Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
et Etiketli İçerikler

2014’de 150’den fazla büyük firmanın ürününde GDO tespit edilir. Kanun gereği firmalar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulur. Dönemin bakan ve bakanlığı büyük şirketlerce sıkıştırılır.

ya da sağlıkta bazı kandırmacaların muhtasar anatomofizyolojisi. İşte Dr Ahmet Özdemir'in makalesi

Ülkemizde, dünya sığır ırkları listesine girmiş 4 ana sığır ırkı bulunmaktadır.

Değerli takipçilerimiz! Hiç bir gruba bağlı olmayan Gıda Hareketi ciddi mali sıkıntı içindedir. Kiralarımızı dahi ödeyemez durumda olduğumuzdan mal sahibimiz mekanı boşaltmamızı istedi. Bu nedenle maddi desteğinize ihtiyacımız var. Aksi durumda kapanmakla yüz yüze kalacağız.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin beş yıl önce hazırladığı bir benzeri daha olmayan su raporu 14’ncü kez güncellendi.

Times, 'içecek şirketi Coca-Cola'nın İngiltere'de bilim insanlarına, şekerli içecekler ve obezite krizi arasındaki bağlantıyı reddetmeleri için milyonlarca Sterlin akıttığını' yazdı.

Aşıların yoğun tartışıldığı bugünlerde Prof Dr Ahmet Rasim Küçükusta, aşı firmalarının kendi belgeleriyle vurdu. İşte Hepatit B ile ile o yazı ve belge

Gebelik süresince Sağlık Bakanlığı tarafından önerilerek yapılan tarama testleri anne ve bebek sağlığını tehdit ediyor. Riskli olan ve yine kesinlik arz etmeyen amniyosentez hem annenin hem de bebeğin ölümüne kadar giden kapıyı aralıyor. Tarama testleri sonucu downlu denilen fakat sağlıklı doğan yüzlerce bebek, bu testlerin birer cinayet testi olduğunu kanıtlıyor.

Türkiye sıra dışı bir tıp adamını yiğit bir insan daha kaybetti. Batının ortodoks tıbbına isyan eden nadir insanlardan biri olan Prof Dr Ahmet Aydın hoca, bugün dar'ı bekaya gitti. Allah taksiratını affetsin.

Pek çok insan çağın en büyük salgınları olan obezite ve diyabetin pençesinde kıvranıyor. Bu hususta sunulan ve birbiriyle çelişen sayısız reçete var. Bilgi çoğaldıkça akıllar daha da karışıyor. Diyabet ömür boyu peşimizi bırakmayacak bir hastalık mı, yoksa kurtulmak mümkün mü? Bütün kanallarda cezbedici yemek programları sunulurken, insanlara ‘yemeyin’ demek nasıl bir planın parçası? Ya zayıflamak… Bunu başarabilir miyiz? Diyabetle ilgili merak edilen pek çok meseleyi Kemal Özer’in sunumuyla Prof. Dr. Canan Karatay hoca bu programda aktarıyor. Sizde davetlisiniz!'

Aydın’ın Sultanhisar ilçesine bağlı Demirhan Mahallesi’nde yaşayan 66 yaşındaki Muzaffer Batur, çıplak elle hazır tohumlara temas ettiği için ellerini kullanamaz hale geldi.

GDO, yaratılışın/fıtratın değiştirilmesine yönelik şeytani bir eylem. GDO sadece tohumu değil, insanı ve kainattaki tüm canlıları değiştirmeye yönelik hannasın ahlaksız bir planı. Ancak sorun sadece bundan ibaret değil. Zira tohum hibritleştirilmesi en az GDO kadar tehlikelidir. Fakat GDO karşıtları bile HİBRİT'in tehlikesinin farkında değil... Diğer yandan da gıdaların üretilmesi sürecindeki kimyasallar, katkılar, işlemler, ambalajlar çoğu kez göz ardı ediliyor. Bunları da göz ardı etmeden uzun yıllar Monsanto'nun ülkesi ABD'de yaşamış olan Mehmet Efe'nin GDO çığlığına kulak verelim.

Gıda Hareketi Başkanı, gazeteci Kemal Özer, Fetâ Medeniyeti Girişim Grubu'nun verdiği Fetâ Medeniyeti ödüllerinin EMANET FETÂSI dalında bu yıl ödüle layık görüldü.

Fıtratla/yaratılışla savaş olan genetik değişikliğe ABD’de bir yenisi daha eklendi. Genetik mühendisleri GDO'lu mayadan elde edilmiş dünyanın ilk yapay sütünü geliştirdiklerini iddia ettiler.

Antalya’da düzenlenen 30’uncu Kardiyoloji Kongresi’nde konuşan kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Murat Tuzcu, et ağırlıklı beslenenlerin daha kısa ömürlü olduğunu söyledi. Tek bir besin ürününe yoğunlaşarak yapılan tavsiyelerin yerine hayat boyu sürdürülebilir beslenme modellerinin önerildiğini belirtti.

Diyetisyenlik son yılların moda mesleklerinden biri. Tıbbı kortizon, antibiyotik, ağrı kesici yazma, kepoterap, radyoterapi uygulama ile ameliyata indirgeyen modern doktorların beslenme konusundaki yetersizliği, bazı diyetisyenlerin endüstriyel arzuları beslenme adıyla sunmasına yol açabiliyor.

İlaç ve tıbbı malzeme firmaları tıp çevrelerini ve Kalp Vakfı gibi çeşitli tıp yahut sağlık dernekleri de reklamlarında kullanmakta idi. Şimdi ise endüstriyel gıda üreticileri aynı amaçla bazı diyetisyenleri kullanıyor.

100 değil, 80 değil, 50 değil, 30 değil, 20 değil, 10 değil, 1 yaşında yeğil daha doğmamış, anne karnındaki bebek neden ameliyat edilir? Sahi hiç düşündünüz mü ansıl bir dünyaya sürükleniyoruz?

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nden hanımlara yönelik eğitim programı başlıyor. Kayıt için acele edin.

1957, 1978 ve 2005 yılları arasında yetiştirilen 3 tavuğun ağırlıklarının farklı çıkması görenleri şaşırttı.

Mersin'de yakalan etlerle ilgili ilginçlikler bitmiyor. Eski maliyesi olan Gümrük ve Ticaret Bakanı, işin vergi boyutuyla ilgilene dursun, kıymıkları boyayıp et diye satmışlar. Olayla ilgili hâlâ sessizliğini koruyan Tarım Bakanlığı ise her zaman olduğu gibi uyumuş ya da ...

Türkiye'nin 2002 yılında 699 milyon olan ilaç tüketimi, 2012'de kişi başına 24 kutuya 2013 yılında ise kişi başına 25 kutuya ulaştı. Toplam bir yılda 1 milyar 912 milyon, 200 bin kutu sözde "ilaç" olan kimyasallar tüketildi. Bunun için on milyarlaca dolar batılı aç kurtlara bağışlandı. Bu israfın sorumluları: Doktorlar, halk ve devlet...

Uzun zamandır tartışmalara neden olan Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği'ni nihayet yayınladı. Hacamat, sülüt ve bitkisel tedavi uygulamalarına resmiyet kazandıran yönetmelik aynı zamanda uygulamaya denetim de getiriyor. İşte ilgili yönetmeliği tam metni:

Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) yapılan araştırmada, elektronik aletlerin yaydığı manyetik alanın, anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvıdan alınan hücrelerdeki kromozomlarda bozulmaya neden olduğu belirlendi. Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan, "Telefonu ilk çaldığı zaman açmayın" derken, bakın bunun sebebini neye bağladı? Çocukları tablet ve cep telefonu kullananlar aman dikkat! Yakın facia sizi bekliyor.

Angela Davis adlı Amerikalı aktivistin Counterpunch sitesinde yayınlanan yazısında, insan ve hayvanların kurtuluşununun birbirine bağlı olduğunu haykırıyor.

Antalya’da geçen yıl yüz nakli olan ve iki hafta önce uyuşmazlık nedeniyle yüzünün bir bölümü alınan Salih Üslün hayatını kaybetti.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, kurulduğu günden bu yana kıt imkânlarına rağmen, varlık amacından hiç sapmadan, küresel dayatmalar ve uzantıları olan yerel uygulamalarla mücadele etmiş, toplumu bilgilendirmiş ve kadim değerleri korumaya gayret etmiştir.

Missouri Üniversitesi ve Kansas Üniversitesi Tıp fakültesinin ortaklaşa yürüttüğü bir çalışmanın sonuçlarına göre, fast-food marka bilinci çocukların beynine okuma-yazma öğrenmelerinden önce kazınıyor. Bundan korunmak için çocuklarınıza bu logoların kötülüğünü anlatın.

SGK'nın hiçbir sınırlama olmaksızın sahip olduğu gayri maddi hakları 3. kişilere satabilmesinin önünü açan düzenlemenin, SGK'nın gelir elde edebilmesi için getirildiği belirtiliyor

'2 trilyonluk pazardan pay almak' yola çıkan helal sertifikacılar işin suyunu çıkardı. İçinde sayısız zararlı kimyasalın yanısıra domuza ait ürünler ile insan cenin parçacıkları dahi kullandığı bilinen sektöre helal(!) sertifika verilmeye başlanıyor

Milupa Aptamil mamada GDO tespi ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi şimdi de GDO'cuları korumaya yönelik yapılan yönetmelik değişikliğinin iptali için dava açtı. Gıda Hareketi 2009'da yayınlanan yönetmeliğe iptal davası açmış ve iptal edilmesini sağlamıştı.

Milupa Aptamil Mama'da GDO ortaya çıkması üzerine bir çok aile Gıda Hareketi'ne müracaat ederek yardım talebinde bulundu. Aileler suç duyurusu ve tazminat davaları açmaya hazırlanıyor.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin, Milupa Aptamil bebek mamasın GDO’lu olmasına yönelik teşhirinden sonra yeniden gündem olan GDO vahşeti tartışılmaya devam ediyor.

Yıllık 15 milyar dolara yakın tarım kimyasalı kullanan Türkiye'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda geç kalmış isabetli bir adım geldi. Bakanlık, tarımda kimyasal ilaç kullanmayan çiftçilere destek vererek maliyetleri düşürmeyi planlıyor.

Çalışan anneleri ilgilendiren yeni yasa tasarısında 3 çocuk doğuranlar 6 yıl erken emeklilik hakkı elde etmiş olacak. Yasa tarısı Meclis'e sunuldu. Ne zaman yasalaşacağı ise henüz tam belli değil. Ama şimdı sorun bu bebekleri GDO'lu ürünlerle nasıl besleyeceğimiz...

Gıda Hareketi'nin Milupa Aptamil'de GDO tespit edilmesiyle ilgili yayınladığı belge, Avrupa Birliği'ni harekete geçirdi. AB'nin şantajına boyun eğen Türkiye ise alelacele kanuna aykırı olmasına rağmen GDO yönetmeliğini değiştirerek GDO'yu serbest bıraktı. Şimdi gözler kanunun da AB şantajına uygun olarak değiştirilip değiştirilmeyeceğinde.

Telekom’a ulaşmak istiyorsanız onun koyduğu sarsıcı kurallara uymak zorundasınız. Peki kim bu telekom başkanı ve bu kararlar neden aldı? İşte ayrıntılar

Bir süre önce naylon poşet kullanımını yasaklayan San Francisco belediyesi çevre kirliliğine karşı mücadele çerçevesinde yeni bir adım daha atarak, pet şişe satışını ve kullanımını yasak getirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ojeden jöleye evde kullanılan ürünlerin zararlarını listeledi. En riskli ürünler kozmetik ve temizlikte yoğunlaşıyor. "Hamileler oje ve aseton kullanmayın" diyen bakanlık saç jölesi için de kritik bir uyarıda bulundu.

Resmi Gazete'nin 18 Mart 2014 günkü nüshasında yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği'ne (SUT) göre 10 haftadan küçük gebeliklerdeki "isteğe bağlı" kürtajlar SGK kapsamma alındı. 10 haftadan az olduğu iddia edilen her türlü gebelikte kürtajın bedelini toplum ödeyecek. Kürtaj yapan hastane yaptığı her kürtaj nedeniyle ödül olarak 150.8 puan alacak.

Gıda Hareketi olarak özellikle küresel baronların sahibi olduğu ve ülkemizdeki de konuşlanmış olan bankaların, 'çiftçi kredisi', 'üretici kartı' gibi uygulamalarının birer kumpas olduğunu dile getirdik. Üstelik Tarım Bakanlığı'nın yazılım ihaleleri sonrası bazı firmaların çiftçi veri tabanlarını bazı bankalara aktardığını da söyledik. Ne üretici, ne bakanlık ne de medya bizi duymadı. Pusudaki kara gün dostlar ava Kemal Derviş'in gelişiyle çıkmışlardı. Demek ki av henüz şimdi tam olgunlaşmış. Nerede hata yaptık diye herkes şimdi sormalı. Hem de hemen!

Vatandaşlarını uyaran Alman hükümeti, WiFi yerine kablolu ağları tercih etmesi istendi.

Batı kültürünün geldiği noktayı özetleyen en ürkütücü iraf dünyaca ünlü İngiliz şef Jamie Oliver'den geldi. Ünlü aşçı kendisine insan eti pişirmesinin teklif edildiğini itiraf etti.

Aşıların denetlenmediğini belirten beyin ve sinir cerrahı Dr. Russell Blaylock, "Ani Bebek Olumlerinin yüzde 70′i Difteri Tetanoz Bogmaca aşısının takip eden 3 hafta içinde gerçekleşiyor. Havaleler aşılarla bağlantılı, aşı olduktan hemen sonra olması gerekmiyor. Haftalar, aylar, hatta bir yil sonra bile gerçeklesebilir" dedi

Karamanoğlu II. İbrahim Bey, 1433'de inşa ettirdiği imarethane'nin kapısına “Kapısı açıktır giriniz, malı mubahtır yiyiniz” yazdırır. Bugün bunu yazabilecek bir giyit var mı? Olsa gerçekten ikramı mübah mıdır?

Çocuk Kalp Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, her yıl yaklaşık 14 bin bebeğin doğuştan kalp hastalığıyla dünyaya geldiğini, bu hastalıkla doğan bebeklerin yüzde 50'den fazlasının ise yaşamları boyunca en az bir kez cerrahi operasyonla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Dünyada her kilometrekarede yaklaşık 18 bin sentetik madde bulunduğunu tahmin ediyor. Bunların bazıları mikroskopla görülebilecek kadar küçük. İşte faciadan bazı kesitler

Fransız araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmasan çoğu kimseyi şok eden bir sonuç çıktı. Buna göre, et ve peynirle beslenmek ciddi boyutlarda diyabet riskini de beraberinde getiriyor...

Gıda Hareketi Başkanı, gazeteci Kemal Özer, 9 Kasım Cumartesi 14'de TÜYAP Kitap Fuarı'nda kitaplarını imzalıyor.

Önce sadece toz çay vardı. Sonra kâğıt poşetler çıktı… Sonra demlik poşetleri… Sonra fiyakalı, piramit biçimli poşetler…

Almanya'da yapılan laboratuar incelemesinde endüstriyel tavukların neredeyse tümünün bakteri içerdiğini ortaya çıktı. Asıl tehlikenin ise bu bakterilerin tümünün antibiyotiğe karşı dirençli olmalarıydı. Yapılan açıklamada tavuklardaki bakteriler özellikle kronik hastalar için büyük risk oluşturduğu ifade edildi. Şimdi Almanların bu içtenlikli çalışmasına karşı Tarım Bakanlığı çok geçmeden şu aklımayı yayınlar: "Tavuklar temizdir gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz." Çünkü aksi durumda 1 ABD'li civciv ve 19 piliç üreten firmanın tekelindeki tavuk sektörü zarar görür. İnsan mı, ondan yedekte 76 milyon kadar var. Yeter ki 20 işletme zarar görmesin.

Polonya Parlamentosu’nun helal kesimi yasaklaması ülke hayvancılığında büyük krize neden oldu. Yasak, canlı hayvan fiyatını düşürdü. Helal kesim için yatırım yapan işletmeler atıl kalırken, ihracat özleşmelerini yerine getiremeyenler büyük cezalar ödüyor. - See more at: http://www.retailnews.com.tr/polonya-da-helal-kesim-krizi.html#sthash.sw6Fg2mr.dpuf

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, organ ticareti iddiasıyla Ankara, Adana, Antalya, Çorum, Eskişehir, İstanbul ve İzmir'in de arasında bulunduğu 17 ilde operasyon düzenledi.

Sık sık dile getirdiğimiz uyalarıdan biri de et kesiminde kullanılan plastikler malzemelerdi. Bir takipçimizin aldığı ette rastladığı plastik parçalarını resmedip gönderdi. İşte eleştirilerimizde ne denli haklı olduğumuzu gösteren görüntü.

Gıda Hareketi'nin Geleneksel Garanti Markası'na ait tebliğler yayınlanmaya devam ediyor. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ise Kurban Tebliği yayınlandı.

Bir toplumda giyim kuşam sadece modanın emrine teslim edilmiş ise, o toplumun düşünce ve sağlık sorunları var demektir. Giyim kuşamın hem inanç, hem gelenek, hem kültür hem de sağlıkla yakın bir ilişkisi var! Ama günümüz modacıları tek tipleştirmekistedikleri çağdaş(!), modern(!), hedonist ve çok bilmiş(!) insanı ellerinde oynatıyor. Oysa giydiğiniz kıyafet kanser yapıyor, kısırlaştırıyor. Temizlemek için kullandığınız deterjan ise bunların yanısıra yaşam alanlarınızı da yok ediyor. Bu bağlamda sadece kumaş seçimi için kısa birkaç not:

Altı yıldır Tanzanya’da öğretmenlik yapan iki çocuk annesi Meral Er, üçüncü çocuğuna hamileyken İstanbul Üniversitesi, Çapa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları Bölümü, Perinatoloji Sağlık Kurulu’nun karşısına çıktı.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak yıllardır dile getirdiğimiz ve Bakanlığa sunduğumuz taslaklar hayata geçti. Artık gıdalara alkol ve domuz eklenmiş ise etikete yazılması zorunlu. Ancak sorun bitmiş değil...

İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından üzerinde basketbol akademisi, yönetim merkezi, kamp ve antrenman binaları, vb. tesisler kurulmak istenen tarım arazilerinin tarımsal üretim amacı dışında kullanılmasını önleyen kararıyla ilgili olarak yapılan temyiz başvurusunu Danıştay reddetti.

Vicdan sahibi aşçılar yeni bir skandal perdesini araladı: 'Domuz etini sosa batırıp, kırmızı et diye servis ediyoruz.'

Ev temizliği ve kişisel hijyen ürünleri adıyla pazarlanan deterjan ve kozmetik ürünleri modern dönemin en önemli insan sağlığı ve çevre kirleticileri olarak tanımlanıyorlar. Bu ürünlerden biri olan Domestos ve Dettol hakkında Günye Afrika mahkemece toplatma kararı verdi. Yargı 2010'da da Calgon'un satışını durdurmuştu.

Adıyaman temsilcimiz Mehmet Öztürk, yıllardır yakından tanıdığımız, gayretli bir dost. Haksızlık karşısında yerinde duramayan sorumlu ve vicdan sahibi bir kimse olan Öztürk, geçimini çocukluktan bu yana yapmakta olduğu motor tamirciliği ile sağlar.

Bu ambalajlar içerdiği fatalatın örtrojen hormonu gbi davranması nedeniyle erkekliğe zarar verdiği Obama'ya sunulan akademik bir raporla ispat edilmişti.

Yaklaşan Ramazan ayı ile ilgili değerlendirmede bulunan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Ramazan’dan en az nasipdâr olanlar ne yazık ki Müslümanlardır” dedi.

Son 10 yılda üçe katlanan ilaç tüketimi, israfın ulaştığı boyutu gözler önüne serdi. İlaca erişimin kolaylaşmasının ardından ‘bir gün lazım olur’ düşüncesi evleri ecza deposuna çevirdi. Gelinen noktanın vahametini, doktorlar “Vatandaş ilaç yazmayan hekimi iyi görmüyor. Yeterli zaman ayrılamayan hastalara daha çok ilaç yazma yoluna gidiliyor.” sözleriyle özetliyor.

Mersin Cumhuriyet Savcılığı tarafından Mersin’de başlatılan ve mahkemeye intikal eden dava ile ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Yeni bir ilaçla ilgili klinik deneyler yapılırken, bu deneylerin sonucu tüm tıp dünyasının erişebileceği şekilde yayınlanmalıdır -- ancak çoğu zaman, olumsuz veya ilacın etkisiz olduğunu gösteren bulgular yayınlanmıyor ve gerek doktorlar gerek diğer araştırmacılar karanlıkta, el yordamıyla yönlerini bulmaya çalışıyorlar. Ben Goldacre, bu etkileyici konuşmasında, raporlanmayan bu negatif verilerin ne denli tehlikeli ve çeldirici olduğunu anlatıyor.

Mersin Limanı üzerinden GDO'lu pirinç ithal edildiği iddiasıyla 3 firmaya yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, Tat Bakliyat ile ilgili iddianame hazırlandı.

BBC eğitim muhabiri Sean Coughlan'ın haberine göre, Oxford Üniversitesi öğretim üyeleri "Küresel bir öncelik olarak varoluşu tehdit eden riskler" adlı makalelerinde, siyasetçilerin canlıların neslini tüketen tehlikeleri göz önünde bulundurması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Ankara nihayet derin uykusundan 'uyandı' mı?

Avrupa'yı günlerce meşgul eden et ürünlerindeki at eti skandalı Güney Afrika'da "korkunç" bir boyut kazandı. Güney Afrika'da sosis ve kıymada insan DNA'sına rastlandı.

Doç. Dr. Kemal Karakaya, reflüye karşı dar elbiseler giyilmemesi ve kemerin sıkılmaması gerektiğini söylüyor.

Nureddin Yıldız hoca, süt kardeşliğinin nasıl ortaya çıktığını ve nasıl gerçekleştiğini ve fıkhı yönlerini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın anne sütü bankası girişimi konusunda sessizliğini koruyan Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan gecikmiş bir açıklama geldi. Sağlık Bakanı'nın Diyanet olumlu görüş verdi açıklaması üzerine gelen açıklamada 7 şart ileri sürülüyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, anne sütü bankaları çalışmasına ilişkin, 'Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüştük. Dinen sakıncası olmadığını söylediler. Yahudi ve Hristiyan cemaati ile de görüşeceğiz' dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın 'Anne sütü bankası' kurma girişimini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Sağlık Bakanlığı bu ülkenin Müslüman olduğunu unutmuş olmalı. Aksi halde böyle saçma ve riskli girişimi aklından bile geçiremezdi” dedi.

Bugün, temiz üretim yapan veya yapmak isteyenlerle, temiz tüketmek isteyenler için yeni bir başlangıç. Çünkü bugün Gıda Hareketi'nin geliştirdiği Geleneksel Garanti Markası'nın doğum günü... İşte ayrıntılar...

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporuna göre, 100 yıl yıl önce sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, birçok erkekte bu sayı 15 milyona düştü.

18-22 yaşındaki 189 erkekten alınan sperm örneklerini inceledi ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bunu yapan erkeklerin spermlerinin öldüğü görüldü. Oysa o günlük hayatın bir parçası!

Gofret, waffle ve dondurma külahlarında insan sağlığını tehdit eden boraks kullanıldığını biliyor musunuz?

Almanya'nın aksine ABD sağlık harcamalarını düşürdüğü için sünneti teşvik etme kararı aldı. ABD'de yapılan araştırmalardan elde edilen veriler sünneti yaralama suçu kapsamına alarak yasaklayan Almanya'ya ders niteliğinde. Amerikan Pediatri Akademisi, sünnetin cinsel hastalıkları önleyerek sağlık harcamalarının düşmesinde büyük yararı olduğunu açıkladı.

Vatan yazarı Selahattin Duman tükettiği bir ürünle ilgili deneyimlerini köşesine taşıdı. İşte o ürün ve markası

Helal sertifikacıların 'helal gıda pazarının büyüklüğü 2 trilyon dolar' şeklindeki söylemi AB'yinin de gözlerini kamaştırdı. Bunun üzerine Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN)'nin de Helal Gıda Standardı çıkarma hazırlığı yaptığı öğrenildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bir soru önergesine verdiği yanıtta Antalya’da 2 adet ve İzmir’de 1 adet olmak üzere toplam 3 adet kayıtlı domuz çiftliği bulunduğunu belirtti.

İlaç sektöründeki rüşvet çarkına dev soruşturma başlatıldı. 50 hastane ve 12 büyük ilaç şirketinde yoğunlaşan araştırmalarda rüşvetin belgeleri de ilk kez ortaya çıktı. 20 doktor ifadeye çağrıldı

Sabunlarda domuz vb hayvanlardan elde edilen ve İngilizce ‘donyağı’ veya ‘içyağı’ anlamındaki ‘tallowate’ adlı hayvanal yağ oldukça yaygın olarak kullanılır. Etiketlerde görülen ‘sodyum tallowate’ ise hayvan iç yağlarının kostikle sabunlaştırılması ile elde edilen sabun maddesidir. Tallowate yani hayvan yağı; sabunlar, sıvı sabunlar, şampuanlar, emlendiriciler, deodorantlar, yüz temizleyiciler, dudak kalemleri, göz kalemleri gibi çok çeşitli üründe görülebilir. Öte yandan antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan iskelet yapısına zarar verdiği tespit edildi.

Ölü ve hastalıklı hayvanlar ithal edilip piyasaya sürülüyor şeklindeki ihbarları değerlendiren Gıda Hareketi yetkilileri gümrüklerde incelemeler yapmış, olayı doğrulayan çok sayıda bilgi belgeye ulaşmanın yanı sıra bizzat olayı görüntülemişti. Şimdi Tarım Bakanlığı'na bağlı Et Balık Kurumu yöneticileri ölü ve hastalıklı et satmaktan yargılanıyor.

Devletin açıkladığı 'güvensiz ürünler' listesinde kolonya ve sabun gibi sık kullanılan ürünlerin yanında çeşitli tıbbi ürünler de var

'Şişmanlık günahtır' haberi ve yapılan tartışmalar konusunda Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer'den açıklama geldi. İşte o açıklama:

Damacanalarda dışkı çıkmasıyla başlayan skandal büyüyor. Firmaların numuneyi analize kendilerinin götürdüğü anlaşıldı. Eski markaların tamamı pis çıktı. Sağlık Bakanlığı'nın kamuoyunu ve tüketicileri aldattığı ortaya çıktı.

Yeryüzünde yaşayan herkesin sağlığı diğer insan ve canlıların sağlığına bağlıdır. Bazılarının sağlıklı olması, onları mutlu etmeye yetmez ve geleceklerini güvende kılmaz. İslam herkesin sağlıklı ve mutlu olmasını ister. Müslüman’ın Diyeti de bu amaçla sağlıklı olmak ve kaliteli bir hayat sürmek isteyen herkes için yazıldı.

Dünyaca ünlü fast-food zinciri McDonald's'da hamburgerin içinden fare kuyruğu çıktı.

Bilim adamları ABD’nin New Jersey eyaletindeki Saint Barnabas Enstitüsü’nde genetik müdahale yöntemiyle 30 bebek üretti. Bu bebeklerden ikisinin üç farklı ebeveynin DNA’sını taşıdığı açıklandı.

Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer'in yeni kitabı MÜSLÜMAN'IN DİYETİ çıktı. Deccal Tabakta ve Şeytan Ye Diyor eserlerinden sonra çok ilginç bir esere daha imza atan Kemal Özer, kitabın bir nevi 'Taamün Nebevî' olduğunu belirtiyor.

İngiliz genetik uzmanları “GDO Mitleri ve Gerçekler” adlı raporunda GDO'nun risklerini bir bir sıraladı. Büyük bir serveti ahlaki nedenlerle reddeden uzmanların raporundan çarpıcı kesitler.

Slow Food'un kurucusu ve başkanı efsane adam Carlo Petrini, BM'ye davet edilerek konuşan misafir konuşmacı oldu. 14 Mayıs'ta BM'de konuşan Carlo Petrini Gıda Hareketi'nin de altına imza attığı tarihi bir konuşma yaptı. İşte o konuşmanın metni:

İngiliz gazetesi Dailymail, Coca-Cola'nın içinde bulunan bir boya maddesinin kanser yapıcı özelliğinin klinik deneylerde ortaya çıktığını yazdı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kürtaj tartışmalarına ilişkin, 'hukuk diliyle hayat hakkının devredilebilen, vazgeçilebilen bir hak' olmadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Avrupa Parlamenterler Forumu tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı’nda yaptığı konuşmasındaki; "Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Buna kimsenin müsaade etme hakkı olmamalı. Ha anne karnında bir çocuğu öldürürsünüz, ha doğduktan sonra öldürürsünüz. Hiçbir farkı yok" çıkışına, destekler artarak devam ediyor.

Ayakta teşhis ve tedavi yapılan özel sağlık kuruluşları hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönemelik, acil servis hastaların ek ücret isteyene kapatma cezası getiriyor.

Bugün Takvim gazetesinde ilginç bir haber var. Haber başlığı hiç de yabancı olduğumuz bir başlık değil, fakat gizli amaç ayrıntıda gizli.

Dünyanın en sağlıklı çayı olarak gösterilen Türk çayının üretime devlet freni geldi. Çay tarım alanlarına sınırlama geldi. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Son günlerde artan gıda sorunu ile ilgili gıda üreticilerinin kendilerini 'aklamak' amacıyla kurduğu dernek ile Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin karıştırıldığı görülmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda tağşişleri ile ilgili teşhirlerini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Gıda konusunda dünyanın en sabıkalı ülkelerinden biri olan Türkiye’de faturanın 8-10 firmaya kesilmesini asla doğru bulmuyoruz” dedi.

Balla başlayıp, tavuk, süt ve et ürünleriyle devam eden gıda teröristleri, şimdi de yumurtaya dadandı. Sağlıksız ortamda yetişen tavukların yumurtaları hastalık saçıyor

Endüstriyel ürünlere yönelik artan haklı eleştiri ve tüketicilerin geleneksel ürünlere yönelmesi bazı çevreleri rahatsız etti. Gıda ve çevre haberlerine duyarlılığıyla da tanınan NTVMSNBC’de yayınlanan bir haberde geleneksel köy pekmezi düşman ilan edildi.

Radikal'denPınar Öğünç "Bugünkü dersimiz: Küçük Ekin'in AVM keyfi" başlıklı yazısında Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencileri kapitalizme hizmetine nasıl hazırladığını yazdı.

Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer, A Haber’de yayınlanan Deşifre Programında gıdalarda yaygın olarak kullanılan jelatinin domzudan elde edildiğinin belgesini gösterdi. İşte çarpıcı belge:

Dün gerçekleştirilen üniversiteye giriş sınavının birinci basamağı olan YGS’ye Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Adıyaman Temsilcisi Mehmet Öztürk’te girmek için müracaat etti. Vaktinde sınav salonunda bulunan Öztürk’ü ÖSYM yetkilisi sınava almadı polis ise yerlerde sürüdü.

ağlığına önem veren toplumlar önce ABD’den uzak durmalılar. Zira GDO pazarının dünya lideri bu ülkedir. Üretim hacmi bakımından arkasından gelen Arjantin, Kanada ve Brezilya ile birlikte bu sağlıksız ürünlere verdikleri destek ve AB ülkeleri ile yasal düzenlemeler açısından önemli farkları izlenmeye değerdir.

Yıllardır bir şehir efsanesi gibi konuşulan, WİFİ (kablosuz bağlantı) kullanan dizüstü bilgisayarların erkek kısırlığı ile olan ilişkisi, yapılan araştırmalar sonucu kanıtlandı.

Asya'nın en büyük pazarında devlet televizyonu McDonald's ve Fransız perakende zinciri Carrefour'u bozulmuş tavuk ve tavuk ürünleri satmakla suçladı.

On yıllardır ekmekte olduğunuz tohumu bu yıl yine ektiniz. Birgün bedenleri beyaz olsada ruhları kapkara adamlar gelip, 'bunlar bizimdir' dediler. İşte o gün ugündür ve bu saçma iddiaya karşı dirnemeniz mümkün olamayabilir. Çünkü mücadele ettiğiniz güç şeytan ve avanesi. Ama asla ümitsizlik yok. Hep birlikte olursa bu sorunu da aşabiliriz. Çünkü Allah bizimle beraber.

Hz Ali'nin haftada bir defadan az yiyen veya haftadan bir defadan fazla yiyeni "ahmak" olarak nitelediği etin erken ölüm riskini artırdığı şimdi anlaşılmış.

GDO’lu gıda hayatımızın her köşesine yavaş yavaş nüfuz ettirilmeye çalışılıyor. Kamuyounun bu konuda net bir karşı çıkışı olduğu bilinmesine rağmen GDO’lu gıdalara ithalat izinleri hızla ve eksiksiz veriliyor. Halk sağlığı ve bizden sonraki kuşakların “temiz ve doğal gıda” hakları yerine şirketlerin kazanacağı paraların hesapları yapılıyor. Yine de toplumun GDO konusuna olan tepkisi giderek büyüyor. Çocuğuna “ne idüğü belirsiz”, “canavar” gıda yedirmek istemeyen anneler, tehlikenin büyüklüğünün farkında olan tüketiciler, doğanın ya da “Yaradan’ın işine” karışılmaması gerektiğini savunanlar, doğal tarım ve gıdanın “sürdürülebilir bir gelecek” için tek yol olduğunu bilenler örgütleniyor, GDO’ya karşı seslerini yükseltiyor.

Bebeklere bile makyaj yapılan günümüz Türkiye'sinde kadınların yüzde 31'nin kozmetik tuzağına düşmediği yüzde 53’nün ise hiç doğum günü kutlamayarak doğduğuna her gün şükretmiş.

Bakan Mehdi Eker, canlıların ortak kaynağı tarım ve gıda konusunda kendisinden başkasının konuşmasından rahatsızmış. Ekranlarda üç beş kişinin konuşması sektöre zarar verdiğini iddia eden Eker, sektörün insana zarar vermesi meselesine ise hiç değinmemiş...

TSE'nin "helal sertifikasını İslam İşbirliği Teşkialtı üyesi ülkeler de dahil olmak üzere hiçb ülke yeterli bulmamış. Oysa TSE Başkanı "kendi helallerinin Kur'an'ın helalinden daha öte" olduğunu söylememişmiydi? Şimdi Diyanet'ten himmet isteniyor. "Ne olacak bu memeleketin hali" sorusu şimdiler de "ne olacak bu "helalcilerin hali pürmelali" oldu galiba

Çay-kahve keyfiniz kabusa dönüşmesin. Prof. Dr. Selma Çivi, kahve ve çay gibi sıcak içecekler için kullanılan plastikten üretilen bardakların, kanserojen bir madde olarak bilinen benzenden üretildiğini ve bu bardakların özellikle erkeklerdeki testosteron hormonunu etkileyerek, erkeklerde kısırlık ve güçsüzlüğe neden olduğunu söyledi.

Türkiye'nin GDO'lu 13 mısır türüne izin vermesiyle taşlayan tartışma büyüyor. İşte bu tartışmaya katkı sunacak "GDO’yla Amerika’yı yeniden keşfetmenin türkiye’de yol açacağı belâlara dâir ciddi uyarılar" alt başlıklı makale

Sabah gazetesi da sahaya indi ve 16 milyar TL'yi aşan ilaç pazarının bilinmeyen yüzünü ve rant kavgasının perde arkasını araştırdı. Bu araştırma, Türkiye'de adı konmamış büyük bir rüşvet çarkını ve milyar dolarlık ilaç vurgununu gözler önüne seriyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kolesterol tartışmasıyla ilgili gazetecilere yaptığı değerlendirmede "Sağlık Bakanlığı da söyleyeceği sözleri bilim adamları yoluyla söyleyecektir. Ancak Tedavide ekol farklılıkları olabilir. Herkes kendi doktoruna danışsın" dedi.

Macaristan'dan ithal edildi diye gösterilerek deli dana riski taşıyan ülkelerden hayvan ithal edildiği iddia edildi.

Kolesterol tartışmaları kızıştı. Türk Kardiyoloji Derneği, bir basın toplantısı düzenleyerek ilaç firmalarının gözünden kolesterolü değerlendirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, helal meselesinin sadece bir beslenme konusu değil aynı zamanda bir ahlak konusu olduğuna dikkat çekti.

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Isparta S. D. Üniversitesi'nde yapılan bir deneyle kablosuz haberleşme cihazlarının kansere neden olduğu ispatlandı.

Özellikle kurban döneminde yaşanan hayvanları elektrik verilerek bayıltılaması ve ardından kesilmesi konunda ciddi tartışmalar sürüyor. Peki bu işlem sağlık mı ve caiz mi? Veteriner bir akademsiyeni tespitlerini okuyup fetvasını kalbinize sorun. İşte o makale:

Özel yetkili gıda kontrol laboratuvarlarının piyasa analizleri Türkiye'nin gıda fotografını gözler önüne serdi. İşte Türkiye'nin belki de dünyanın gerçek fotografı:

Dünya ekonomisinde söz sahibi olan ülkelerin gözü, büyük tarım arazilerinde. Mali açıdan güçlü, kalabalık nüfusa sahip, ancak su kaynakları veya tarım arazileri açısından yoksul olan ülkeler, gelişmekte olan ülkelerde hızla toprağa yatırım yapıyor.

Bakteri taşıyan 160 bin hamburgeri piyasaya sürdüğü iddia edilen Burger King ile dağıtım firması Fasdat Gıda hakkında açılan davada önemli bir gelişme yaşandı.

Gazete Haberturk Yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde hiç de hoşunuza gitmeyecek bir yazy kaleme aldı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir'den alkışlanacak çağrı. Sanayicilere Artık çay boyu, yol boyu fabrika kurdurmayın çağrısı yapan Özdebir, “Fabrika yapmak için her yerde arazi üretebilirsiniz ama domates üretemezsiniz. Domates fidesi ekilen toprak, Hz. Adem’den daha yaşlı. Bu toprağı yok ederseniz, bir daha yerine koyamazsınız” dedi.

Türkiye, sezaryenle doğumda dünya şampiyonu... Her geçen gün daha da yükselen sezaryen doğum oranlarına karşı Sağlık Bakanlığı bir eylem planı hazırladı. Bakanlık, normal doğuma özendirmek için 'medya kampanyası' hazırlayacak.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi zaman zaman farklı sektörlerdeki ürünleri mevzuata uygunluğu, sağlıklılığı ve GDO içerip içermediği konularda analiz çalışmaları yaptırır. Şimdi de birkaç alanda kampsamlı bir analiz çalışması başlatıyor.

Son üç yıldır toplam 155 adet insan-hayvan karışımı embriyo üretildiği ortaya çıktı.

RTÜK Kanunu'nun 11. maddesinde yapılan değişiklikle, reçetesiz ilaç reklamları serbest bırakılmıştı. Bu düzenleme sonrasında Türkiye'de ilaç tüketiminin arttığı ortaya çıktı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'ye kaçak yollarla sokulan tarım ve gıda ürünlerinin değerinin yıllık 10 milyar dolar olarak tahmin edildiğini söyledi.

Burger King'in (maret) 'salmonella ve listeria Bakterili et' davası Ağır Ceza'da Bakteri taşıyan 160 bin hamburgeri piyasaya sürdüğü iddia edilen Burger King ile dağıtım firması Fasdat Gıda hakkında açılan davada önemli bir gelişme yaşandı. Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya artık Ağır Ceza Mahkemesi bakacak. Son duruşmada iki ilçe tarım görevlisi de bakterili etlerin kendi kontrollerinde imha edilmediğini itiraf etti.

Bugüne kadar yalnızca sebzelerde tespit edilen ölümcül bakterinin nadir bir türü marketten donmuş hamburger alan 7 çocuğu hastanelik etti

Yeni Zelandalı genetik mühendisleri tarafından erkek bedeninde dişi keçi yetiştirildi.

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, ''Dünyada, her 10 kişiden biri kronik böbrek yetmezliği tehlikesi altındayken, Türkiye'de bu oran her 7 kişiden birine denk düşüyor'' dedi.

Medya Etik Konseyi tarafından verilen 'Medya Etik Ödülleri' sahiplerini buldu. 4 dalda 36 kişiye etik değerleri gözettikleri gerekçesiyle ödül alanlar arasında Timeturk'ten Kemal Özer'de var.

İzleyeceğiniz video endüstrinin ve batılı kültürün insanlığı getirdiği noktayı gösteriyor. Bu vahşet görüntüleri yoruma gerek bırakmıyor. Lütfen çocuklara izletmeyiniz.

Yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen en büyük iki faktörden birisi STRES, diğeri de ikiz kardeşi olan DEPRESYONdur. Kontrol altına alınamaması ya da yönetilememesi (yaşam şartının değiştirilememesi) durumunda hayatı çekilmez hale getirebilir.

Ya tereyağlı pastırmalı yumurtayı özgürce yiyebilirsiniz desek, kuruyemişler kilo aldırmıyor aksine kilo verdiriyor desek?

Bir şeker hastası artık neredeyse her evde var. Henüz kalıcı kurtuluş için bir tedavisi bilinmese de bu hastalıktan korunmanın bir çok yolu var. Şeker, beyaz ekmek, kola gibi içeceklerden uzak durmanın yanısıra şeker hastası olmuş olanların dengesi için bu üç yiyecek mutleke düzenli tüketilmeli. İşte onlar...

Nobel ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz'e göre, Japonya'nın felaketi ve küresel ekonomik kriz toplumlara risk yönetimi ile ilgili kesin dersler sunuyor. Stiglitz, aynı şekilde devam edersek şanslı bir azınlığın aksine toplum olarak tüm kumarbazlar gibi kaybedeceğimizi söylüyor.

Bursalı bir avukat, hukuk mücadelesiyle Tarım Bakanlığı’nın sağlığa zararlı üretim yaptığını belirlediği firmaların listesini aldı. Avukat, listede tanınmış markaların olduğunu söylüyor

Yeni bir teknoloji olan fiziki ve metafizik boyutlar arası ‘manyetik alan uygulamaları’ deneme olarak başlamış bulunmaktadır. Bu manyetik alan çalışmaları, özel seçilmiş bazı şehirlerde uygulanmaktadır. Peki bu nedemeleri kim niye yapıyor?

İstanbul Halk Ekmek A. Ş.’nin ekmek gramajını düşürerek ekmeğe gizli zam yapmış, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi ise Halk Ekmek A. Ş.’nin mevzuata aykırı kararından dönmesini aksi halde hukuki yollara başvuracağını açıklamıştı.

Adıyaman Kâhta’nın içme suyu analizlerinin sonuçlarını açıklayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer ve Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Adıyaman Temsilcisi Mehmet Öztürk; “Kâhta’nın içme sularında ani ölümlere neden olabilecek kadmiyum ve bromat tespit edilmiştir. Bu analiz sonuçları, insanların yaşamının ciddi boyutta tehdit altında olduğunu göstermektedir” dediler.

Gün geçmiyor ki endüstrinin insan için kurduğu tuzaklardan biri daha ortaya çıkmasın. Ama insan bütün buna rağmen bile bile bu oyuna gelmeye devam ediyor. İşte bunlardan biri daha...

Almanya'da, yumurta ve beyaz ette gıda skandalına neden olan Harles&Jenzsch firmasına baskın yapılarak, firma didik didik arandı. Firmanın 25 yem üretim firmasına, kanserojen "dioksin" maddesi içeren ve aslen kağıt üretimi için kullanılan toplam 3 bin ton yağ asidi sattığı tespit edildi.

1 Ocak'tan itibaren tamamen yasaklanıyor. Peki bu cesur ülke hangisi? Yasaklama kararı nasıl uygulanacak?

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi genç hanımlara yönelik kapsamlı bir eğitim programı düzenledi. Sınırlı sayıda kaydın alınacağı programı kaçırmayınız...

20 yıl içinde şeker hastası olacaksınız. Peki neden? Bu hastalıktan korunmak için ne yapmalı? Beslenmemişz ve alışkanlıklarımız bizi şeker hastası mı yapıyor.

Tüketici Mahkemesi’nin, Reckitt Benckiser firması tarafından üretilen Calgon marka temizlik ürününün üretimini durdurması ile ilgili kararını açıklayan, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Küresel bir markanın üretiminin durdurulması kararı, tarihi bir karardır” dedi.

Milyonlarca vicciv nasıl katlediliyor. Katiller kim ve bunu ne için yapıyorlar?

Hem itiraf etti hem de kendini yine pazarlamaya devam etti. "Cerrahi kibirli bir iştir. Bu başka pek çok iş için geçerli olabilir. Ama biz cerrahlar, fazladan kendine güvenli olma durumundayız. Kibirden alçakgönüllülüğe geçişimi anlatacaktım. Ve sonunda, benim de sıradan bir insan olduğumu anladım" diyen bu adam kim?

Bilim adamları, içinde bulundurduğu yararlı bakteriler ile yoğurdun kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlığına karşı savaşmaya yardım ettiğini belirlediler.

YÖK Başkanı Prof Yusuf Ziya Özcan, domates tohumlarını dışarıdan ithal eden ülkelerin genetiği değiştirilmiş ürünleri tüketebileceğini belirterek, "Eskiden biyolojik silahlar vardı. Artık gıda üzerinden de niyetiniz kötüyse olumsuz etkiler oluşturacak mahsuller elde edilebilir" dedi.

Şimdi de gen haritası tamamlanan kakao ağacının genetik yapısı değiştirildi. Tartım Bakanlığı ve IBM'in desteklediği proje için 10 milyon dolar harcandı.

İzmir'in Dikili ilçesinde, naylon ve plastik poşet kullanımı belediye meclisinin aldığı kararla 15 Kasımdan itibaren yasak olacak.

Metin Süerdem, listeria bakterili 160 bin hamburger etinin piyasaya verildiğini söyledi: Belki kıyma yapıp marketlerde sattılar, belki de döner yaparak büfelere verdiler. Ama zehirli etleri halka yedirdiler.

Tarım Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Süerdem altında imzası olan rapora rağmen 12 ton ette bakteri olup olmadığının bilinmediğini savundu.

Tarım Bakanlığı’nın Burger King soruşturmasında, Koç Holding kuruluşu olan Maret’in hamburger ve dilimli dana jambonlarında da ‘listeria’ bakterisi bulundu. Ayrıca tüm et ürünlerinde bütün ürünlerde salmonella ve listeria bakterilerine rastlanıyor.

ABD'de gıda olarak tüketilecek sığırlar, ölü sığırlardan klonlanıyor.

Mesele ne yediğimiz değil. Asıl mesele; neleri dillendirmeye ve neleri bilmeye iznimiz olduğu. Risk altında olan yalnızca sağlığımız değil. Şirketler çiftçilerin konuşmasını ve bu hikâyenin anlatılmasını da istemez.

Suda ne oluyor ki bugüne kadar orada sorunsuz yaşan balıkların cinseti değişiyor. Balıkların dişileşmesine ne neden oluyor...

Daily Telegraph’ın haberine göre, Gıda Standartları Kurumu, 3 yaşındaki dananın geçen sene kesilerek piyasaya verildiğini ilk kez açıkladı. Peki sözkonusu et hangi ülkede satıldı?

Bugün bazı gazetelerin manşetlerinde diğerlerinin ise iç sayfalarında yer bulan bu haber sürekli dile getirdiğimiz "gerçek Türkiye" fotografını ortaya koydu. Yağ, bal ve pekmezin içeriğinin değiştirildiği, pul biberin zirai ilaçlar nedeniyle zehre dönüştüğü ortaya çıktı. Kırmızı ete, domuz, at ve eşek etinin karıştırıldığı belirlendi. Bebek mamalarında kurşun bulundu

Et ve Balık Kurumu'nun et fiyatlarını düşürmek için yaptığı ihale çerçevesinde yurtdışından getirilen canlı hayvanların kesimi sürüyor. İthal etin piyasaya arzıyla gerileyen et fiyatları, tüketicinin ithal ete rağbet göstermemesi sebebiyle yeniden yükselişe geçti.

Et fiyatlarını daha önce spekülatörlere bağlayan Tarım Bakanı Mehdi Eker şimdi de yağmurun azlığına ve yem fiyatlarının yüksekliğine bağladı. Yağmur yağmadı, otlar bitmedi, inekler yemedi, ette olmadı demeye getiren Bakan’a bir gözlük hediye etmek şart oldu.

DeltaPine firması tarafından Tarım Bakanlığı'na bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasıyla yaptığımız suç duyurusu TBMM'de gensoyuya dönüştü. İşte ayrıntılar...

Ette fiyat tartışmaları devam ederken bir yandan da domuz, at, eşek ve köpek etleri yakalanmaya devam ediyor. Bu yakalanmalar büyük bir hassasiyetin ürünü olmaktan öte biraz şans biraz ihbar kaynaklı olması taployyu daha da vahim hale getiriyor.

Türkiye’de 6.5 milyon kişinin mücadele ettiği diyabet hastalığının, sağlık harcamalarındaki payı hızla artıyor. Diyabete kişi başı 400 Euro harcanacak sağlıktaki payı yüzde 11’i bulacak...

Tarım Bakanlığı "Etiket Tebliği"ni değiştiriyor. Taslak hakkında görüş sunma süresi dün sona erdik. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi ise tebliğde önemli değişiklikler önerdi. İşte o öneriler...

GDO uzmanı ve Prof. Dr. John Fagan’ın iddiasına göre, çok uluslu şirketlerin Türkiye, Asya, Afrika’da GDO’lu ürünleri yaygınlaştırmak için çaba harcadığını söyledi

Türkiye'deki GDO rüşveti skandalının ABD'de belgelendiğini, Türkiye'de ise hasıraltı edildiğini iddia edildi.

Etteki fiyat artışının yanı sıra yapılan suistimaller dikkat çekiyor. Prof. Dr. Bülent Nazlı, Türkiye'de kullanım izni olmayan, "bradmix" adlı Hollanda orijinli kimyevi maddenin, etlerin hacmini yüzde 25-30 artırmak amacıyla kullanıldığını belirtti.

Telegraph Gazetesi'nin yayınladığı habere göre, Bilim adamları hızlı büyüyen ağaçlar ve çimenlerdeki şekeri, plastik üretmek için, polimer olarak bilinen bir moleküle dönüştürdüler.

Mersin'in Silifke ilçesinde tarım işçisi olarak çalışan Ayşe Say'ın limon ağacından topladığı bu limon çok tartışılacak!

Hastalığımıza deva olsun diye başvurduğumuz ilaçlar, doktor tavsiyesiyle kullanılsalar bile yan etkilere yol açabiliyorlar.

Tarım ilacı, gübre, hibrit tohum, GDO, nano gıda ve katkı maddeleri bitki, hayvan ve insan yaşamı ile çevreyi tehdit etmeye devam ediyor. İşte iki ürkütücü örnek...

"Kozmetikler; kanser, alerji, tahriş ve enfeksiyona direncin bozulması dışında da sağlık sakıncaları taşımaktadır." Prof. Dr. Yusuf Şahin anlatıyor...

Deterjan ürünlerinin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri yapılan araştırmalarla ortaya konuluyor. Tüketici bunu biliyor ama hangi boyutlarda olduğu biliniyor mu?

Uluslararası Biyolojik Bilimler Dergisi tarafından yayınlanan ve genetiği değiştirilmiş yiyeceklerin memeli sağlığı üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre tahıl devi Monsanto'nun genetiği değiştirilmiş mısırı farelerde organ yetmezliğine sebep oldu.

Danıştay 10. Dairesi, Sağlık Bakanlığı’nca çıkartılan Klinik Araştırmalar Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin yürütmesini durdurdu. Bu maddelerden en önemlisi de kobaylık!

Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akçelik, domuz gribi aşısının ve üretilen ilaçların yüzde 80'inin GDO'lu olduğunu ifade etti.

Bilim adamları, genetik olarak değiştirilmiş fare hücrelerinden, insan vücudu geliştirecekleri bir deney hazırlıyorlar. Genetik modifikasyon, bir sonra ki adımda, insan embriyosu oluşturmak da kullanılacak...

ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nca 2007’de yapılan inceleme’de 2001-2006 yılları arasında, GDO’lu tohum üreticilerince Tarım Bakanlığı’na bağlı çeşitli kuruluşlara ‘rüşvet’ verildiği yönündeki iddilar nedeniyle Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi rüşvet iddiasına adı karışanlarla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Bazı yiyecek ve içeceklerin birarada tüketilmemesi gerekiyor. Doğru sanılanarak yapılan yanlışlar, besin değerini yok ediyor. İşte doğru beslenme için tavsiyeler:

GDO yönetmeliğinin binde 9’dan daha az GDO içeren ürünleri, GDO’suz saymasının gerekçesi ortaya çıktı. Öte yandan devlet, bugüne kadar TMO eliyle GDO’lu ürün ithalatı yapmış.

GDO'lu pamuk tohumunda dünya lideri olan ve Terminatör Geni'ni geliştiren ABD'li şirket DPL, 2001 - 2007 döneminde Tanm Bakanlığı memurlarına rüşvet verdi. Rüşvetle denetimler engellendi.

Tarım Bakan'ın içinden çıkılmaz hale getirdiği GDO soruna tepki artarak büyüyor. Tema Vakfı ve Saadet Partisi aynı gün iki ayrı GDO paneli düzenliyor. Sağlık ve gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, her panelde de konuşmacı.

The sun'ın haberine göre, Abigail Colbourne adındaki 15 yaşındaki öğrenci saçını boyadıktan sonra , boyaya karşı aşırı reaksiyon göstererek bu hale geldi.

Tartışmalara yol açan GDO'lu ürünlerin olumsuz etkileri tartışılmaya devam ediyor. Peki GDO'lu ürünlerin muhtemel etkileri nelerdir ve ne kadar sürede etkiler? İşte çarpıcı açıklamalar:

ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü`nde yüksek lisans eğitimi gören iki öğrenci, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Candar Gürakan`ın gözetiminde GDO'lar üzerine tez çalışması yaptı. İki yıl süren çalışmanın sonucunda ortaya çıkan tablo, akademisyenleri şoke etti.

GDO yönetmeliğine eleştiriler artıyor. Kemal Özer, Başbakanı Tarım Bakanına hesap sormaya, halkı da GDO’suz gıda kullanmaya davet ederken, yönetmeliğe bir iptal davası daha açıldı

Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, "Bir tohum bir firmanın tescilindeyse, o tohumla mutlaka oynanmış demektir. Günümüzde maalesef, bir firmanın tesciline girmemiş tek bir tohum dahi yok" diyerek, Türkiye ve dünyanın GDO'lu ürünlerin istilasında olduğunu söyledi.

Diyanet GDO'lar için ne dedi? Genetiği değiştirilmiş gıdalar haram mı? Emine Erdoğan GDO'larla ilgili ne dedi?

Ankara'nın son dakika golüne tepkiler dinmek bilmiyor. Birçok sivil toplum örgütünün yanısıra siyasi partiler de tepkiler gelmeye başladı.

Resmi Gazete’nin bugünkü nüshasında yayınlanan yönetmelikle Tarım Bakanlığı GDO’lu ürünlerin Türkiye’de kullanımına vize verdi.

Mazlumder Ankara Şubesi tarafından açılan 'İnsan Hakları Okulu'nda katılımcılara 'Bir insan hakları sorunu: GIDA' ve 'GDO' anlatıldı.

Dünyada Obezite rahatsızlığın artması ile her geçen gün önem kazanan egzersiz ve yürüyüşün inekler için de çok faydalı olduğu tespit edildi. Artık ineklerinde sağlıklarına kavuşmaları için ataları gibi davranarak geniş otlaklarda yürüyerek streslerini atmaları gerekiyor.

Hastaların okumakta ve anlamakta zorlandığı ilaç prospektüslerinin yerini artık 'kullanma talimatı' alıyor. Peki 'Kullanma talimatı'nda ne gibi bilgiler yer alacak?

Alınacak bazı küçük önlemlerle, evlerdeki elektronik cihazların yaydığı radyasyondan korunmanın mümkün. İşte bazı korunma yöntemleri:

Olmayan bir hastalık tanımlayıp, milyonlarca hasta yaratırsanız ve olmayan bir hastalığın tedavisi için işe yaramayan bir ilacınız varsa iyi iş yakalamışsınız demektir.

Dünya GDO'lu ürünleri birbir yasaklıyor. Türkiye'de ise GDO'lu ürünler hiçbir kontrole tabi tutulmadan satılıp tüketilmekte. Yeni hazırlanan ve Baknalar Kurulu'nun masasında bekleyen yeni tasarı ise GDO'lu ürünlerin satışını yasal hale getirerek Türkiye'yi ABD'li şirketlere bağımlı hale getirecek.

Avrupa Parlamentosu Çevre Komisyonu, gıda güvenliği için yeni etiketleme sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sistem halkı, hangi ürünün genetiğiyle oynanmış, hangi ürün bio ya da klonlanmamış olduğu hakkında bilgilendirecek.

Adana'da jandarma ve Yüreğir ilçe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin ortak operasyonuyla, satılmaya hazır 200 kilogram eşek eti ile kesilmek üzere bekletilen 41 eşek ele geçirildi.

Kadınlar kullandığı temizlik maddeleri sebebiyle 55 binin üzerinde zararlı kimyasala maruz kalıyor. İçlerinde kanser yapan da var, sinir sistemini bozan da. Artık deterjanları evde yapma zamanı! İşte sağlıklı, doğal, çok ekonomik ve etkili temizlik maddesi tarifleri...

Küresel içecek endüstrisinin en hızlı büyüyen sektörü olan plastik şişe suyu hem sağlığa hem çevreye yönelik yüksek riskler içeriyor. Bu yüzden birçok bölgede plastik şişe sularının satışı yasaklandı. İşte yasağın gerekçeleri...

Çin'n dillere destan zulümlerinden biri daha ortaya çıktı. Çin idamları organ nakli için kullanıyor. Çin'de her üç organ naklinden ikisi idam mahkumlarından yapılıyor. Ve alıcılar bir organ nakline 20 bin euro ödüyor.

Günümüz toplumunda zenginlik olarak kabul edilen şey çılgınca bir tüketim durumudur. Aslında lüks içinde gerçek fakirliği yaşıyoruz çünkü kendimizden uzağız ve biz hayata değil hayat bize hükmediyor. Bir insanın değerini, onun cinselliği, zamanı ve parayı nasıl ele aldığını inceleyerek anlayabiliriz.

Bugün günde bir milyar kutu kanser bombası kolalı içecek içiliyor. Hayvansal ürünler gereğinden fazla tüketiliyor. Hâlbuki bitkisel ürünler tüketmek daha sağlıklı. Bitkilerde katkı maddesi yoktur. Bitki bitkidir ve sağlıklıdır. Sebze tüketirseniz, hayvansal ürünleri ve kalitesiz yiyecekleri (kola, atıştırmalık gıdalar vs) az yerseniz uzun yaşarsınız.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü'nün hazırladığı "Anadolu'nun genetik profili" araştırması yayınladı. Peki, bir dünya karmasına benzeyen araştırma sonuçlarında çıkan 10 genden hangisi size uyacak?

Geçtiğimiz aylarda GDO'lu tohumların, Trakya başta olmak üzere arıları toplucu ölümüne neden olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi de Kuşadası'nda 6 gün içinde 9 bin kovandaki 350 milyon arı öldü. Ölüm nedeni yine mi GDO'lu ürünler ve zirai ilaçlar mı?

Mersin'in Silifke ilçesi Öztürkmenli köyünde, deneme amaçlı ekilen ayçiçeğinin uzunluğu 4 metre 8 santime ulaştı. Şaşkınları şaşkınlaştıran neden neydi?

Hollanda'da İslami kurallara göre hazırlanan et ve öteki gıdaların tüketiminin giderek yaygınlaştığı, Müslüman olmayan Hollandalıların bile bu gıdaları daha çok benimsemeye başladığı bildirildi.

Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ve Atatürk Üniversitesinin ortak bir araştırma yürüttüğünü, bu çalışma sonunda kızılcık meyvesinin antioksidan özelliğinin çok yüksek olduğu hücreleri kansere karşı koruduğu tespit edildi.

Hollanda'da yapılan araştırma, kozmetik ürünlerin erkeklerde sperm kalitesini önemli ölçüde düşürdüğünü gösterdi. Araştırma ekibinin başkanı Nel Roeleveld, kozmetik ürünlerin spermlere zarar verdiğini çok açık ve kesin olarak belirlediklerini söyledi.

Siyasi liderlerin genetik felaketle ile ilgilerini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “İktidarıyla, muhalefetiyle Türk siyasetçisi milletin derdiyle dertlenmiyor. Görülüyor ki Meclis ve vekiller millete kapalı polemiğe açıklar” dedi.

Kentleşme, sanayileşme ve gelişen teknoloji çevresel tehlikelerle karşılaşma olasılığımızı artırdı. Günlük hayatımızda kullandığımız ürünler binlerce tehlikeli kimyasal içeriyor...

Yapılan bilimsel araştırmalar, çocuk büyümesinde sevgisizlik, sigara, alkol, fast food, kozmetik gibi ürün ve alışkanlıklar çocukların ruh ve beden sağlığını tehdit ediyor ve erken ergenliğe neden oluyor.

basdın kuruluşları bu haberi "Türkiye'den kansere büyük darbe..." gibi başlıklarla sundular okura. "Türkiye, genetik bozukluk, kanser ve ölüme neden olduğu için 'kirli düzine' olarak bilinen 12 kalıcı organik kirleticiyi doğasından silecek" denildi. Ama bunun için 16 yıl beklemek zorunda olduğumuzu gözardı ettiler...

Gıdadaki zararlı katkı maddeleri, genetiği değiştirilmiş organizmalar, plastikler, teflonlar, asbesler derken şimdi de ağır metaller. İnsanoğlu helakini kendi elleriyle hazırlıyor... İşte çarpıcı analizin sonuçları...

GDO’yu red hakkı istiyorlar! Aralarında Fransa, Polonya ve Portekiz’in de olduğu 14 Avrupa ülkesi, ülkelerinde GDO’lu ürün yetiştirilmesine ilişkin kararı kendileri verebilmek için başvuruda bulundular.

Dinin ticarete alet edilmesi ne kadar kötü ise Atatürk'ün de ticarete alet edilmesi aynıdır. Çileklik iddiasındaki bir firma kendisince sitesine Mustafa Kemal'in imzasını ekleyip başörtülü birine hakaret ediyor.

Akıllı insanlara düşen bozulan sistemi iyice tahrip etmek değil düzeltmek için gayret etmektir. "Yapabilecek bir şey yok, tek başıma ne yapabilirim" gibi yanlış düşüncelerden fert fert kurtulmak gerekiyor. İnternet'te dolaşırken görüyoruz Gençlik Gıda Hareketi'ni. Kimbilir belki de bu düşünceden hareketle kurulmuştur. Kutluyoruz emeği geçenleri. Yolları açık olsun. Şimdi sıra sizlerde.

Geçenlerde pazara gittim. Pazarcı çocuk beni tanıyormuş, sattığı domatesleri aldırmadı: ‘Bunlar hep zehir hocam, hem hormon’ dedi. Tabi bu çocuk beni ikaz edince temize çıkmış olmuyor. Bu işlerin çok ağır mesuliyetleri var, fakat insanlar ya farkında değiller ya da hafife alıyorlar.’

Tarım Bakanlığı'nda Ziraat Mühendisi ve yönetici olarak görevlerde bulunan Mualla Ergen'den acı itiraflar geldi. Yöneticilerimiz makamları uğruna bir türlü kabul edemediklerini çoğu kez emekli olunca da itiraf etmezler. Ancak Mualla Ergen "Organik Beslenme ve Gıda Terörü" isimli kitabında ilginç bilgiler veriyor.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir çok ülkeye dadanan 'seri katil', Hindistan'da 200 bin çiftçinin ölümüne neden oldu. Büyüme adı altında; kıtlık kültürü dayatan bu yeni katil sistem, daha şimdiden 200 bin çiftçiyi öldürmeyi nasıl başardı. Şimdi sıra Türkiye çiftçisi ve tüketicisinde...

Türksat Uydusundan yayın yapan 'Atv Avrupa' kanalında Çarşamba günleri yayınlanan nitelikli, tartışma programı 'Kral ve Ben' programının bu haftaki konuğu Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer.

Konya Ovası’nda Kanola ekimi projesini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer; “Çiftçimiz toprağını kaybetmek istemiyor ve yakın bir zamanda aç kalmak istemiyorsa ilaç, gübre ve tohum pazarlamacılarının vahşi pazarlama yöntemlerine aldanmamalı ve asla GDO’lu tohumlar ve Kanola ekimi yapmamalı” dedi.

İlaç şirketlerinin daha fazla gelir elde etmesi için birçok yalana başvuruldu: Kolesterol kötüdür, kolesterol düşürücü ilaçlar etkilidir, ilaç kaliteyi yükseltir gibi...

Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların ülke çapında ekilmesi ve tüketilmesine izin vermesi için hazırlanan Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesi için çalışmalar yürüten Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Ankara görüşmeleri başladı.

Kanola`nın tüketici için bir takım zararlarına işaret etti. Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, "Bu yıl elde edilen tohum gelecek dönemde tekrar ekilebiliyor. Bu durum tohumda asitik oranın yükselmesine ve ürünün kanserojen madde içermesine yol açıyor" dedi

Dünya Ticaret Örgütü (WTO / DTÖ) ABD'nin dünyaca ünlü gıda devi Cargill şirketi’nin fikriydi. DTÖ’nin kuruluş amacı ise özellikle özel küresel ölçekli tarım firmalarının dünya çapında menfaatlerini geliştirmekti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda hazırlanıp Bankalar Kurulu’na sunulan Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı’na CHP grubundan tepki yükseldi. CHP’li 21 milletvekili tarafından TBMM Başkanlığı’na GDO araştırma önergesi verildi.

“Ölüm Tohumları” kitabının yazarı Gazeteci F. William Engdahl’la birlikte Ulusal Biyo Güvenlik Yasa Tasarısı’nı değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer; “Genetiği değiştirilmiş ürünlerin ülkemizde üretilmesi ve tüketilmesine izin veren yasa tasarısının bu haliyle yasalaşması ülkemizin ve insanlığın lehine değildir” dedi.

Osmanlı saray mutfağında da halk sofralarında da eksik olmayan bir içeçektir şerbetler. Osmanlı kültüründe konuğa mutlaka ikram edilmesi gereken, paylaşılmaktan hoşlanılan bu lezzet, şimdi unutulmaya yüz tutsa da Osmanlı mutfak kültürünün yaşatıldığı sofralarda halen yerini alır.

GDO'lu ürünlerin kontrolsüz dolaştığı Türkiye, Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı ile bu misket bombalarını meşrulaştıracak. Ülkemizde GDO'lu ürünler nedeniyle "parmak çocuk" vakaları gibi yeni sorunlarla karşı karşıya... Peki, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünler Türkiye'de yaygın olarak nelerde var?

Anayasa Mahkemesinden tarihi karar. 5179 Sayılı Gıda Kanun'un bazı maddelerini iptal etti. GDO'lu ürünlerin kanser, hipertansiyon, osteoporoz, dolaşım ve sindirim bozuklukları hastalığına neden olduğunu belirten yüksek mahkeme, GDO'yu yasalaştıran, Ulusal Gıda Biyo Güvenlik Yasa Tasarı'nında önünü kapattı.

Gazeteci F. William Engdahl, 'Ölüm Tohumları' eserinde GDO adı verilen "şeytan planının" tüm ayrıntılarını açıklıyor. Amerika üzerinden insanlığı kontrol altına almak, bazı milletleri kısırlaştırarak yok etmek gibi çok kirli planları olan şirketlerin içyüzünü deşifre edilen eserin 'giriş' bölümünü istifadenize sunuyoruz. 'Ölüm Tohumları' herkesin üzerinde çokça düşünerek okuması gereken bir şaheser.

GDO tohumları serbest bırakacak yasanın kabulü için ABD uzun zamandır çaba harcıyor. Öğretim üyelerinin, bürokratların, çiftçilerin, hükümet üyelerinin ikna edilmesi diye başlıyor liste...

Birçok kimsenin peşine düştüğü ancak elde edemediği gıdanın kırmızı kitabı Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı'nı ele geçirdik. Sır gibi saklanan tasarının çok yakında TBMM'de görüşülmesi bekleniyor. IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü gibi organizasyonlarca dayatılan tasarı "kölelik ya da ölüm yasası" olarak adlandırılıyor.

Böyle bir şeyi göz göre kabul etmekle silahta boş kurşun bırakmıyorsunuz. Bu durumda Rus ruleti bile hafif kalıyor! Çünkü Rus Ruletinde bile bir şans var. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Bölümü Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın anlatıyor.

Bilimsel bir araştırma sonucu çamaşır suyu içeren temizlik ürünlerinin "kanser" yaptığı belirlendi. Araştırmanın bilimsel sonuçları “Environmental Science & Technology” isimli uluslararası bilimsel dergide de yayınlandı.

Artık hiçbirimiz anneannelerimiz gibi evi süpürmüyor, çamaşırı küllü sularla yıkayıp güneşte kurutmuyor, yerleri Arap Sabunu’yla fırçalamıyoruz. Buna vaktimiz yok. Temizlik için "hoş kokulu", "beyazdan daha beyaz yapan", "iz bırakmadan pırıl pırıl yıkayan", "mikroplardan arındıran" yardımcılarımız var. Sahi bunlar yardıcı mı yoksa düşmen mı?

Devlet Bakanı Cemil Çiçek ve Tarım Bakanı Mehdi Eker’in basında yer alan “GDO’lu bitkilerin Türkiye’de yetiştirilmesi” ile ilgili açıklamalarına Buğday Derneği'nden yanıt...

Gözümüz aydın, hükümet sözcüsü Cemil Çiçek sonunda genetiği değiştirilmiş gıdalara dilediğimiz gibi ulaşabileceğimiz müjdesini verdi. Gözü Dönmüş Organizmalar (GDO) sayesinde şimdi sıra Genetiği Değiştirilmiş İnsanlar (GDİ)'da

"Virüsü ABD üretip ihraç mı ediyor?" sorusu Vakit Gazetesi'nin dünkü manşeti idi. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak bu virüslerin dünyaya empoze edildiği gibi olmayıp, laboratuvarlarda üretilmiş olma ihtimalinden söz etmiştik. Benzer bir iddia Rusya tarafından da dile getirildi.

Gıdanın mal haline dönüşmesiyle de üretici için öncelik, ürettiği ürünün sağlıklı ve besleyici olmasından çok; ürünlerin ne kadar verimli, raf ömürlerinin ise ne kadar uzun olduğu ve albenisi oluyor.

Öldü denen sağ bebek "reçel kutusu"nda.. Ey sistem yetiştirdiğin insan tipi ile iftihar ediyo musun? Hayalet değilsen cevap ver!

Hemen her hazır gıdaya eklenen soya son yıllarda sağlıklı bir beslenmenin vazgeçilmezi diye sunulan ve yüzde yüze yakın oranda genetiği değiştirilen soyanın erkek neslini tehdit ettiği ortaya çıktı.

Milli mücadelenin sembolüydü Gelibolu. Şimdi tarlalar dolusu ekilen sarı çiçekli kanola bitkisine, yani eskiden zehirlidir diye yemediğimiz kolza bitkisine teslim oldu.

Ticarî olarak daha yüksek verime sahip olan ancak tohum vermeyen bitkilerin yaygınlaşması sebebiyle Anadolu’ya özgü bazı sebze ve meyve çeşitleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Herhangi bir canlı organizmadan bir geni alıp, ayrıştırıp, laboratuar ortamında bir başka canlıya aktararak burada yeni bir canlı üretilince yeni canlının patentini alan şirketler birden “mülk” sahibi oluyorlar. Oysa, ne bu yeni bitki ne de bitkiye aktarılan diğer canlı yoktan varedilmiş değil. O halde hangi hakla insanlığın ortak mülkü birilerin mülküne geçiriliyor...

Gündelik hayatta yaygın olarak kullanılmakta olan plastikler sağlığı tehdit ediyor... Cinselliği tehdit etmenin yanısıra doğumsal kusurlar, büyüme bozuklukları ve kalp hastalığı ile diyabet gibi onlarca sorun bizleri bekliyor.

Allah kabuklara sayısız faydalar ve hikmetler yerleştirmiş. İşte bazı meyve ve sebzeler ve onların kabuklarında Yüce Yaratıcı tarafından yerleştirilmiş antioksidanlardan bazıları

Çiçek Aşısı’ndan sonra Türk uzmanların gerçekleştirdiği ve "Ankaferd" adı verilen yüzde yüz bitkisel ilaç kanamayı durduruyor. Kanamanın durması demek kanamalı ölümlerin önüne geçilmesi demektir.

Geçtiğimiz hafta TBMM ve Tübitak üyelerinin ABD'de ikna odasına alınması büyük tepki toplamıştı. TBMM üyeleri ve ABD'ye GDO ve tohum gezisine giderken İskoçya Hükümeti GDO karşıtı olduğunu açıkladı.

GDO'lu ürünlerin ülkemizde yasak olduğunu iddia eden Tarım Bakanlığı yetkililerini cevap domatesin kendinden geldi. Genetiği değiştirilmiş tohumdan üretildiği anlaşılan domateslerin çekirdeklerinde yaklaşık 8-10 santimetre uzunluğunda fideler çıktı.

Tohumculuk ve gıda güvenliği alanında faaliyette bulunan bu ekip, Türkiye’deki orijinal tohumları topluyor, çoğaltıyor ve bilinmeyen yerlerde depoluyor. Türkiye için hayati öneme sahip tohumlar, gıda güvenliğimiz için güvenli yerlerde depolanmış durumdadır.

ABD'den Avrupa'da yasak olan genetiğiyle oynanmış ürün üretiminin yasalaşması için TBMM hamlesi. TBMM ve Tübitak üyeleri ABD sponsorluğunda ağırlandı ve ikna edilmeye çalışıldı.

Tarım Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Doç. Dr. Muzaffer Aydemir, denetimlerde domuz etinin dana eti diye satıldığını tespit ettiklerini söyledi.

İstanbul "Uluslararası Helal Gıda Konferansı"nın ikincisi bugün sona erdi. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Demir'de "Tüketici talebi açısından helal sertifika 'hâk'mıdır" konulu bir tebliğ sundu.

"Yüzde yüz dana eti" diye satılan markalı et ürünlerinde yapılan araştırma bu ürünlerde de büyük sıkıntıların olduğunu ortaya çıkardı. Ünlü markalardan oluşan 93 farklı işlenmiş numunen tümünün beyanları "yalan" çıktı.

6'sı Türk, 4'ü yabancı 10 bilim adamı, 2 yıl süreyle Türkiye'deki et tüketimini araştırdı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de tüketilen etin yarısı kaçak.

İki ürünün yaşam döngüsü analizini karşılaştırdığımızda, kese kâğıdının göründüğü kadar masum olmadığı ortaya çıkıyor. Bir dönemin vazgeçilmezi bez torbalara dönme vakti.

Tıbb'ün Nebevi bölümümüzde İbn-i Kayyim El Cevziyye’nin "Tıbbu’n Nebevi" adlı eserindenin F ve G maddelerinde yer alan bitki ve gıdalar.

Tıbb'ün Nebevi bölümümüzde İbn-i Kayyim El Cevziyye’nin "Tıbbu’n Nebevi" adlı eserindenin E maddesinde yer alan ekmek ve hayvan etleri

Hazır tavuk yemekleriyle birlikte buzlanmış olarak ve taze olarak satılan tavukların içinden cam parçaları çıkması üzerine, bazı restoranlar tavuklu ürün satışlarını durdurdu.

İtalya'dan yola çıkan ve domuz etinden yapılan yüzlerce kiloluk et ürünü ve makine parçası taşıyan TIR, İstanbul'da yakalandı. Domuz etleri nereye gidiyordu?

Ete su enjekte edilir mi? Bir toplumun ahlaki değerlerini ortadan kaldırmak için elinizden ne geliyorsa yapıyor ya da yapılanları görmezlikten gelirseniz ete suda enjekte ederler başka yerlerde yaparlar.

Avusturya, Macaristan, Yunanistan ve Fransa'dan sonra Lüksemburg, genetiği değiştirilmiş (GDO) mısırın ekimini yasakladı. Ama Türkiye'de hem ekimi hem de ithalatı hâlâ serbest

Birileri için zevk olan 'kot giymek' başkaları için ölüm demek. 34 yaşındaki Erhan Kaya ile birlikte ölen kot işçisi sayısı 40’a yükseldi!

Ticari tıpta, verilen her sağlık hizmetinin, kullanılan tüm malzemelerin, cihaz ve ilaçların, sağlık kurumlarının fiziksel mekanlarından yararlanmanın ve en önemlisi zamanın bir maddi karşılığı bulunur.

Çok katlı, kabarık ve yumuşak tuvalet kağıdının zararlarını belirledi. Yumuşak tuvalet kağıdının çevreye "benzin içen" otomobilden daha çok zarar verdiği iddia edildi

Türkiye’nin ihraç ettiği yahut ithal ettiği tarım ürünleri hakkında sık sık haberler okuruz. Bu haberlerin hemen hiçbirinde Türk ürünleri övülmez. Gıda Hareketi uzmanlarının tarım ürünlerine verilen ceza ile ilgili değerlendirmeleri:

Uluorta satılan ve ölçüsüz kullanılan tarım ilaçları için reçeteli satış dönemi başladı. Sağlık ve Gıda Hareketi uzmanları, reçeteli ilaç adımını olumlu bulmakla birlikte yeterli olmadığını belirtiyorlar.

Malezya Fetva Kurulu 'sevgililer günü' olarak kutlanan 14 Şubat'ı yılın en haram günü ilan etti. Müftü M. Tahrir Samsudin, bu günün İslam dışı bir kutlama olduğunu belirtti.

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesindeki Ulema Konseyi, Hindu tapınışından unsurlar bulunan Yoga’yı ve halka açık yerlerde sigarayı yasaklayan bir fetva yayınladı.

'Özel muayenehanesi olan doktorlar, ilaç firmalarının en tatlı kâr kaynağıdır. Mümessil, firmasının ilacını yazdırmak için doktora nakit para, altın, 5 yıldızlı otelde tatil gibi pahalı hediyeler verir. İlaç firması bu masrafları özel bütçesinden öder'

Tarım Bakanlığı'nın bütçe tasarısında gıdadaki acıklı durumumuz itiraf edildi. Yılların ihmaliyle tarım ve hayvancılıkta yaşanan dışa bağımlılıkta İsrail etkisi kırılamıyor.

'Gerçekleri açıklarsam Türkiye sarsılır" diyen Prof. Topuz, öyle şeyler söyledi ki; göz göre göre kanser oluyoruz...

Bitkilerde şifa ararken yapılan yanlışlar sağlıkta risk oluşturabiliyor. Bitki çayı içerken nelere dikkat edilmeli? Bitki tohumlar nasıl alınmalı? Prof. Dr. Bijen Kıvçak anlatıyor.

Mersin'in Tarsus ilçesinde 1 ton at ve eşek eti yakalanırken, etleri satmaya hazırlandığı belirlenen kişi gözaltına alındı.

Food and Drug Administration, Coca Cola’nın CEO’su Muhtar Kent’e uyarı mektubu göndererek “Tüketiciyi kandırmayın” mesajı verdi.

Avustralya ve Yeni Zelanda ile birlikte Brezilya, küresel “sözde helal ürünler” pazarında, dünyanın en büyük et ve işlenmiş et ürünleri ihracatçılarından biridir.

4 yılda 33 fakir ülkede 1,5 milyona yakın insanın katarakt, glokom, şaşılık vb. göz hastalıklarının parasız tedavi edilmesi ilaç şirketlerini korkuttu.

C vitamininin birçok kanser tedavisinin etkisini azaltabileceği bildiriliyor.

Kolesterol ilacı Ezetrol’ün kolesterolü düşürmediği ve kalp krizini tetiklediği haberleri paniğe yol açtı.

Margarinciler 'bozulan imaj'larını düzeltmek için kampanyaya sarıldı. Diyetisyenler ise margarin reklamlarına ateş püskürüyor.

Reklamlar aracılığıyla “sağlıklı” olarak lanse edilen margarin koroner kalp hastalığı riskini artırıyor, bağışıklık sistemini zayıflatıyor.

Devlet Başkanı Carlos Andres Perez IMF ve Dünya Bankası’nı "kurşunlarla değil kıtlıkla öldüren bir diktatörlük" uygulamakla suçladı

Çin'de tam pişmemiş domuz eti yiyen bir kız çocuğunun beyni kısa bir süre sonra kurtlanmaya başladı.

Balıkesir’de kapatılmasına karar verilen Türkiye’nin tek ruhsatlı domuz çiftliğinde yaklaşık 2 ton et imha edildi. Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü’nün tesisleri kapatmak yerine 50 gün süre verdi.
Türkiye'nin koronavirüs salgını ile doğrudan tanışmasının üzrinden beş ay geçti. Bu beş ay boyunca, yaşam süremiz boyunca hiç görmediğimiz olağanüstü önlemlerle birlikte yaşadık. Sokağa çıkma yasakları bile hayatımıza yön verdi. Esnaf ve küçük işletmelerin sahipleri doğal olarak zor durumlara düştüler.

Sizce dünyada kaç şirket var? Bir milyon mu, yüz milyon mu, bir milyar mı? Gerçek sayı nedir bilmiyoruz. Sayının ne önemi var ki?

Hamilelik sırasında fazla miktarda parasetamol (ağrı kesici) kullanılmasının erkek çocuklarda kısırlığa yol açabileceği bildirildi.

Hekimliğin tarihi de, ilacın tarihi de Hz Âdem’le başlar.

Hz. Peygamber bir gün dualarımız neden kabul edilmiyor sorusuna şöyle bir cevap veriyor: “Ey insanlar! Allah tayyib’dir (temiz ve hoş) ve sadece tayyib olanı kabul eder. Allah peygamberlere neyi emretmişse, müminlere de onu emretmiştir.

Kadını çiftçilik ve hayvancılıktan uzaklaştıran endüstriyel sistem gıdayı da et tüketimine dönüştürmüştür. Et ihracı yalnızca hayvan nüfusunun azalmasına sebep olmamakta, pek çok sığır ve tahıl türünün de yok olmasına yol açmaktadır. Tarımın endüstriyelleşmesi tarımın asli gübre kaynağını yenilenebilir organik girdilerden (hayvansal gübre, tezek) yenilenemez kimyasal girdilere doğru kaydırmıştır. Temel gıda üretiminde hem sığırı ve hem de kadınların sığırlar üzerindeki emeğini değersizleştirmiştir. Batı endüstrisi, Batı dışı dünya kadınlarının mandıra kültürünü yok etmekle kalmamış, kadının toprak/sığır/mandıracılıktaki rolünü de tasfiye etmiştir.

Pek çok ülkenin başı yaşlanan nüfus yüzünden dertli. Öyle ki, yakın bir gelecekte pirim ödeyenlerin ödemeleri, bırakınız diğer giderleri, emeklilerin maaşlarını bile karşılayamayacak. Bu nedenle sosyal güvenlik kuruluşları iflas edecek. Vergi gelirlerinin büyük bölümü bu kuruluşların zararını karşılamaya harcanacak.

Kimya, biyoloji/genetik bilimi ve teknolojinin gelişmesi, kapitalizmin hükümranlığını daha güçlü hale getirdi. Bu da hem cismin, hem de nefsin kirliliğini artırdı.

Anadolu’da yer alan Müslüman’ca düşünme şekillerinden biri Ahilik. Ancak Ahilik, salt düşünce biçimi olmanın ötesine geçmiş; iktidarı da cemiyeti de belirleyen bir hareketi, bir dayanışmayı ifade etmiştir.

Beşeriyetin beslenmesinde en önemli ve en kıymetli bitkiler kuşkusuz tahıllardır. Bunlardan biri olan buğday, tüm tahıllar arasında en belirleyici olanı. Sonra ise pirinç... Elbette artık mısır ve soya gibi ciddi rakipleri varsa da, bunlar buğday ve pirincin ikamesi tahıl değiller.

“Türkiye'nin ununda kıl yokmuş!” demeyi ne kadar isterdim.

İlginç olduğu kadar da ürkütücü olan bir asırda yaşıyoruz. Çocuğumuz daha iyi beslensin diye aldığımız sözde gıdalar gibi, daha iyi giyinsin, daha iyi şartlarda eğitim görsün diye satın aldıklarımız da, ne yazık ki onların sağlığını bozabilir, kısırlaştırabilir hatta kanser yapabilir.

Dünya nüfusunun üçte birinin beslenme yetersizliği yüzünden, üçte ikisinin ise kötü beslenme yüzünden hastalıklarla boğuştuğu bir çağda yaşıyoruz.

Müslüman düşünürler tabiatı, işaretlerle dolu bir ‘kutsal kitap’, bir başka deyişle ‘kâinatın kitabı’ olarak kabul ederler. Yeryüzü; insanlar, melekler, cinler, şeytanlar, hayvanlar, bitkiler gibi canlı organizmaların yaşadığı eşsiz ve kusursuz bir mekân.

“Abdi İbrahim firmasını” da bu işe âlet olan “alanında uzman olan 1.600 doktoru” da şiddetle kınıyorum.

İleri teknoloji medeniyetinin insanı getirdiği son nokta büyük bir umutsuzluktur. İnsanlık maalesef son 200 yılda hem kendini hem dünyayı bitirdi.

Dinimizde eti yenecek hayvanlar bellidir. Ancak bu hayvanların da hakkı vardır ve bunun insanca, dünyadaki diğer yaratıklara saygı göstererek, eziyet etmeden ve alçakgönüllü davranarak etlerinden yararlanılmalıdır.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin kurucusu ve öncüsü Kemal Özer beyin son kitabı Müslüman’ın Diyeti ‘nin (Hayykitap, 2012) hakikaten çok faydalı ve etkileyici olduğunu belirteyim.

Yeni bir anayasa metni üzerinde çalışan TBMM uzlaşma komisyonu, taslağın ilk maddesi üzerinde henüz uzlaşmaya varmamışken bir öneri yapmak isterim.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın dünkü teşhirleri konusunda bir gazeteci meslektaşım arayıp, görüş istedi.

Sahîh hadîsleri toplayan kaynaklarda rivâyet edilen bir hadîse göre Peygamberimiz (s.a.) insanların yaratılışlarını ve kaderlerinin (alın yazılarının) yazılmasını açıklarken şöyle buyuruyor: "Her birinizin yaratılması anasının karnında kırk günde toparlanır, sonra orada, aynı süre kadar alaka (katılaşmış kan veya asılan/tutunan nesne) olur, sonra aynı süre kadar muzğa (bir çiğnemlik et) olur. Sonra melek gönderilir, ona rûhu üfler ve kendisine dört sözlük emir verilir: Rızkı, eceli, ameli (yapıp edecekleri) ve ebedî hayattaki durumu; cennetlik mi, cehennemlik mi olacağı yazdırılır..." (Buhârî, Bed'u'l-halk, 6; Müslim, Kader, 1-5).

Dindeki hükmü bakımından kürtaj, ananın veya bir başkasının maddî veya manevî müdahalesi ile cenînin rahimde veya dışarı çıkarılarak öldürülmesidir.

Farklı veriler olmakla birlikte, Türkiye’nin yıllık gıda harcaması 100 milyar dolara yaklaşıyor. Buna mukabil sağlık harcamaları ise yaklaşık 50 milyar dolar. Yani gıdaya harcadığımız rakamın yarısı kadarda sağlık için harcıyoruz.

Şimdi batı diyetinde en çok tartışmaya konu olmuş ve yanlış anlaşılmış kısma geldik. Doğulular ve Afrikalılar geleneksel olarak, müshil amaçlı kullanımı hariç sütten uzak durmuşlardır. Ama batı dünyasında insanlara hayatları boyunca her gün süt içmeleri söylenir.

Son yıllarda gıda katkı maddeleri; bazen sağlık, bazen de inanç açısından eleştirilerek tüm dünyada yoğun bir şekilde tartışılıyor.

Gıdanın üstüne yalnızca "içinde domuz eti yoktur" yazmak yeterli olmaz; çünkü haram olan yiyecek yalnızca domuz eti değildir; dinî bakımdan usulüne uygun olarak öldürülmemiş hayvanların eti ile köpek, kedi, kurt, fare gibi birçok hayvanın eti de helal değildir.

‘Helâl sertifika’ yarışına geçtiğimiz yıl TSE’de katılmıştı. Her ne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı yüksek sesle dile getirmese de, bu yarışta TSE’nin partneri. TSE’nin girişimi kimilerince olumlu karşılansa da ciddi eleştiriler de almıyor değil. Peki, bu eleştiriler haklı mı, yoksa haksız mı? TSE’nin 2005’de ‘helal sertifika’ girişimini ilk eleştirenlerden biri olarak acaba haksızlık mı etmiştik, yoksa eleştirilerimiz isabetlimiydi? Bunun takdiri elbette kamuoyunun. Fakat gelinen noktanın kaygı verici olduğunu belirtmekte yarar var.

Yeryüzündeki bütün canlıların bir yaratılış biçimi ve amacı var. Birileri bundan çok rahatsız ve değiştirmek istiyor. Ancak bunu yapmak istediğini açık açık söylemek yerine; bilim ve bilim çevreleri, siyasetçiler, medya gibi tüm vasıtaları, amacı için araç olarak kullanıyor.

TRT Haber kanalında yayınlanan ‘Büyük Takip’ programı başarılı yayınlarına bir yenisini daha ekledi.

Şu kolesterol konusunda son bir noktaya değinerek, tartışmanın özeti olduğuna inandığım bir noktayı vurgulayarak bu konuyu kapatayım.

Son günlerde hekimlerle doktorlar arasında ‘kolesterol’ tartışması yaşanıyor. Hekimler, ‘kolesterol diye bir hastalık yok’ derken, doktorlar ‘hayır, var’ diyorlar. Şimdi herkes merak ediyor: Var mı, yok mu?

Toplumları yönetme, yönlendirme, etki altında tutmak için geliştirilen birçok bilinçaltı (subliminal) teknik var, ne yazık ki bugün bu teknikler yaygın olarak kullanılıyor.

Türkiye'de insanların günlük 20-25 lira karşılığından ilaç firmalarına kobaylık yapıyor.

Dünya nüfusu 7 milyara ulaştı. Bu nüfusun yaklaşık 1 milyarı açlık sorunu yaşıyor. Milyonlarca bebek açlıktan ölüyor. Bu durum gıdanın daha doğrusu tarımın bugün olduğu gibi gelecekte de en stratejik sektör olacağını gösteriyor. Gıdanın üretiminde değil, paylaşımında büyük bir adaletsizlik var. Bu adaletsizlik giderilmedikçe bazı insanlar için açlık hep olacaktır.

Ne zaman işiniz düşmüşse, bin dereden su getirtirlerde kelinize merhem olmazlar. Çoğunluk gibi bende bürokrasiden azami derece rahatsızım. Bütün bunlar bir yana, Diyanet gibi bir kurumdan bile aşırı derece muzdarip olmak gerçekten üzüntü verici.

Yeni Şafak yazarı Yaşar Süngü, Ramazan Bayramı’nda CocaCola’nın “şerbet” adıyla piyasaya sürdüğü ürüne yönelik, “CocaCola, Müslüman mahallede şerbet satıyor” demişti.

Tarım Bakanlığı geçtiğimiz yıl, Türk Gıda Kodeksi Etiket Tebliği’nde değişiklik öngören bir taslak yayınladı. Bu kısa taslakla ilgili görüşlerimizi kendilerine iletmiştik.

Ramazan yaklaşınca bazı kanallarda da tatlı bir telaş yaşanıyor. Özellikle TRT’nin ciddi bir hazırlık yaptığını görüyoruz. Bu Ramazan sahurunda büyük bir sürpriz yaparak, programı Ayasofya’nın içinden sunuyorlar. TRT Arapça ise Ayasofya arka planıyla yayına çıkıyor. Çok hoş gelişmeler bunlar…

Bugün Türkiye’nin 61’inci ve Erdoğan’ın ise 3’üncü hükümeti kuruldu. İlginç değil mi, 90 yaşına bile gelmemiş başkent Ankara daha şimdiden 61’inci hükümetine ulaştı.

Mehmet Öz, Amerika’ da yaşayan, orada çalışan çok ünlü bir kalp cerrahımız. O kadar ki birkaç sene evvel Time dergisi dünyada siyasete, toplumsal yaşama, bilime ve şov dünyasına yön veren en etkili 100 isimden biri olarak onu da listesine almıştı.

Medimagazin sitesinde yayınlanan “El değmeden hasta muayenesi” başlıklı yazım için pek çok yorum yapılmış

2005 yılında İstanbul'da gerçekleştirilen İslam Konferansı Teşkilatı toplantısında Malezya’nın önerisi üzerine, ‘Helâl Gıda Standardı’ konusu tartışılır. Alınan karar çerçevesinde, Türkiye ayağını yürütmek üzere TSE'yi görevlendirir.

Artık genel bir sürdürülemezlik tablosu ortaya çıkmış bulunuyor. Bu durumdan çıkmak, kapitalizmi aşmak, yeni bir şey yapmak, mümkün ve gereklidir.

Eskiden insanlar da, hayvanlar da, bitkiler de topraktan beslenirdi, artık böyle değil. Hayvanların çoğu toprak yüzü görmeden hayata veda ediyor. Bu durum, şehirde yaşayan çoğu insan içinde geçerli.

Kemal Özer, ‘bir sivil toplum önderi’ olarak her zaman takdire şayan işler yapıyor. Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı olduğu dönemde, son derece etkili ve kamu yararını gözeten işler yapmıştı.

Bir gün, Hz Ömer’e “Yazık sana Ey Ömer! Yazık! Kim bilir kaç Müslüman çocuğun canına kıydın!” diye, kendini hesaba çekmesine neden olacak bir haber ulaşır.

1928’de West Virginia senatörü Matthew Neely, ‘insanlığın en büyük derdi’ diyerek başladığı kongredeki meşhur konuşmasına şöyle devam ediyor:

Bu yıl içerisinde önemli ve tarihi iki yasal düzenleme yapıldı. Birincisi, RTÜK Kanununa eklenen bir madde. İkincisi, önceki gün yasalaşan ‘insanların kobaylığına izin veren’ ve 6212 sayılı Biyotıp Araştırmalarına İlişkin İnsan Hakları Kanunu.

Kayseri’de 3 sabinin katilinin tespiti sonrasında “Anasol-M iktidarı” döneminde -MHP hariç- tüm partilerin oylarıyla ilga edilen idam cezası yeniden gündemde.

Geçtiğimiz yıl 23 Temmuz günü Bugün Gazetesi “Sucukta domuz, biberde zehir” Takvim Gazetesi ise, “Dev markaların sütlerinden ölümcül jel çıktı. Kim bu firmalar?” sürmanşetleriyle çıkmıştı.

Bulaşıcı bir veba ile karşı karşıyayız. Üstelik bu veba, bildiğimiz vebalar gibi bulaştığı kişiyi öldürmüyor. Aksine sürüm sürüm süründüren cinsten…

Neden GDO'lu üretim yaparsınız ve daha da önemlisi, niçin bunu halktan saklarsınız?

Yeni Şafak yazarı Teodora Doni'nin tohum yazısı büyük ses getirdi.

Bu yazı vesilesiyle müşahede etme imkânı bulduk ki; tohumu dert edinmiş insanların sayısında ciddi artış var.

Türkiye basınının son günlerdeki tohum sevgisi göz yaşartıcı boyutlara ulaştı. Bazı resmi verileri beklediğim için önümüzdeki günlerde kaleme almayı planladığım bu yazı serisini, Milli Gazete’nin dün yayınladığı “Çiftçinin sesi: Bereket” adlı sözde ekini görünce, sıcağı sıcağına kalem almak gerekti.

İthal edilen 32 çeşit GDO’lu ürünler nerede? Ey tüketiciler merak etmiyor musunuz?

'Adını, sanını, derdini tasasını bildiğim manavımı istiyorum?' deyin...

Amerika’ da Tufts Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma kolesterol düşürücü ilaç kullananlarda kanser oranının yüksek olduğunu ortaya koydu.


Son günlerde, Taraf Gazetesi’nin ortaya çıkardığı Koç Grubu’nun Maret ve BurgerKing’e ait etlerdeki virüs olayı bana; Vehbi Koç imparatorluğunun kuruluş hikâyesini anlatan Erol Toy’un ‘İmparator’ kitabını ve orada geçen ‘kurtlu peynirler’ ile TBMM’nin kiremit hikâyesini hatırlattı.

Ortadan kaybolan bakterili on iki ton hamburger eti meselesi, içine Tarım Bakanlığı Teftiş Kurulu’nu da alarak büyük bir skandal olmaya doğru ilerliyor.

İki uyarı veya hatırlatmayla başlayalım.

Bu ülke beni dehşete düşürüyor. Kendi halkına karşı böylesine nefret dolu bir devlet herhalde yeryüzünde yoktur. Ve, yaşadıkça nasıl korkunç bir tuzağın içinde olduğumuzu daha iyi görüyorum.

Birtakım vicdansızlar halka evcil domuz eti, yaban domuzu eti, eşek eti yediriyorlar. Müslümanlara domuz, eşek eti yedirilirken ulemanın, sorumluların susması caiz midir?.. Haksızlık karşısında susulur mu? Diyanet İşleri Başkanlığımız ülke çapında helal gıda, helal et ve tavuk konusunda söz sahibi olmalıdır.”

Artık dünyada çok yaygın kullanılan tükettiklerinde kilo aldırılmadığına inanılan sıfır kalorili suni tatlandırıcıların son yıllarda yapılan deneyler sonucu insan sağlığı için büyük risk teşkil ettikleri görülmüştür.

Havalar ters köşeye yatırsa da; yağmur, sel, dolu bu sene yaz gelmeyecek galiba serzenişini dillendirse de; peş peşe seyircisiyle vedalaşan yerli dizilerden sonra Mehmet Öz'ü ekranlarda görünce ikna olduk yazın geldiğine.

Dünyada hiçbir küresel güç, gıda ve iletişim gibi çok güçlü iki silah varken, toprak savaşına girişmez.

Birkaç aydır et fiyatları hızla artıyor. 1 Kğ et 30 lira sınırına dayandı. Hatta geçti bile. Peki yüzde yüze yaklaşan fiyat artışının nedeni ne? Artıştan kim yada kimler sorumlu?

Gebze'de iki lokantanın domuz, eşek, at eti kullandığı tahliller ve raporlar sonunda anlaşılmış, 15'er gün kapatma cezası verilmiş.

Gıda Güvenliği Hareketi Derneği’nin öncülüğünü yaptığı kamuoyundaki haklı tepkilere rağmen GDO Yasası olarak bilinen Biyogüvenlik Yasası hayatımıza girdi.

Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün yine konuştu. Bu konuşmanın GDO konusunda olması ve işin içinde “rüşvet iddiası” olmadı son derece önemli. Geçmiş iddiaları bu ise bahsin konusu değil.

Kumkapı'da Ermeni Patrikhanesi'nin yakınından geçerken, küçük bir masa üzerinde yiyecek maddeleri satan Ermenistanlı bir hanımdan iki çeşit peynir ile üzerinde Rusça yazılar, içinde İngilizce buckwheat, Fransızca sarrassin, Türkçe kara buğday bulunan bir gıda maddesi satın aldım.

Ne yazık ki, olumlu gelişmeler genellikle haberlere konu olamıyor. Fakat geçtiğimiz günlerde hemen herkesi ilgilendiren sevindirici iki haber okuduk. Bu gelişmeye sizden daha çok sevindiğimi belirtmeliyim... Çünkü attığınız taşın geçte olsa hedefe ulaştığını görmek, kimi mutlu etmez ki?

Türkiye’de darbelerin sonu gelir mi? Ya da soruyu şöyle soralım; darbeyi sadece askerler mi yapar? Darbeler sadece askerlerin ürünü değilse başka kimler darbe yapabilir ve bu darbelerden hangisi daha tehlikeli?

Bu düzeni yıkmanın zor olmadığını ve yıkabilecek gücün bizde olduğunu elbette sizde biliyorsunuz. Fakat bazılarımız bu düzeni yıkmak için çabalarken bazılarımızın da düzenin hamiliğini yapması işleri zorlaştırıyor.

Sizce halkı, ıslak imzalı belge mi ilgilendirir, yoksa, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ve ürünleri mi?

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) sorunu 13 yıllık bir sorun. ABD’de 1996’dan bu yana GDO tohumdan ağırlıklı olarak, mısır, soya, pamuk üretiliyor. GDO’lu ürünlerin geçmişi kısa olduğu için insan sağlığı üzerindeki etkileri bilinemiyor.

Futbol amigoluk kaldırır, “siyaset” kaldıramaz. Zira amigoluk siyaseti, düşünceyi çürüten bir şey! 12 Eylül öncesini yaşayanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacakdır.

ABD Tarım Bakanlığı ve “içine şeytan girmiş şirket” (devilish company) diye isim takılmış ve genetiği değiştirilmiş tohum (GDO) üretiminin yüzde 71’ini elinde tutan Amerikan firması Monsanto’nun davetlisi olarak gittiler. Gidiş-dönüş uçak bileti bedelini, otelde kalış, yemekleri yeyiş paralarını ABD’nin bakanlığı ile şirket ödedi.

"Zekât konusunda Kur'ân'a, Sünnete, mezahib-i erbaaya, fıkha, Şeriata aykırı bütün naylon ictihadlar, bütün sahte fetvalar geçersizdir, keen lem yekûndür."

İ. Kasabı’ndan E. K., “İki hafta önce Karabiga danası etinin kilosunu 24 TL’den satardık. Şimdi 28 TL Gönen kuzusunun etini 23 TL’den satardık. Şimdi 28 TL diyor.”

Her konuda zokayı yutan bir toplumun, küçücük bir hapı yutması çok görülmemeli.

Ramazan’da Umre’ye giden bir arkadaşımız, hem Mekke hem de Medine’de Harem-i Şeriflerin bitişiklerindeki marketlerde Efes Pilsen ürünlerinin satıldığını ve resimlerini çektiğini belirterek ‘bu nasıl olur?’ diye soruyor.

Sık sık 'neden tavuk yemiyorsunuz?’ sualine muhatap olanlardan biri olarak, gerekçelerimizi izaha gayret edelim.

Tuttuğunuz yeri elinizde kalan bu tebliğin özellikle bu maddesi değiştirilmeden ürünlerinizin etiketine örneğin Kürtçe yazamazsınız.

İnsanoğlu dünyaya ‘mal’ muamelesi yapıyor. Bu muameleyi yapanlara ‘insan’ demek ne kadar da doğru, bu ayrı bir tartışma konusu.

Gıdaların insanlar üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında herhangi bir bilimsel testin yayınlanması için ilkönce endüstri tarafından onaylanması gerekiyor.

Amacımız elbette bir paniğe yol açmak değil. Felaket tellallığı yapmam değil. Ancak bazı gerçekleri, ihtimalleri tartışmak, en azından kafalardaki soru işaretlerini dile getirmek, bu ihtimaller insan yaşamını ilgilendiriyorsa, kitlesel ölümlerle bağlantılı görülüyorsa, felaket tellallığı değil bir sorumlu tavırdır aynı zamanda.

Hastalar arasında ilaca en çok karşı olan hekimlerden biri olarak tanındığımı biliyorum. Ama aslında bu doğru değil.

Kim kimi tutacak? Açlık bizi mi yoksa biz süflî arzularımızı? Biz mi Ramazan’ı değiştiriyoruz, Ramazan mı bizi? Ramazan, terbiye olma ve şeytanlardan kurtulma ayı mı yoksa tıkınma ve şeytanları toplama ayı mı? Ramazan arınma, düşünme ve akıllanma ayı mı yoksa yan gelip yatma, gösteriş yapma, zengin sofralarında görünme ayı mı?

Geçtiğimiz hafta bir parça karamsar ve umutsuzdum galiba. Sabancıların GDO konusuna ve özellikle transgenik bitkilere yatırım yapıp yapmayacağını aleni bir merakla sorduk. Sabancılar hariç her yerden cevap ve tepki geldi.

Her biri gıda mühendisi, ziraat mühendisi, doktor, veteriner, biyolog ve kimyager gibi mesleklerden oluşan; Amerikalı, AB’li, Arap, İsrailli, Çinli ve Türklerden oluşan gruplar bir adaya bırakılırlar.

Bazen oturduğunuz yerde içiniz içinizi yer. Bir küçük kurt kemirmeye başlar beyninizi. Vazgeçemezsin. Öyle değildir dersin. Yok dersin, sağa dönersin, sola dönersin. I ııh! Çıkmaz aklından.

Bu güç odakları, ABD ve Kanada gibi ülkelerde başlattıkları değişim ve yozlaşma modelini diğer ülkelerin iknası için bir model olarak sunmaktalar. Bunun içinde seçtikleri yöntemin boyutları ürkütücü olmanın yanı sıra kısa vadeli bir proje de değil.

Yeşil sapları, şık karton kutuları, minik-yeşil etiketleri; Tek renk, tek ses, tek yürek halleri; yüksek fiyatlarıyla tezgahların yıldızı, kan kırmızı domatesler.

Günümüzde gıdanın bir silah olarak kullanıldığı düşünülürse, günümüz içeceklerin de toplum sağlığını bozmakla kalmayıp, genetik yapısını değiştirme gibi büyük bir risk taşıdığını belirterek başlayalım...

Türkiye GDO'lu ürünlere izin verecek olan Ulusal Biyogüvenlik Yasa tasarısı'nı tartışırken bu deneyimi yaşamış Hindistan'ın tecrübelerini paylaşan Vandana Shiva'nın 2002'den sonra yayınlanan makalelerini düşünenlerin dikkatine sunuyoruz. Türkiye, 'tohumcuların dayatmalarına mı yoksa ibretlik bir ülke olan Hindistan'ı mı?' dikkate alacağını zaman gösterecek...

Fritz Haber ve Carl Bosch iki Alman kimyacıdır. I. Dünya Savaşı başlarında amonyak ve onun nitrat türevlerinin sentezini keşfederler. Keşfederler de başları göğe mi değer? Neredeyse. Bu önemli keşif bir yandan azotlu sentetik gübrelerin üretimini geliştirirken, diğer yandan da bomba ve benzeri kitle imha silahlarının üretiminde bir dönüm noktası olur.

Aziz Pavlus “Gün gelecek inananlar için dağdaki yiyecek ottan başka bir şey kalmayacak” diyor.

Bir şeyi iyi bilmesi için bir ismin başında illaki ‘Prof’’mu yazmalı? Yazmıyorsa allame-i cihan olsa fayda etmeyecek mi? Bu mesele o hale getirildi ki İmam-ı Âzam r.a., İmam Şafii r.a., İbn-i Arabiler, İbn-i Haldunlar gelseler ‘isimlerinin başında profesör yazmıyor’ diye reddedilecekler anlaşılan. İsminin başına ‘Prof’ etiketini ekledin mi alsana âlim öyle mi? Bunu bu hale hem bu etiketin sahipleri hem de cühelamız getirdi.

GDO’lu bitkilere belki de hayvanlara üretim izni verecek olan Biyogüvenlik Yasa Tasarısı Meclise gönderilecek. Çiftçil örgütlerine çok büyük iş düşüyor. Toplumu, büyük şirketlerin borozanlarına kanmaması için aydınlatmalılar.

Şimdilerde pek işitilmese de çocukluğumuzda ihtiyar ninelerden çok duyardık: Ekmek kırıntısının üzerine basmayı, büyük bir hürmetsizlik, büyük bir uğursuzluk sayarlardı yaşlılarımız…

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissenger’in 'Yiyeceği kontrol edersen, insanları kontrol edersin' cümlesi her şeyi özetlemeye yetiyor. ABD ve İsrail tüm adımlarını bu bilinçle atıyor. Ancak Türkiye’nin adımlarını buna göre attığını ve bu düşünceye karşı önlem aldığını söylemek şimdilik mümkün gözükmüyor.

Köylülerin tohum üzerindeki haklarının ve ıslah amacıyla çeşitlerin kullanılmasının sonu geliyor. UPOV da nereden çıktı demeyin. Küresel tohum şirketlerinin yeni bir darbesi ile karşı karşıyayız. Türkiye birkaç gün içinde kısaltılmış adı UPOV olan Uluslararası Yeni Bitki Çeşitlerini Koruma Birliği’ne girecek.

Mayınlı araziden geçtik, şimdi de tohumlu araziye giriyoruz. Hükümet, Ulusal Biyogüvenlik Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle genetiği değiştirilmiş bitki üretimine izin yolunun açılacağını açıkladı.

Biyo Güvenlik konusunda hangimiz ne kadar bilgiye sahibiz? Ulusal Biyo Güvenlik Kanunu ne demek ve Türkiye; bu kanunla düzenlenen, dünya genelinde şiddetli tartışmalara neden olan, gıda krizinden tarım politikalarına kadar, askeri-siyasi meselelerden belki daha kalıcı etkiler bırakacak gerçekler hakkında ne biliyor?

Önce Genetiği Değiştirilmiş Organizmaları (kısaca GDO diyoruz) tanımlayalım. Kendi türünden ya da kendi türü dışındaki bir canlıdan gen aktarılarak bazı özellikleri değiştirilen bitki, hayvan ya da mikroorganizmalara “Genetiği Değiştirilmiş Organizma” diyoruz.

Tarımdaki "Hibrid Tohumlar" uygulaması ile tekel oluşturma niyetleri arasında tam bir paralellik var. Rockefeller'in gelişmekte olan ülkelerde yürüttüğü sözde "Yeşil Devrim" çalışmalarına bu açıdan bakınca, korkunç niyetler apaçık görünüyor...

Türkiye, mayınlı bir alana çekilmek isteniyor. Öyle ki iş, ‘ihanet’ suçlamalarına kadar vardı. Türkiye bu süreci doğru götürebilirse, büyük bir kazanç elde edebilir. Ancak askerlerin etkisinde kalınır ve olası baskıları göğüslemez ise bölgeyi yeni bir felakete de sürükleyebilir.

GDO'lu (genetiği değiştirilmiş organizma) "Gen Devrimi"nin yaygınlaşması için paha biçilmez bir etki şebekesi oluşturdular.

Kanaatimce, 'kıyamet' olmasa bile, bir 'sosyal tufan' söz konusu ve o sosyal tufanı hayatımızın her alanında bütün boyutları ile hâlen yaşıyoruz...

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözleşmesi, ‘Aile, toplumun, doğal ve temel unsurudur. Toplum ve devlet tarafından korunur’ hükmünü getirir.

ABD’nin biyo-teknoloji devlerinden Monsanto’nun ürettiği, genetiği değiştirilmiş mısır tohumunun Almanya’da üretimi yasaklandı. Peki Türküye'de durum nedir?

Önceki gün gazetelerde “1 milyon kişiyi hayata bağlayacak teklif” başlıklı bir haber okuduk.

Tansiyon düşüklüğü sık görülen bir sağlık sorunu olmasa da bazen can sıkıcı problemler yaratabiliyor.

Tekel sömürü sermayesinin neler yapmayı hedeflediğini zaman zaman bu köşede hatırlatıyorum. Bugünlerde bütün dünyanın gündeminde olan, önümüzdeki yaz aylarında dünya ticareti ile birlikte turizm sektörünü baltalayacak gibi görünen 'domuz gribi' meselesini 'biyolojik silah' olarak aynı yere yani aynı kaynağa bağlayan görüş ve yorumlar var. Dikkatle izleyip takip etmek gerekiyor. Doğru olabilir, muhtemeldir.

Dünyanın en bereketli topraklarındaki Türkiye’nin nüfusu çok diyenlere duyurulur. Türkiye, 70 milyon nüfusu ve 779.452 km² yüzölçümü olan bir ülke.

Anneler, babalar, dedeler, ağabeyler, ablalar; çocuklarını, torunlarını, yeğenlerini sevindirmek için bakkal ve market raflarından küçücük ürünleri büyük bedellere satın alıp, ikram ederler.

Hastalıkların kol gezdiği bir dönemde yaşıyoruz. Sentetik ilaçlar ile adeta köşe kapmaca oynuyoruz…

Geçtiğimiz yıllarda domuzlardan alınan bir maddenin Menenjit aşısında kullanıldığı ortaya çıkmıştı...

Peygamber s.a.v. Medine’ye hicretinden sonraki ilk işlerinden biri Medine Pazarı’nı kurmak olmuştur. Tıpkı bugünün piyasalarında olduğu gibi Medine’nin o anki mevcut pazarlarına da büyük oranda müşrikler ve Yahudiler hâkimdir.

Marketten aldığınız sucuk neden yapılmış? Çocuğunuzun yediği bisküvinin, çikolatanın içinde neler var? Meyve suyu diye satılan boyalı sular neyin suyu? Süt kutusunun içinde acaba taze süt mü var, yoksa süttozu mu? Bal ve reçel kavanozunun içindeki katkı maddeleri neler? Her gün yediğiniz ekmeğin buğdayı, mayası, beyazlatıcısı, içindeki su, tuz ne ölçüde sağlıklı? Organik diyerek iki misli fiyat ödediğiniz tarım ürünlerinin içinde hangi kimyasallar var?

Darbeler anayasasına göre Türkiye demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Özellikle tuzu kuru materyalist çevreler ‘demokratik, sosyal bir hukuk devleti’ kısmı görmeme konusunda ısrarcıdırlar.

Helâl, Allah'ın müsaade ettiği şey, temiz, yenilebilir, kullanılabilir, haram olmayan, dinî bakımdan kullanılmasında, yenilip içilmesinde, dinlenmesi veya bakılmasında yahut dokunulmasında nehiy olmayanlardır.

İnsanın kendine karşı görevlerinin başında hiç kuşkusuz temizlik gelir. Allah c.c. birçok Ayet-i Kerime’de ‘Allah, temizlenenleri sever’ buyurur. Bizler, Efendimiz öyle buyurduğu için temizliği imanın yarısı sayarız. İbadetin şartları arasında hadesten taharet ve necasetten taharet vardır. Necâset, temizliğin; necis de temizin zıddıdır.

Bir bayram daha geldi, hoş geldi. Bu bayrama isim tartışmaları ile giriyoruz. Balık baştan kokarmış. Türk Dili'ni korumak ve geliştirmekle görevli kurum olan TDK, sözlüğünde 'bayram' kelimesini, birleşiklerinde örnek verirken 'Şeker Bayramı' diye örnekliyor. Ramazan Bayramı için ise 'Ay takvimine göre Şevval ayının ilk üç gününde kutlanan dinî bayram, Şeker Bayramı' diyerek, yine bir anlam boşaltması ve kelime katliamı yapıyor.

Devlet Gazetesi’nin cahil yazarlarının ‘AKP Diyanet’e emretsin, oruç her yıl Şubat ayında tutulsun, öğle ve ikindi namazları kaldırılsın’ şeklindeki zevzekliğini okumuşsunuzdur. Bu deli saçmasına kargalar bile gülüp geçti. Üzerinde durmaya değmez. Biz Müslümanlar Ramazan’ın bereketinden nasıl yararlanırız, bunların yollarını aramalıyız.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise konuyu Din İşleri Yüksek Kurulu’na havale eder. Kurul 3.3.1980 tarihinde ‘Organ Nakli’ başlıklı bir fetva yayınlar. Kurul’un fetvasına geçmeden önce kararında çok dikkat çektiği bir noktayı dikkatlerinize sunalım.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri