Son Dakika
Pazartesi, 19 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
haram Etiketli İçerikler

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak yıllardır dile getirdiğimiz ve Bakanlığa sunduğumuz taslaklar hayata geçti. Artık gıdalara alkol ve domuz eklenmiş ise etikete yazılması zorunlu. Ancak sorun bitmiş değil...

İzmir milletvekili Aytun Çıray, 'helal ilaç' öneren Doç Dr İlker Alat'ın ilaçlarla ilgili beyanıtını Meclis gündemine getirerek Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na "Harama aracılık ettiniz mi?" diye sordu.

Çikolatanın insanlar tarafından karşı konulamaz bulunduğunu anlamak için yapılan araştırmada, beyinde salgılanan bir kimyasalın, kısıtlama koymadan yemeye devam etmeye sebep olduğu anlaşıldı

Gün geçmiyor ki endüstrinin insan için kurduğu tuzaklardan biri daha ortaya çıkmasın. Ama insan bütün buna rağmen bile bile bu oyuna gelmeye devam ediyor. İşte bunlardan biri daha...

Başbakan Erdoğan: “Benim Bakanlar Kurulumda bir kişi sigara içemez, zaten sigara içen de kalmadı. Varsa bile gizli içiyorlar. Bizim toplantılarda sigara filan içilmez. Çünkü sağlıklı düşüneceksen sigara içmeyeceksin” dedi. Daha sonra alkol tüketicileri için alkol içeceklerine üzüm yemelerini istedi.

İslam Konferansı Örgütü bünyesinde "Helal Gıda Standardı" çalışmalarını yürüten uzmanlar ekibi "GDO'lu ürünler helal değil" demişti.

Çoğu kez 'neden olmuyor', 'neden böyle', 'neden başaramıyoruz' sorularını hemen hepimiz sormuşuzdur. Ramazan Kayan hocanın Özgün Duruş Gazetesi'nden yayınlanan 'Helal Yaşam' makalesi bu sorulara cevap niteliğinde.

Herkes gözünü helal sertifikaya dikmiş durumda. Bu çalışmayı başlatanlardan biri de İstanbul Ticaret Odası. İTO Başkanı helal sertifika çalışmalarındaki amacı; "ihracatçının önündeki engeli aşmak" olarak açıklıyor. Yani helal endişesi yerine ihracatı artırmak... Helal ürün talep eden kimseler olarak bu duruma sevinmeli miyiz yoksa üzülmeli mi?

Adana'da jandarma ve Yüreğir ilçe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin ortak operasyonuyla, satılmaya hazır 200 kilogram eşek eti ile kesilmek üzere bekletilen 41 eşek ele geçirildi.

Mersin'in Silifke ilçesi Öztürkmenli köyünde, deneme amaçlı ekilen ayçiçeğinin uzunluğu 4 metre 8 santime ulaştı. Şaşkınları şaşkınlaştıran neden neydi?

İslam Kalkınma Teşkilatı (İKÖ) bünyesinde çalışmaları yürütülen ''Helal Gıda Standardı''nı hazırlıkları devam ediyor. Standart taslağına göre, tavuk dahil her bir hayvanın kesimi sırasında ''Bismillahi Allahu Ekber'' denmesi gerektinin belirtilmesinin yanısıra GDO'lu ürünler helal değil denildi.

Dünyayı saran virüsün kaynağı domuzlar pek çok dinde yasak olmasına rağmen neden hâlâ tüketiliyor? İşte domuzun çeşitli dinlerde haram kabul edilme nedenleri...

İnsanların ölümüne neden olan domuz gribi ile ilgili alınması gereken önlemleri sıralayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Genel Başkanı Kemal Özer; “Türkiye, üst düzey önlemler almak için domuz gribinin birilerine bulaşmasını ya da ölmesini beklememeli” dedi.

Dünyayı saran domuz gribinin semptom ve belirtileri nelerdir? İnsanlar bu virüse nasıl yakalanır? Hastalıktan korunma yolu nedir? İşte hastalıkla ilgili tüm bilgiler...

İstanbul’da ikincisi gerçekleştirilen "Uluslararası Helâl Gıda Konferansı"da Genel Başkan Yardımcımız Orhan Demir’in "Tüketici talebi açısından helâl sertifika 'hâk'mıdır" konulu bir tebliğinden sonra basın tarafından yöneltilen sorular ve cevapları

İtalya'dan yola çıkan ve domuz etinden yapılan yüzlerce kiloluk et ürünü ve makine parçası taşıyan TIR, İstanbul'da yakalandı. Domuz etleri nereye gidiyordu?

Malezya Fetva Kurulu 'sevgililer günü' olarak kutlanan 14 Şubat'ı yılın en haram günü ilan etti. Müftü M. Tahrir Samsudin, bu günün İslam dışı bir kutlama olduğunu belirtti.

Kırklareli Valiliğinin 14.10.2005 tarihli olurları ile kapatılan Zafer Üstündağ’a ait domuz çiftliği, kararın üzerinden yaklaşık dört yıl geçmesine rağmen kapatılamıyor.

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesindeki Ulema Konseyi, Hindu tapınışından unsurlar bulunan Yoga’yı ve halka açık yerlerde sigarayı yasaklayan bir fetva yayınladı.

İslam Alimi Yusuf Daradavi'nin ardından Lübnanlı Alim Fadlullah İsrail mallarını almanın haram olduğunu açıklamışlardı. Şimdi ise İranlı Yahudilerin dini lideri Haham Maşaallah Gülistaninejad, "Tevrat'ın öğretilerine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle İsrail ile her türlü alışverişi" yasakladı.

Mersin'in Tarsus ilçesinde 1 ton at ve eşek eti yakalanırken, etleri satmaya hazırlandığı belirlenen kişi gözaltına alındı.

Güneydeki bazı tatil köylerinde otel fiyatlarının bu kadar ucuz olmasının ardındaki gerçek anlaşıldı. Tatilcilere dana eti yerine domuz eti yedirildiği kameralarca görüntülendi.

Çin'de tam pişmemiş domuz eti yiyen bir kız çocuğunun beyni kısa bir süre sonra kurtlanmaya başladı.

Balıkesir’de kapatılmasına karar verilen Türkiye’nin tek ruhsatlı domuz çiftliğinde yaklaşık 2 ton et imha edildi. Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü’nün tesisleri kapatmak yerine 50 gün süre verdi.
Gıdanın üstüne yalnızca "içinde domuz eti yoktur" yazmak yeterli olmaz; çünkü haram olan yiyecek yalnızca domuz eti değildir; dinî bakımdan usulüne uygun olarak öldürülmemiş hayvanların eti ile köpek, kedi, kurt, fare gibi birçok hayvanın eti de helal değildir.

GDO’lu gıda alır mısınız diye sordum. İster haram desin, ister değil, GDO’yu bu toplum istemiyor. Bu da mı efsane?

Sonuç itibariyle, ortada çok sayıda ‘helal sertifika sağlayıcısı’ ile ‘helal sertifikalı’ ürün var. Ama ne yazık ki; Kur’an emrettiği (halâlen tayyiba) hem helal hem de temiz ürün hâlâ bulunamıyor.

Kim kimi tutacak? Açlık bizi mi yoksa biz süflî arzularımızı? Biz mi Ramazan’ı değiştiriyoruz, Ramazan mı bizi? Ramazan, terbiye olma ve şeytanlardan kurtulma ayı mı yoksa tıkınma ve şeytanları toplama ayı mı? Ramazan arınma, düşünme ve akıllanma ayı mı yoksa yan gelip yatma, gösteriş yapma, zengin sofralarında görünme ayı mı?

Bir şeyi iyi bilmesi için bir ismin başında illaki ‘Prof’’mu yazmalı? Yazmıyorsa allame-i cihan olsa fayda etmeyecek mi? Bu mesele o hale getirildi ki İmam-ı Âzam r.a., İmam Şafii r.a., İbn-i Arabiler, İbn-i Haldunlar gelseler ‘isimlerinin başında profesör yazmıyor’ diye reddedilecekler anlaşılan. İsminin başına ‘Prof’ etiketini ekledin mi alsana âlim öyle mi? Bunu bu hale hem bu etiketin sahipleri hem de cühelamız getirdi.

Ne tuhaf değil mi? Müslümanların ezici çoğunluğu oluşturduğu bir ülkede domuz sağlıksızlığı yahut dinlerce yasaklığı nedeniyle değil de “domuz gribi” nedeniyle gündeme geliyor.

Kutlu doğum haftasındayız. Alemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamberin ümmeti olarak, O'nun rehberiyetinde buluşmamız ve O'nun “el Emin” olan kişiliğini hem kendi şahsımızda örneklemeliyiz, hem de O'nu bir model olarak insanlığa anlatmalıyız.

Peygamber s.a.v. Medine’ye hicretinden sonraki ilk işlerinden biri Medine Pazarı’nı kurmak olmuştur. Tıpkı bugünün piyasalarında olduğu gibi Medine’nin o anki mevcut pazarlarına da büyük oranda müşrikler ve Yahudiler hâkimdir.

Bir canlının yediği besinler, mide ve karaciğer olmak üzere birçok organda sindirilir. Allah c.c. doğayı mide ve karaciğerin sindirebileceği gıdalarla donatmıştır. Bu organlar, insan eliyle değiştirilen, tahrif edilen ve benzeştirilen gıdalarla tanışınca, Yaratıcı tarafından kendisine verilen görevi yapamaz duruma getirilmektedir.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri