Son Dakika
Pazartesi, 19 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
mehdi eker Etiketli İçerikler

Çok değil 115 yıl önce başladılar. Bugün deccalî bir güce eriştiler. Bakara Suresi'nde anlatıldığı üzere "hars (tohumu) ve nesli yok etmek" için var güçleriyle çalışıyorlar. Yığınlar, akademiler, bürokrasiler ve devletler ona karşı sessiz hatta zaaf içindeler. Herkes küçük dünyasının içinde kaybolmak uğruna sesini yükseltmiyor. Bu şer yapılarrın unuttuğu bir şey var. O da: Allah'ın hesabı! İşte bu yüzden yılmıyor ve gayret ediyoruz.

Acar basın müşavirinin gazıyla Gıda Hareketi Başkanı gazeteci Kemal Özer ve Dr Yavuz Dizdar'a suç duyurusunda bulunan Fransız Şövalyesi'ne RTÜK'ten sonra bir tokat da basın savcılığından geldi.

Tarım Bakanlığı, Gıda Hareketi Başkanı gazeteci Kemal Özer ile Dr Yavuz Dizdar'ın Habertük Tv'de yayınlanan 'Öteki Gündem' programındaki söyledikleri ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Kanala tekzip gönderen Bakanlık, aynı zamanda RTÜK'e şikayette bulunmuştu. Hiçbirinden netice alamayan Bakan ve basın müşaviri İ. Kahveci'ye RTÜK'ten tokat gibi cevap geldi.

Gıda Maddeleri ve Tüketici Hakları Birliği’nden (BLL) Marcus Girnau, acı bir gerçeği şöyle dile getiriyor: “Yüzde 100 gen teknolojisi değmemiş ürünleri, öyle olduğu iddia edilen organik veya GDO’suz etiketli ürünlerde bile bulmak mümkün değildir. Yani gen teknolojisinden yüzde 100 arınmış besin maddelerinin günümüzde garantisini vermek çok zor.”

Aydın'da su böreği yiyen 30 kişi zehirlendi, 1 kişi hastanede hayatını kaybetti. Bakanlığın tepkisi merak ediliyor!

İyibilgi.com'un Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer'in analizleriyle hazırladığı Mersin'de GDO operasyonu nasıl bir sürecin sonucu olduğunu ve kimlerin ne yapmaya çalıştığını anlatıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e Fransa'da 'tarım alanında şövalye liyakat nişanı' verildi.

Tarım Bakanı Mehdi Eker'in sınıf arkadaşı olan Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği (TURKLAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Can Demir görevini bıraktığını açıkladı. İşte Demir'i istifaya götüren sebep...

Yurt, TMO'nun Mersin’deki silolarında 700 bin ton bğdayda GDO tespit edildiğin ihaber yapınca, depolardaki ürünlerden numune alımı durduruldu. Haberimiz üzerine açıklama yapan Tarım Bakanlığı ise "İncelemelerimiz sürüyor" dedi.

Ölü ve hastalıklı hayvanlar ithal edilip piyasaya sürülüyor şeklindeki ihbarları değerlendiren Gıda Hareketi yetkilileri gümrüklerde incelemeler yapmış, olayı doğrulayan çok sayıda bilgi belgeye ulaşmanın yanı sıra bizzat olayı görüntülemişti. Şimdi Tarım Bakanlığı'na bağlı Et Balık Kurumu yöneticileri ölü ve hastalıklı et satmaktan yargılanıyor.

YURT, devletin depolarında saklanan yüzbinlerce ton GDO'lu buğdayın belgesini ele geçirdi. Gıda Bakanı'nın "yemem" dediği buğdaylar soframıza ekmek olarak geliyor.

Gıda tartışmalarının arttığı günlerde Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna Başbakan Erdoğan’ın yanıtlanması için verdiği soru önergesine Mehdi Eker’den cevap geldi. İşte doğru sorulara verilemeyen cevaplar(!):

Ürünlerine GDO’lu soya eklediği açıklanan firmalarla kendilerini savunmaya çalışıyorlar. Bunlardan biri de Konya Şeker’e ait olan Torku firması.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gemiyi azıya aldı ve geleneksel üretimi suç saydı. "Devlet dediğin zalim olur" Türkiye'nin yaptığı sadece bu cümleyi haklı çıkarma çabası. İşte ayrıntılar:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda tağşişleri ile ilgili teşhirlerini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Gıda konusunda dünyanın en sabıkalı ülkelerinden biri olan Türkiye’de faturanın 8-10 firmaya kesilmesini asla doğru bulmuyoruz” dedi.

Balla başlayıp, tavuk, süt ve et ürünleriyle devam eden gıda teröristleri, şimdi de yumurtaya dadandı. Sağlıksız ortamda yetişen tavukların yumurtaları hastalık saçıyor

Fransa ve Macaristan gibi ülkeler tarafından başlatılan 'anti-Monsanto aktivizmin' ardından, Polonya’da Monsanto'yu kovma kararı aldı.

Greenpeace Almanya tarafından yayınlanan "Pestisitsiz Gıda: Meyve ve Sebze İçin Alışveriş Rehberi" adlı rapor ilgili tartışmalar büyüyor. Bakanlık, Greenpeace’i yalanlarken, Greenpeace de Bakanlığı. Ancak Bakanlıkça Mehdi Eker imzasıyla 2010 yılında yayınlanan bir belge ise Bakan Eker’i tekzip ediyor.

Medi Bey yine kızmış. Bakan Mehdi Eker, “Bazı gıda firmalarının reklamlarında ‘Bizim ürünlerimizde GDO yoktur’ deniliyor. Buna çok sinirleniyorum. Türkiye’de zaten GDO’lu ürün yok. Ama bunu sadece kendi ürünlerine has gibi bir şey olarak sunmak haksız rekabet ve halkı yanıltmaya yöneliktir. İlgili yerleri aradım ve bu reklam durduruldu” dedi.

Caydırıcı düzenlemeler ve gerektiği kadar piyasa denetimi yapmayan, eksik de olsa yaptığı denetim sonuçlarını kamuoyundan gizleyerek toplum sağlığını tehdit eden ve bu konudaki yargı kararlarını önemsemeyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tartışmasız bir şekilde Türkiye’de yaşanan gıda terörünün gerçek sorumlusudur.

Biyogüven(siz)lik Kurulu’nun, 13 GDO’lu mısır çeşidinin ithalatına izin vermesini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Bir gün önce GDO’ya izin vermiyoruz diyen bakanlığın bir gün sonra 13 GDO’lu mısıra izin verdiği ortaya çıktı. Bu davranış, bu toplumunla alay etmektir” dedi.

Selçuk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nuh Boyraz, bekleme süresi 14-15 gün olan ilaçlar verilen ürünlerin hasat edildiğini söyledi, "Pazara gelen üründe pestisit (zirai ilaçlar) denetimi yok'' dedi.

Eski Ak Parti Riza Milletvekili ve eski Müsiad Başkanı Ali Bayramoğlu; "Sayın Bakan buna gereken hassasiyeti göstermedi. Üstelik başbakana da yanlış enformasyon vererek bu büyük projenin hayata geçirilmesini engelledi...." dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,dünyada tarımda üretimi, tüketimi ve stoku şeffaf bir şekilde izleyebilecek etkili bir mekanizma olmadığını belirtti.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Hüseyin Onaran, 'Dünyanın önemli patates üreten ülkelerinden biriyiz ancak hâlâ yurt dışı menşeli tohumlar kullanıyoruz' diyerek konunun önemine dikkat çekti.

İthalatla da düşmeyen et fiyatı yüzünden Tarım Bakanı Başbakan'dan fırça attı ki: Bakan yerdne yere girdi. Peki Başbakan Erdoğan, Tarım Bakanı Mehdi Eker'e canlı yayında ne dedi.

GDO’lu ithal tohumlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Yükseköğrenim Kurumu Başkanı Prof Dr Yusuf Ziya Özcan’a Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nden destek geldi.

Çok sayıda GDO’lu ürünün girişine izin veren Tarım Bakanlığı’nı samimiyetsizlikle ve gayri ciddilikle suçlayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Geçtiğimiz yıl GDO tartışmaları yoğunlaştığında, Tarım Bakanı Mehdi Eker, “GDO’lu ürünlere ben de karşıyım, şüpheyle yaklaşıyorum. Doğanın dengesinin bir hikmeti var, müdahaleyi doğru bulmam. Bilerek GDO’lu ürün yemem” demişti.

Et fiyatlarını daha önce spekülatörlere bağlayan Tarım Bakanı Mehdi Eker şimdi de yağmurun azlığına ve yem fiyatlarının yüksekliğine bağladı. Yağmur yağmadı, otlar bitmedi, inekler yemedi, ette olmadı demeye getiren Bakan’a bir gözlük hediye etmek şart oldu.

GDO hakkında değerlendirmelerde bulunan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer; “Tarım Bakanı başta olmak üzere, siyasi iradeyi temsil eden herkes GDO’yu yasakladıklarını söylemekte idiler. Ancak Tarım Bakanı, GDO’yu yasaklamadıklarını resmen itiraf etti" dedi.

"Ürünlerimiz GDO'suzdur" yazmak yasak ama "Domuz yağı ve alkol yoktur" yazmak serbest. Tarım Bakanı bu çelişkiye yanıt veremedi.

Rus Gen Güvenliği Ulusal Birliği ile Ekolojik ve Gelişimsel Problemler Enstitüsü bilim adamları, fareye benzeyen bir cins kemirgen memeli hayvan olan hamsterler üzerinde deney yaparlar. Sonuçları iki hafta önce açıklanan deneyde, hayvanlardan bir bölümü normal, diğer bölümü ise GDO'lu ürünlerle beslenir.

Biyogüven(siz)lik Kurulu’nun 13. toplantısında aldığı karar, GDO tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Bugün Türkiye’nin 61’inci ve Erdoğan’ın ise 3’üncü hükümeti kuruldu. İlginç değil mi, 90 yaşına bile gelmemiş başkent Ankara daha şimdiden 61’inci hükümetine ulaştı.

Bu yazı vesilesiyle müşahede etme imkânı bulduk ki; tohumu dert edinmiş insanların sayısında ciddi artış var.

Türkiye basınının son günlerdeki tohum sevgisi göz yaşartıcı boyutlara ulaştı. Bazı resmi verileri beklediğim için önümüzdeki günlerde kaleme almayı planladığım bu yazı serisini, Milli Gazete’nin dün yayınladığı “Çiftçinin sesi: Bereket” adlı sözde ekini görünce, sıcağı sıcağına kalem almak gerekti.

AB dönem Başkanlığı İspanya’da idi. İspanya bu görevini devredeceği son günde, AB ile Türkiye arasında süren üyelik müzakere başlıklarından birini yani "Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı" faslını açtı. Peki, İspanya giderayak bu ‘iyiliğe(!)’ neden ihtiyaç duydu? AB ile müzakere başlığı gıda olunca, bizi ister istemez yeni sorular sormaya itiyor. Tarım konusunda yakın zamana kadar kendi kendine yettiği söylenen Türkiye, acaba şimdi ne durumda? Tohumda İsrail’e bağımlı mıyız, değil miyiz?

Birkaç aydır et fiyatları hızla artıyor. 1 Kğ et 30 lira sınırına dayandı. Hatta geçti bile. Peki yüzde yüze yaklaşan fiyat artışının nedeni ne? Artıştan kim yada kimler sorumlu?

Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün yine konuştu. Bu konuşmanın GDO konusunda olması ve işin içinde “rüşvet iddiası” olmadı son derece önemli. Geçmiş iddiaları bu ise bahsin konusu değil.

Tarım Bakanı Mehdi Eker genetiği değiştirilmiş organizma içeren gıdaların Türkiye’ye ithalini denetleyen yönetmeliği üç aydan kısa bir zamanda ikinci defa değiştirdi.

İnandırıcı olmak için söz ve eylemde uyum gerekir. Eyleminizle sözünüz birbiri ile çelişirse kimse itibar etmez, edilmemeli de.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri