Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
haber Etiketli İçerikler

Propaganda kokan bu uygulamaya yönelik hiç bir eleştiri yapılmadan TRT'nin haber sitesinde "İsveç’te deri altına çip enjekte teknolojisine ilgi artıyor" başlıklı bir haber yer aldı. Peki neden? İşte o haber:

"12 yıl aradan sonra kızamıktan ilk ölüm vak'ası" diye haber yapan "AP" ile aşıyı üreten firma Rockefeller'e ait. Bu ve benzer haberleri ballandıra baldıra yayan medya da bu firmaların reklamları ile ayakta duruyor. Her şey ortada iken daha fazla yoruma gerek yok.

Küresel GDO'cularla organik ilişkileri olduğu bilinen Avrupa Birliği Gıda Ajansı EFSA bile 'GDO kanser yapıyor' dedi.

TGDF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rint Akyüz’un GDO ile ilgili açıklamalarına Gıda Hareketi’nden sert yanıt geldi. İşte ayrıntılar…

Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer, A Haber’de yayınlanan Deşifre Programında gıdalarda yaygın olarak kullanılan jelatinin domzudan elde edildiğinin belgesini gösterdi. İşte çarpıcı belge:

Birkaç haftadır dünya Mısır devrimini, Habertürk ise ‘mısır bitkisi’ni tartışıyor. Mısır Devrimi ile pek ilgilenmeyen Habertürk ve özelde ise Yiğit Bulut, mısır şekeri (NBŞ)’ni tahtından edebilecek mi, bunu zaman gösterecek? Peki tartışma doğru zeminde mi yürüyor?

TRT Haber'de yayınlanan "Büyük Takip" programı GDO sorununu masaya yatırdı. Dün yayınlanan belgeselin tekrarı Cuma ve Cumartesi yine 'TRT Haber'de. İşte ayrıntılar...

ABD'de gıda olarak tüketilecek sığırlar, ölü sığırlardan klonlanıyor.

GDO'yu meşrulaştıran Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı 17 Mart 2010 Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'na geliyor. Sağlık ve gıda Güvenliği Hareketi yönetimi bu vesileyle milletvekillerine aşağıdaki mektubu gönderdi. Sizlerde benzer çağrıları TBMM'ye yöneltebilir tepkilerinizi milletmeclisi@googlegroups.com adresine ve vekillerin cep telefonlarına mesaj atarak gönderebilirsiniz.

Mersin'in Silifke ilçesinde tarım işçisi olarak çalışan Ayşe Say'ın limon ağacından topladığı bu limon çok tartışılacak!

Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akçelik, domuz gribi aşısının ve üretilen ilaçların yüzde 80'inin GDO'lu olduğunu ifade etti.

Bazı yiyecek ve içeceklerin birarada tüketilmemesi gerekiyor. Doğru sanılanarak yapılan yanlışlar, besin değerini yok ediyor. İşte doğru beslenme için tavsiyeler:

GDO yönetmeliğinin binde 9’dan daha az GDO içeren ürünleri, GDO’suz saymasının gerekçesi ortaya çıktı. Öte yandan devlet, bugüne kadar TMO eliyle GDO’lu ürün ithalatı yapmış.

Okullarda öğrencilere yapılacak aşılamayla ilgili velilere gönderilen aşı izin belgelerini velilerin imzalamadığı ortaya çıktı.

GDO'lu pamuk tohumunda dünya lideri olan ve Terminatör Geni'ni geliştiren ABD'li şirket DPL, 2001 - 2007 döneminde Tanm Bakanlığı memurlarına rüşvet verdi. Rüşvetle denetimler engellendi.

Tarım Bakanı'nın Türkiye'de GDO kullanıldığı ispatlansın istifa ederim açıklamasına Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz'dan tepki. Yorulmaz "Genetiği değiştirilmiş mısırlardan yapılan küspeler ülkemizde 4 yıldan beri kullanılıyor" dedi.

GDO ile ilgili olarak Tarım Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik tepkiler üzerine değişitirildi. Ancak değişiklikle GDO'ların transit geçişine de izin verildi.

Tartışmalara yol açan GDO'lu ürünlerin olumsuz etkileri tartışılmaya devam ediyor. Peki GDO'lu ürünlerin muhtemel etkileri nelerdir ve ne kadar sürede etkiler? İşte çarpıcı açıklamalar:

ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü`nde yüksek lisans eğitimi gören iki öğrenci, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Candar Gürakan`ın gözetiminde GDO'lar üzerine tez çalışması yaptı. İki yıl süren çalışmanın sonucunda ortaya çıkan tablo, akademisyenleri şoke etti.

İslam Konferansı Örgütü bünyesinde "Helal Gıda Standardı" çalışmalarını yürüten uzmanlar ekibi "GDO'lu ürünler helal değil" demişti.

Dört mevsimin yaşandığı coğrafyamızda kışın ve dolayısıyla kış mutfağının da özel bir yeri var. Mevsim için yapılan hazırlıklarla, kışın yetişen sebzelerin buluştuğu bu zengin mutfakta leziz bir mesai bizi bekliyor.

Ankara'nın son dakika golüne tepkiler dinmek bilmiyor. Birçok sivil toplum örgütünün yanısıra siyasi partiler de tepkiler gelmeye başladı.

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'da 'Domuz Gribi'ni araştırdık ve oldukça ilginç tarihi detaylara rastladık. İşte tarihi domuz gribi fiyaskosu:

Resmi Gazete’nin bugünkü nüshasında yayınlanan yönetmelikle Tarım Bakanlığı GDO’lu ürünlerin Türkiye’de kullanımına vize verdi.

Türkiye'de her 3 kişiden biri domuz gribine yakalanacak 5000 kişi ise ölecek kehanetinde bulunan Sağlık Bakanı Prof Dr Akdağ, zorla aşı konusunda dün geri adım attı bugünse tehdit etti. Bakan kimileri neden tehdit etti.

Tüm dünyada ilaç firmalarının yıllık cirosu yaklaşık 500 milyar dolar olduğu düşünülürse domuz gribi aşısından elde edilecek kâr tüm ilaç firmalarının iştahını kabartmaya yetiyor.

Rockefeller'in 1952'de başlattığı doğum kontrolü ve kısırlaştırma çabaları sonuçlar bariz bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Bazı toplumlar yüzde 50-60'lara varan oranda kısırlaşırken dünya nüfusu ise yaşlandı.

Sirke başlı başına bir mucize.. Hem ilaç hem de mükemmel bir temizlik aracı. Dış macunu yerine sirke kullanabilir sirlerini sirke ile fırçalayabilirsiniz. Peki sirke başka nerelerde ve nasıl kullanılır?

Bir zamanlar kuş gribinin kurtarıcısı şimdiler de ise domuz gribini tedavi ediyor dedikleri Tamiflu'nun çocuklar ve gençlerde birçok yan etkisi olduğunu ortaya çıktı.

Sağlık Eski Bakanlarından MHP Milletvekili Osman Durmuş, Domuz Gribi aşısıyla ilgili ilginç iddialarda bulundu. Durmuş, Türk insanının kobay olarak kullanılacağını, aşı Türkiye'de üretilebilecekken rant için dışarıdan alındığını iddia etti.

Mazlumder Ankara Şubesi tarafından açılan 'İnsan Hakları Okulu'nda katılımcılara 'Bir insan hakları sorunu: GIDA' ve 'GDO' anlatıldı.

Türkiye fındık üretiminde dünya lideri. Ancak son tarım ve dolayısıyla fındık politikalarıyal liderliği kaptırmak için elinden geleni yapıyor. Bunun yanısıra fındık oyunları bitmek bilmiyor. İşte bu oytunlardan önemli bir örnek.

Meme kanserine, modern toplumlarda oldukça sık rastlanılıyor. Modern yaşam, sosyo–ekonomik ve teknolojik gelişim, meme kanseri görülme sıklığında son 10 yılda belirgin bir artış ortaya çıkartmıştır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, katıldığı nikâh törenlerinde çiftlere ısrarla 'üç çocuk yapın' demesinin sırrı çözüldü. Aile başına düşen ortalama çocuk sayısı 2.

Gıda krizine küresel ekonomik bunalımın eklenmesi üzerine dünyada açlıkla ilgili bu yılın başında yapılan ve çok ağır sonuçları ortaya koyan öngörüler gerçek oldu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, globalleşen dünya ile birlikte insanların, tükettikleri maddenin güvenilirliğine daha titiz davranmaya başladıklarını söyledi. Ergun, yerli 'helal gıda standardı' istedi

Bu 5 baharat lezzetleri kadar aynı zamanda güç veren doğal besinler. Baharatları, yiyeceklerinize ve salatanıza karıştırmak gücünüzü artırıyor, bağışıklığınızı güçlendiriyor.

Dünyada Obezite rahatsızlığın artması ile her geçen gün önem kazanan egzersiz ve yürüyüşün inekler için de çok faydalı olduğu tespit edildi. Artık ineklerinde sağlıklarına kavuşmaları için ataları gibi davranarak geniş otlaklarda yürüyerek streslerini atmaları gerekiyor.

Hastaların okumakta ve anlamakta zorlandığı ilaç prospektüslerinin yerini artık 'kullanma talimatı' alıyor. Peki 'Kullanma talimatı'nda ne gibi bilgiler yer alacak?

Türkiye'nin dört bir yanında satılan Redbull, Fransa ve Danimarka'da yasaklanırken, Türkiye'nin sözkonusu içecekle ilgili alacağı önlemler merak ediliyor. İşte Redbull'un gerçek yüzü:

Herkes gözünü helal sertifikaya dikmiş durumda. Bu çalışmayı başlatanlardan biri de İstanbul Ticaret Odası. İTO Başkanı helal sertifika çalışmalarındaki amacı; "ihracatçının önündeki engeli aşmak" olarak açıklıyor. Yani helal endişesi yerine ihracatı artırmak... Helal ürün talep eden kimseler olarak bu duruma sevinmeli miyiz yoksa üzülmeli mi?

Mısır’daki Müslüman Kardeşler Hareketi’nin mürşidi Muhammed Mehdi Akif, “Siyonistlerin ve Siyonistlere destek verenlerin ürünlerini de boykot etmemiz gerekir” dedi.

Yahudiler, şeriat esaslarını her türlü platformda geçerli kılmak için çaba sarfediyorlar.

Çok önce başlayan biyolojik savaşta yeni bir aşamaya geçildi...

Birkaç haftadır dünya Mısır devrimini, Habertürk ise ‘mısır bitkisi’ni tartışıyor.

Gıda Güvenliği Hareketi Derneği’nin öncülüğünü yaptığı kamuoyundaki haklı tepkilere rağmen GDO Yasası olarak bilinen Biyogüvenlik Yasası hayatımıza girdi.

Dünyanın içinde bulunduğu hâle yönelik bir şeyler söylemek için konuşanların ‘dünyada 1 milyar kişi aç’ dediğini sık sık duyarız.

Son 21 yıldır AB ülkelerinde yürürlükte olan tarım yasasına göre; tarım üreticilerinin pazarda satabileceği meyve ve sebzelerin biçiminin nasıl olacağı Brüksel tarafından belirleniyordu. Örneğin dümdüz olmayan gerçek salatalıkların pazarda satılması yasaktı.

Medyada genellikle domuz gribi aşısı konusunda ‘kafa karışıklığı' var. Milliyet’ ten Abbas Güçlü’ nün yazısının başlığı durumu apaçık ortaya koyuyor: Aşı konusunda kafalar karışıktı, daha da karıştı’. Gene aynı gazetede Güngör Uras da ‘Halkımız evini ilaçlarla doldurdu’ başlıklı yazısında şunları diyor:

Domuz gribinde ‘korkutma kampanyası’ tüm hızıyla sürüyor. DSÖ Avrupa Bölgesi Danışmanı Van Tam ‘’Salgın şu anda Türkiye'de tam hızlanma aşamasında. Henüz daha en kötü durumla karşılaşılmadı. Vaka, hastaneye yatış ve ölümlerde artış bekliyoruz.’’ diyerek yürek hoplatıyor.

MHP"li Sağlık eski Bakanı, domuz gribi aşısı ile ilgili ilginç iddialarda bulunuyor... Kimine göre, bu aşı kampanyaları ile dünya soyuluyor...

Türkiye neredeyse on yıldan beri milyonlarca ton GDO’lu gıda, şeker, nişasta gibi gıda hammaddesi ve yem ithal ediyor.

Bu düzeni yıkmanın zor olmadığını ve yıkabilecek gücün bizde olduğunu elbette sizde biliyorsunuz. Fakat bazılarımız bu düzeni yıkmak için çabalarken bazılarımızın da düzenin hamiliğini yapması işleri zorlaştırıyor.

Hiç bu kadar armut gördüğümü hatırlamıyorum. Pazarlar armut dolu. Tıpkı, geçen yıl hiç bu kadar domates görmediğim gibi.

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) sorunu 13 yıllık bir sorun. ABD’de 1996’dan bu yana GDO tohumdan ağırlıklı olarak, mısır, soya, pamuk üretiliyor. GDO’lu ürünlerin geçmişi kısa olduğu için insan sağlığı üzerindeki etkileri bilinemiyor.

ABD’de bazı şirketler var. Bu şirketlerde dünyanın en cin uzmanları çalışıyor. Bu uzmanların “cinliği” canlının hücre yapısıyla oynayarak “pireyi deve yapmak”. Örneğin, tavuk yumurtadan çıkar. İnek doğum yaparak ürer. Onlar farelerin hücre yapısıyla oynuyor, fareden tavuk yapıyor. Kargaların hücre yapısıyla oynuyor, kargalar inek oluyor.

Anadolu’nun tarlalarında, bostanlarında, bağlarında, ovalarında, dağlarında, yaylalarında yaşayan bütün yılanlar, çıyanlar, akrepler bir olacaklar, vatansever bilinçle, sizleri sokacaklar.

ABD Tarım Bakanlığı ve “içine şeytan girmiş şirket” (devilish company) diye isim takılmış ve genetiği değiştirilmiş tohum (GDO) üretiminin yüzde 71’ini elinde tutan Amerikan firması Monsanto’nun davetlisi olarak gittiler. Gidiş-dönüş uçak bileti bedelini, otelde kalış, yemekleri yeyiş paralarını ABD’nin bakanlığı ile şirket ödedi.

Demokratik açılımları tartışırken birden bire gündem değişti. Artık Türkiye’nin ana gündemi; domuz gribi ve GDO yönetmeliği.

Evet, panik başladı!.. İstanbul'da, Ankara'-da, Diyarbakır'da okullar tatil ediliyor, öğrenciler evlerine gönderiliyor, tedavi altına alınıyor, dersler televizyondan takip ediliyor. Domuz Gribi Türkiye genelinde yayılıyor. Beklenen salgın başladı! Panik her geçen gün büyüyor.

Kuş gribini anlamadan domuz gribi anlamak mümkün olamaz.

İ. Kasabı’ndan E. K., “İki hafta önce Karabiga danası etinin kilosunu 24 TL’den satardık. Şimdi 28 TL Gönen kuzusunun etini 23 TL’den satardık. Şimdi 28 TL diyor.”
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri