedi,den yetmişse herkesin sahip olduğu ve çoğu kimsenin pantolon cebinde taşıdığı cep cep telefonları spermlerin canlılık ve hareket kabiliyetinde ciddi olumsuz etki yaptığı ve kısırlaştırıcı bir etkiye sahip olduğu isbatlandı.

Prof. Dr. Cengiz Kuday: "Bel ameliyatları bazen çözüm değil sorun olabiliyor. Biz buna 'Başarısız bel ameliyatı sendromu' deriz. Her fıtık ameliyat edilmez"

Her yıl binlerce kişi, bu hatalar yüzünden hayatını kaybediyor. Doktor hataları nedeniyle ölenlerin sayısı; otomobil kazası, göğüs kanseri ve AIDS ölümlerinden daha fazla.

Dünyanın en çok tüketilen ve en tartışmalı ilacı olan Asprin'i eleştirenler haklı çıktı. Yararlı diye her gün içilen Asprin'in sağlıklı insanlarda tehlikeli olabileceği bilimsel olarak isbatlandı.

Sayıları hızla artan özel hastaneler, doğumların büyük bölümünü sezaryenle yaptırarak devletten daha fazla para alıyor. Bazı özel hastanelerde sezaryenle doğum oranı yüzde 100...

Prof. Ahmet Rasim Küçükusta "Domuz gribi aşısından 20 milyon doz sipariş edildi" dedi. Küçükusta, Türkiye'nin sipariş ettiği domuz gribi aşılarıyla ilgili şok iddia iddialarda bulundu.

Cevizin faydaları saymakla bitmiyor... Kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyan doymamış yağ asitlerini yüksek düzeyde içeren cevizin, kolesterol birikimini ve damar sertliğini önleyici etkisi olduğu biliniyor.

Kanserden korudupu, damarları açtığı ve kalbi koruduğu belirtilen zeytinyağının bütün bunların yanısıra ömrün uzatığı belirtiliyor. İşte bilinmeyen yönleri ile zeytinyağı.

GDO'lu ürünlerin kontrolsüz dolaştığı Türkiye, Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı ile bu misket bombalarını meşrulaştıracak. Ülkemizde GDO'lu ürünler nedeniyle "parmak çocuk" vakaları gibi yeni sorunlarla karşı karşıya... Peki, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünler Türkiye'de yaygın olarak nelerde var?

Son yıllarda bir beyaz duşmanlığıdır gidiyor. Kimi aklı evveller "3 beyazdan sakının" derken karşı cephe "hayır hayır 3 beyazdan değil Prof Beyaz'dan sakının" diyor. Mizah bir yana undan değil ama beyazlatılmış undan sakınmalı ama tuzsuz ve şekersiz bir yaşam mümkün mü? Bedenimizde tuz olmasaydı hiçbir şeyi düşünemeyeceğimizi biliyor muydunuz?

Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Kaynaş, üzüm çekirdeğinin içerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin kanser oluşumunu önlediğini söyledi. Kaynaş, ayrıca üzüm çekirdeğinin kalp damar ve şeker hastalarına şifa olduğunu, bu nedenle bu meyvenin çekirdeğiyle birlikte tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Yaz nedeniyle vücudun su ihtiyacında arış meydana gelir. Özellikle az su tüketenleri uyaran Prof. Dr. Taner Çamsarı, “idrar koyu renkliyse vücudun suya ihtiyacı vardır ve su takviyesi yapılmalıdır. İdrar açık renkliyse vücudun su takviyesine ihtiyacı yok demektir̶" dedi.

Biri için sadece bir ma l kazanç olan endsütriyel ürünler bizim için sağlıksızlık demek. Birileri için varlık nedeni olan şeyler toplum için ölüm demek. Fazla söze gerek yok. Duyarlı bir insan tarafındna hazirlanmış kısa bir özet:

Herkes öteledi, biz GDO'ya başlıyoruz. Hükümetin genetiği değiştirilmiş gıda üretimine kapı aralaması, tartışma başlattı. "Risk yok sıkı denetim olacak" diyen Tarım Bakanı kimin sözcülüğünü yapıyor?

ABD, domuz gribine karşı, kendi sınırlarındaki girişleri kontrol ederken, virüs taşıdığını tespit ettiği kişilerin seyahatine izin veriyor ve Türk yetkilileri bilgilendirmiyor.

Öldü denen sağ bebek "reçel kutusu"nda.. Ey sistem yetiştirdiğin insan tipi ile iftihar ediyo musun? Hayalet değilsen cevap ver!

Bilim adamları, Afrika'da Ebola virüsü gibi kanamalı ve öldürücü yeni bir virüs keşfederek, bu virüse "Lujo" adını verdi.

Hacamat İslam ülkelerinde çok yaygın. Ama Çin'den Almanya'ya, Malezya'dan Kanada Arap dünyasından Avustralya'ya kadar bütün dünyada kullanılan alternatif bir tedavi yöntemi... İşte hacamatla ilgili tüm merak edilenler.

Bir hasta hiç muayene olmadan 100 defa ameliyata edilebilir mi? Bu haber Türkiye’den bir haber ise elbette edilebilir. Bu tür işler yüksek zekâ ürünü işleri başarabilmek için üniversite bitirmek mi gerekir?

Liimon, salgın hastalıklara, cilt bakımında, zehirlenmelerde, ağız kokularının giderilmesinde, leke çıkarmada, saç bakımında mıhteşem bir iksirdir. İbn-i Sina'dan Limon reçeteleri

32 ülkeden 2380 kişinin katılımıyla 27 Nisan - 01 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen 12. Dünya Halk Sağlığı Kongresi’nin sonuç bildirisinde "sağlık en önemli insan hakkıdır" denildi.

Ömrünüz yeterse 10 yıl sonra dişimizi tedavi ettirebileceksiniz. Diş hastanelerinde tedavi olmak isteyenler 10 yıl beklemek zorunda...

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)'nde yapılan araştırmada, içme sularındaki yüksek dozlu flor elementinin üreme sistemini ciddi tahrip ettiği belirlendi.

Geçtiğimiz hafta TBMM ve Tübitak üyelerinin ABD'de ikna odasına alınması büyük tepki toplamıştı. TBMM üyeleri ve ABD'ye GDO ve tohum gezisine giderken İskoçya Hükümeti GDO karşıtı olduğunu açıkladı.

Başlıktaki ifadeler aynı zamanda bir hastanenin de sahibi olan bir doktora ait. "Öyle bir düzen var ki herkes devleti dolandırıyor" diyen doktor, nasıl dolandırıldığını açıklıyor.

Müslüman bir ülkede domuz tartışmasının hiç bitmemiş olması oldukça manidardır. Domuz ürünlerinin diş fırcalarına kadar girmesi Müslüman tüketicileri tedirgin ediyor. İşte çözüm: Diş fırçası yerine misvak kullanın. Çünkü misvak...

Bugün gelişmiş ülkelerde olan ama henüz hiçbir İslam ülkesinde olmayan, Abdulhamid döneminde varolduğu bilinen "Hastane Gemileri"nin fotoğrafları ortaya çıktı.

Ceviz yemek kanser olma riskini azalttığı tespit edildi. Özellikle kadınların ceviz yiyerek meme kanseri riskini azaltabileceklerini bildirdiler.

Günümüzde tıbbî teknolojinin hızla ilerlemesine rağmen kronik hastalıklar da aynı ölçüde belki de daha fazla artıyor. Peki neden?

Kanser, dünyadaki ölümlerin yüzde 12,5`ini oluştururken dünyada her yıl 160 bin çocuk kansere yakalanıyor. İşte dünyadan kanser rakamları ve kanserin muhtemel nedenleri:

Türkiye;de nüfusun yüzde 47,2'si fazla kilolu veya obez. Erkeklerde fazla kilolu veya obez olanların oranı yüzde 49,2 iken kadınlarda bu oran yüzde 45,2 olarak belirlendi.

Tıbbu’n Nebevî Hz Peygamber s.a.v.’in sağlık ve tıpla ilgili verdiği bilgiler ve tavsiyelerdir. Bu tavsiye ve bilgiler birer tedavi aracıdır ve tıbbın en pratik ve yararlı metotları olduğu gibi, ilacın en ektilisi ve en üstünü, tedavi yöntemlerinin en gelişmişi ve de kapsamlısıdır.

Süt içmek için çok nedeniniz var. Süt akıllı gazlı içecekler ise akılsızlar için üretilen bir içecek. Süt için ama UTH ve pastorize değil. Sütçünüzden alıp kaynatın ve afiyetle için...

Birileri için zevk olan 'kot giymek' başkaları için ölüm demek. 34 yaşındaki Erhan Kaya ile birlikte ölen kot işçisi sayısı 40’a yükseldi!

Farkında olmadan evlerimizde ne tür kimyasal tehlikelerle iç içe olduğumuzu biliyor musunuz? İşte araştırmacıların "tehlikeli" dediği kimyasallardan korunmanın yolları...

'Deşifre' adlı televizyon programına itiraflada bulunan bir üretici hazır yoğurtlar da yapılan hileleri bir bir anlatmış. İşte o itiraflar:

Bilim adamları, inananlarla inanmayanların beyinleri arasında bariz farklar olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre inananlar, daha az hata yapıp daha az strese kapılıyor.

Geç saatlere dek uykusuz kalmak bir süre sonra kişide bellek sorunlarının oluşmasına yol açıyor. Peki güçlü bir bellek için ne kadar uyumalı? İşte uzman görüşü...

İngiltere'de karaciğer nakli yapılan hastaların yüzde 25'inin alkolikler olduğunun ortaya çıkması tartışmalara yol açtı. Alışkanlıklarından vazgeçmedikçe kalp ameliyatı başta olmak üzere hiçbir ameliyata alınmayacaklar.

Birçok ülkede insanların hayatını karartan ve sonunda yasaklanan GDO, Türkiye'de Biyogüvenlik Yasa Tasarısı ile gündeme geliyor! Peki dünyada bu yasayı ilk kim çıkardı? Hükümetler nasıl soykırım suçu işliyor?

Avrupa Komisyonu ilaç firmalarını, ucuz ilaçların Avrupa Birliği'ne girişini engellemek ya da geciktirmekle suçladı. Peki bu ne anlam ifade ediyor?

65 yaş üzerindekilerde görülen bir hastalık olan Alzheimer'li hastaların Amerika'daki sayısı 5.2 milyonu buldu.

Kolesterol ilacı Ezetrol’ün kolesterolü düşürmediği ve kalp krizini tetiklediği haberleri paniğe yol açtı.


Türkiye'de insanların günlük 20-25 lira karşılığından ilaç firmalarına kobaylık yapıyor.

Bu yıl içerisinde önemli ve tarihi iki yasal düzenleme yapıldı. Birincisi, RTÜK Kanununa eklenen bir madde. İkincisi, önceki gün yasalaşan ‘insanların kobaylığına izin veren’ ve 6212 sayılı Biyotıp Araştırmalarına İlişkin İnsan Hakları Kanunu.

“Erlere hizmetçilik yaptırmanın cezası”nı burada çok yazdım. Zaten Genelkurmay da, bir orduevinde bile olsa, “bedava er” çalıştırılmayan pilot uygulama başlattı.

Geçenlerde bir arkadaşımız Twitter’a ‘Ankara, bir babaya benziyor. Oysa İstanbul, ne söylenirse söylensin sonunda şefkatle saran bir anne gibi…’ diye yazmış.

ne oldu da yakın zamanlara kadar sütünün, yumurtasının, tavuğunun, meyvesinin, sebzesinin en lezzetlilerini yemeyip medyunu şükran oldukları doktorlarına getiren, doktorlarını gördüklerinde ayağa kalkıp önlerini ilikleyen hastalar ve hasta yakınları böylesine saldırgan oldular? Canımızı, namusumuzu emanet ettiğimiz, kimseye söyleyemediğimiz dertlerimizi, sırlarımızı paylaştığımız doktorlara duyulan bu büyük öfkenin sebebi nedir?

Başbakan Erdoğan, bugün toplu açılış töreninde konuştu.

Bugün ‘28 Şubat’ yıldönümü. Bu lanetli girişimin 12. yıl dönümümde yazdığım olayların 13. yıl dönümünde benim başıma geleceğini söyleselerdi hiç tereddütsüz inanırdım.

Medyada genellikle domuz gribi aşısı konusunda ‘kafa karışıklığı' var. Milliyet’ ten Abbas Güçlü’ nün yazısının başlığı durumu apaçık ortaya koyuyor: Aşı konusunda kafalar karışıktı, daha da karıştı’. Gene aynı gazetede Güngör Uras da ‘Halkımız evini ilaçlarla doldurdu’ başlıklı yazısında şunları diyor:

Domuz gribinde ‘korkutma kampanyası’ tüm hızıyla sürüyor. DSÖ Avrupa Bölgesi Danışmanı Van Tam ‘’Salgın şu anda Türkiye'de tam hızlanma aşamasında. Henüz daha en kötü durumla karşılaşılmadı. Vaka, hastaneye yatış ve ölümlerde artış bekliyoruz.’’ diyerek yürek hoplatıyor.

Domuz gribi ve GDO tartışmalarında gelinen nokta oldukça sevindirici. Çünkü toplum tedirgin! Kimilerine göre bu tedirginlik iyi değil. Kesinlikle yanılıyorlar! Bir toplum, tedirgin olmuş ve bir konuda endişe taşıyorsa artık o toplum kolay kolay aldatılamaz.

2 Temmuz 2009 tarihli yazımızın başlığı, "GDO kabusu"ydu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın hazırladığı ve 26 Ekim 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik" ile kabus gerçek oldu.

Evet, panik başladı!.. İstanbul'da, Ankara'-da, Diyarbakır'da okullar tatil ediliyor, öğrenciler evlerine gönderiliyor, tedavi altına alınıyor, dersler televizyondan takip ediliyor. Domuz Gribi Türkiye genelinde yayılıyor. Beklenen salgın başladı! Panik her geçen gün büyüyor.

Bundan 35 sene önce, biz öğrenciyken de tıp eğitiminin pek çok sorunu vardı; bugün de var ve şüphesiz yarın da olacak. Üstelik bilginin artık arkasından yetişilmesi imkânsız bir şekilde çoğaldığı çağımızda bu sorunlar her geçen gün daha da artıracak.

İngiltere’ de bin 500 hemşire ile yapılan bir araştırmada hemşirelerin üçte birinin domuz gribi yaptırmak istemediği, yüzde 33’ ünün kararsız oldukları ve yüzde 37’ sinin ise aşıyı yaptırmak istedikleri ortaya çıktı.

İnsanoğlu dünyaya ‘mal’ muamelesi yapıyor. Bu muameleyi yapanlara ‘insan’ demek ne kadar da doğru, bu ayrı bir tartışma konusu.

Amacımız elbette bir paniğe yol açmak değil. Felaket tellallığı yapmam değil. Ancak bazı gerçekleri, ihtimalleri tartışmak, en azından kafalardaki soru işaretlerini dile getirmek, bu ihtimaller insan yaşamını ilgilendiriyorsa, kitlesel ölümlerle bağlantılı görülüyorsa, felaket tellallığı değil bir sorumlu tavırdır aynı zamanda.

Uzak Doğu’da maymun yakalamak için çeşitli tuzaklar kurulur. Maymun bu sıradan tuzaklarda bile yakayı ele verir.

Sirke, yemek ve salatalarımıza çeşni veren, ayrıca turşu yapımında kullanılan ekşi (asitli) bir maddedir.

Giderek hayatımızın adeta ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonlarının sağlığımız üzerine olumsuz etkileri olabileceği konusundaki kaygılar da her geçen gün artarken dünden beri de 3G teknolojisi ile tanıştık.

Hiç kuşkusuz CocaCola ve Pepsi de, halk sağlığı ve çevrenin korunması adına yasaklanması gereken zehirli ve zararlı ürün grubuna girmektedir…

Yaz geldi artık yaz! Canlandı artık tüm tabiat… Yağmurla indi rızkımız gökten; güneş doğdu yeniden, ağaçlar meyvelerini verdi, tohumlar filizlerini… Kuşlar göç ederek geldi, yunuslar da mutluluğun habercisi! İnsan bu mevsimde umutsuz olabilir mi?

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi 2008-2009 dönem birincisi Dr. Tuğba Akın mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada tıp eğitimi ile ilgili acı gerçekleri şu sözlerle dile getirmiş:

Kadınlar vücutlarında ortaya çıkan bazı belirtilere karşı uyanık olmalı. Pek çok jinekolojik kanser, başarılı bir tedavi uygulanmasına şans tanıyacak kadar erken evrede belirti veriyor.

Önce Genetiği Değiştirilmiş Organizmaları (kısaca GDO diyoruz) tanımlayalım. Kendi türünden ya da kendi türü dışındaki bir canlıdan gen aktarılarak bazı özellikleri değiştirilen bitki, hayvan ya da mikroorganizmalara “Genetiği Değiştirilmiş Organizma” diyoruz.

"Naturel Sızma Zeytinyağı"ının isimlendirilmesine gelince. "Naturel Sızma Zeytinyağı" demek çuvaldan ya da baskıdan sızan zeytinyağı demek değildir.

Kalbinize dost bazı besinler var. Bunları daha sık yerseniz kalbinizin daha güçlü olur ve sağlıklı kalır.

73 milyonluk bir ülkede gönüllü sayısı, sadece on binlerle ifade ediliyor. Bu fotoğraf iyi bir geleceğin habercisi değil.

Sağlıklı beslenme konusunda son derece değerli bilgiler sunan, kamuoyunu yönlendiren Sn. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun dünkü programında donan zeytinyağlarının yenmemesini söyledi ve sağlıklı olmadığını ifade etti. İnanın dehşete düştüm.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta www.iyibilgi.com sitesinde yayımlanan yazısında, piyasada bulunmayan ilaçlar üzerinden ilaç sektörü ile Sağlık Bakanlığı arasında ki ilişkiyi irdeliyor

Darbeler anayasasına göre Türkiye demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Özellikle tuzu kuru materyalist çevreler ‘demokratik, sosyal bir hukuk devleti’ kısmı görmeme konusunda ısrarcıdırlar.

Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, sevdiğimiz her şeyin ama her şeyin bir dili var... Siz onları tüketirken duygularını hissediyor musunuz? Doğal mı yapay mı, doğru mu yalan mı, dost mu düşman mı, helal mi haram mı, faydalı mı zararlı mı diye düşünüyor musunuz? Sevgiyle ve şefkatle mi karşılıyorsunuz doğal ihtiyaçlarınızı, yoksa telaş ve koşuşturmaca halinde duygusuzca mı?

Abartılı bir övgü yapan birine ‘yağ yakma’ denilir. İnsanlarla birlikte arabalarda yağ yakıyor. Bileşiminde asitler ve gliserin bulunan bitkiler ile hayvanlardan elde edilen yağ: insan yaşamı için son derece önemlidir.

Mal ve hizmetlerden yararlanan, satın alıp kullanan, tüketen kimseye tüketici diyoruz. Tüketici kavramı popüler olmakla birlikte; bitiren, mahveden anlamında kötü bir sıfattır. Türk Dil Kurumu, Arapçası “müstehlik” olan tüketici sıfatının yerine “yoğaltıcı” diye bir kelime uydurmuş. Duymayanlara bu ölü kelime duyurulur. Müstehlik; helâk eden anlamında satın aldığı şeyi bizzat kullanıp sarf (istihlâk) etmek. İstihlâk ise boş yere harcamak, yiyip bitirmek anlamındadır.

‘Çay çorbaya limon’ niyetine ‘Çay çorbaya yapay tatlandırıcı’ eklendiğini ve bu 15 farklı tatlandırıcının ayrıntılarını incelemiştik.

Chris Hedges’in ‘Laik köktencilik üzerine’ makalesinde “Tanrı’ya inanan ya da inanmayanlardan korkmamıza gerek yok. Günaha inanmayanlardan korkmamız gerekir. Günah kavramı her şeye gücümüzün yetmeyeceğinin, insan kusurlarıyla ve kendi menfaatimizle sınırlandığımızın saf kabulüdür. Günah kavramı mükemmel bir dünyanın ütopik hayallerinde bir kontroldür. Kendi mükemmelliğimize inanmamızdan ve insan türünün bilimde ve teknolojide maddi gelişmelerle birlikte ahlaki gelişmeler de sağlayacağı yanılsamasından bizi korur.” diyor

Önceki yazımızı “Aklendenler olabilmek dileğiyle…” bitirmiştik. Ancak akledemediğimizin en önemli delillerinden biri Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu verilerinde gizli. 2007 yılında kişi başına 1540 adet ve yine kişi başına 77 paket sigara tüketilmiş. Bunun yıllık faturası 13,5 milyar doları buluyor ve kişi başına yıllık sigara harcamamız 193 Dolar.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri